Մոսկվայում կայացել է անվանի քանդակագործ Վահե Սողոյանի ստեղծագործական երեկոն
Մոսկվայում Հայաստանի դեսպանատան Մշակութային կենտրոնում տեղի է ունեցել ստեղծագործական երեկո՝ նվիրված անվանի քանդակագործ, Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր նկարիչ Վահե Սողոյանին։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ներկայացվել է վարպետի բազմաշերտ ստեղծագործական ուղին, ինչպես նաև միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել ռեժիսոր Արթուր Վարդանյանի «Հպում. Վահե Սողոյան» ֆիլմի պրեմիերան (պրոդյուսեր՝ Կարիստինա Ասատրյան), որը հնարավորություն է ընձեռել ավելի խորը ծանոթանալու արվեստագետի աշխարհայացքին։
Մշակութային կենտրոնի ղեկավար Վլադիմիր Գաբբեն, ողջունելով ներկաներին, ընդգծել է սերունդների նուրբ և կարևոր ժառանգական կապը՝ հիշատակելով անվանի քանդակագործ Ֆրիդ Սողոյանի թողած հսկայական մշակութային ժառանգությունը, որն իր արժանի արտացոլումն է գտնում որդու՝ Վահե Սողոյանի արվեստում։
Քանդակագործն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել ջերմ երեկոյի ու գնահատանքի գեղեցիկ դրսեւորման համար.
«Պարզապես ուզում եմ նշել, որ ես այստեղ եմ եկել ՝ իմ բազմաթիվ գործերից ընտրելով ու հետս վերցնելով դրանցից մեկը միայն։ Դա հորս՝ Ֆրիդ Սողոյանի քանդակն է՝ իրեն բնորոշ դիրքով։ Ասեմ, որ քանդակել եմ այն, երբ հայրս արդեն չկար, դա արել եմ երկու ժամում։ Բայց երկար ժամանակ չեմ կարողացել կերտել աչքերը… Զգացված եմ, որ ֆիլմը լավագույնս արտացոլել է ինձ՝ բոլոր հոգեվիճակներում»,-նշել է քանդակագործը։
Երեկոյին, որին մասնակցում էին հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, առանձնահատուկ հնչերանգ են հաղորդել Մշակութային կենտրոնի մեներգչուհի Ֆլորա Նազարյանի երաժշտական կատարումները։

Творческий вечер, посвященный известному скульптору, заслуженному художнику Российской Федерации Ваге Согояну, состоялся в Культурном центре посольства Армении в Москве.
Как передает корреспондент Арменпресс, в рамках мероприятия был представлен многогранный творческий путь мастера, а также состоялась премьера фильма режиссера Артура Варданяна «Прикосновение: Ваге Согоян» (продюсер — Кристина Асатрян), что дало возможность глубже познакомиться с мировоззрением художника.
Глава культурного центра Владимир Габбе, приветствуя собравшихся, подчеркнул тонкую и важную наследственную связь между поколениями, упомянув обширное культурное наследие, оставленное известным скульптором Фридом Согояном, которое находит достойное отражение в творчестве его сына, Ваге Согояна.
В своей речи скульптор выразил благодарность за теплый вечер и прекрасное выражение признательности.
«Хочу отметить, что я пришел сюда, выбрав из множества своих работ и взяв с собой только одну. Это скульптура моего отца, Фрида Согояна, в его характерной позе. Должен сказать, что я создавал её, когда отца уже не было рядом, я сделал это за два часа. Но глаза я долго не мог вылепить… Признателен, что фильм лучше отражает меня во всех моих душевных состояниях», — отметил скульптор.
Вечер, на котором присутствовали представители армянской общины, получил особый тон благодаря музыкальным выступлениям Флоры Назарян, солистки Культурного центра.