Ռյուտեն կարծում է, որ Հորմուզի նեղուցի հարցով պետք է զբաղվեն առանձին երկրները, ոչ թե ՆԱՏՕ-ն
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցով ազատ նավագնացության ապահովման հարցով պետք է զբաղվեն առանձին երկրները, այլ ոչ թե դաշինքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Նա նշել է, որ բազմաթիվ եվրոպական երկրներ նախօրոք իրենց մի քանի նավեր և սարքավորումներ տեղակայում են իրադարձությունների վայրին ավելի մոտ, ինչը թույլ կտա առավելագույն օգնություն տրամադրել հաջորդ փուլում:
«Հորմուզի նեղուցը ներկայում փակ է, և ազատ նավագնացությունը գտնվում է լուրջ սպառնալիքի տակ։ Իհարկե, խնդրի լուծումը բխում է մեր բոլոր դաշնակիցների շահերից, գուցե, դա ՆԱՏՕ-ի գործը չէ՝ որպես դաշինք, բայց մենք կօգնենք, որտեղ կարող ենք», - ասել է նա Շվեդիայի Հելսինգբորգ քաղաքում ՆԱՏՕ-ի ԱԳ նախարարների հանդիպումից առաջ լրագրողների հետ զրույցում:
Ռյուտեն նաև հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները կշարունակի հանգուցային դեր խաղալ Եվրոպայի միջուկային պաշտպանության գործում։ Նա նաև կարևորել է, որ Եվրոպան աստիճանաբար ավելի մեծ ներդրում ունենա սովորական սպառազինությունների հարցում:

Рютте считает, что вопросом Ормузского пролива должны заниматься отдельные страны, а не НАТО
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил, что обеспечением свободы судоходства в Ормузском проливе должны заниматься отдельные страны, а не альянс. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Reuters.
Он отметил, что многие европейские страны заранее размещают свои корабли и технику ближе к месту событий, что позволит им оказать максимальную помощь на следующем этапе.
“Ормузский пролив в данный момент перекрыт, и движение судов находится под серьезной угрозой. Поэтому, конечно, решение проблемы - это в интересах всех наших союзников, но, возможно, это не дело НАТО как альянса”, — сказал он в беседе с журналистами перед встречей министров иностранных дел стран НАТО в Хельсингборге, Швеция.
Рютте также заявил, что Соединенные Штаты продолжат играть ключевую роль в ядерной обороне Европы. Он также подчеркнул важность постепенного увеличения вклада Европы в разработку обычных вооружений.