Պետք է աջակցենք Հայաստանի դիմակայունությանը․ Կալաս
Եվրոպական միությունը Ռուսաստանի տնտեսական ճնշումների ֆոնին պետք է աջակցի Հայաստանի դիմակայունությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը՝ մանրամասներ ներկայացնելով Եվրամիության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցությամբ քննարկումներից։
«Մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Ռուսաստանն ավելացնում Հայաստանի նկատմամբ ճնշումը՝ նրա ընտրած ուղին փոխելու համար։ Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է աջակցենք Հայաստանի դիմակայունությանը»,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է Կայա Կալասը։
ԵՄ բաձր ներկայացուցիչը նաև հավելել է, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ քննարկումներ են գնում այն մասին, թե Եվրոպական միությունն ինչպես կարող է ավելին անել՝ Երևանին օգնելու համար։
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Լյուքսեմբուրգ՝ մասնակցելու ԵՄ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում քննարկմանը։ Միրզոյանը նաև հանդիպել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ։
Ռուսաստանը Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ արգելքներ և սահմանափակումներ էր կիրառել հայկական բազմաթիվ ապրանքների ներմուծման նկատմամբ, որոնք շարունակվում են մինչ օրս։ Ընտրությունների արդյունքներով վստահ հաղթանակ է տարել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, որը նոր խորհրդարանում կունենա մեծամասնություն և կկարողանա միանձնյա կառավարություն ձևավորել։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեռ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին չի շնորհավորել՝ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առնչությամբ։ ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը սպասում է ընտրությունների վերջնական արդյունքների ամփոփմանը։
Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հունիսի 14-ին ամփոփել է հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական արդյունքները։ Ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան է անցել 3 քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ և «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

EU foreign policy chief Kaja Kallas has called for support for Armenia’s resilience amid what she described as “increased pressure by Russia.”
EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas, speaking ahead of the Foreign Affairs Council meeting, told reporters: “We have the Foreign Minister of Armenia joining us. They just had elections, and we have seen really increased pressure by Russia to actually change their path. That is why we have to support them to be resilient. That is why we are also discussing with the Minister what more can we do to help them on their path.”
The EU Council earlier reported that, before the beginning of the FAC meeting, EU foreign affairs ministers would have an informal exchange over breakfast with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
The Armenian Foreign Ministry then reported that during the meeting the parties exchanged views on practical mechanisms and possible steps to increase Armenia–EU trade, as well as to strengthen Armenia’s economic and energy resilience. Minister Mirzoyan highly valued the support provided thus far by the EU and its member states in countering hybrid threats and diversifying economic ties.
Ahead of the parliamentary elections held on June 7, Russia imposed restrictions and bans on the import of numerous Armenian goods, which continue to this day. The move prompted exporters to look for new markets, including in the EU. The EU has since announced support measures.
The ruling “Civil Contract” party secured a landslide victory in the June 7 elections and will hold a majority in the new parliament. Many world leaders have congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan on the victory. However, Russian President Vladimir Putin has not yet done so. Kremlin spokesperson Dmitry Peskov earlier said that Russia is awaiting the final confirmation of the election results. The Central Electoral Commission finalized the results on June 14: the “Civil Contract” party received 64 seats in parliament, the “Strong Armenia” alliance 29 seats, and the “Armenia” alliance 12 seats.