Իսրայելն օրենք է ընդունել, որը թույլ կտա մահապատժի ենթարկել հոկտեմբերի 7-ի կոտորածներն իրագործողներին
Իսրայելի խորհրդարանը (Քնեսեթ) 93 «կողմ» և 0 դեմ ձայնով ընդունել է հատուկ ռազմական տրիբունալ ստեղծելու մասին օրենք՝ 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարած հարձակումների համար մեղադրվողներին դատելու համար։ Սա թույլ կտա մահապատիժ կիրառել մեղավորների նկատմամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel պարբերականը։
Օրինագիծը ներկայացրել էին իշխող և ընդդիմադիր կուսակցությունները։ Օրենսդրությունը նախատեսում է ռազմական արդարադատության համակարգում հատուկ դատարանի ստեղծում՝ հոկտեմբերի 7-ի ներխուժման ժամանակ Իսրայելում անվտանգության ուժերի կողմից ձերբակալված և այդ ժամանակից ի վեր կալանքի տակ գտնվող մոտ 300 հարձակվողներին դատելու համար։
Օրենսդրության համաձայն՝ դատարանը կկարողանա հարձակվողներին մեղադրանք առաջադրել մի շարք հոդվածներով, այդ թվում՝ ցեղասպանության համար՝ Իսրայելի 1950 թվականի «Ցեղասպանության կանխարգելման մասին» օրենքի համաձայն, Իսրայելի ինքնիշխանությանը վնաս հասցնելու, պատերազմ հրահրելու, պատերազմի ժամանակ թշնամուն օգնելու համար, ինչպես նաև ահաբեկչական մեղադրանքների համար՝ Իսրայելի 2016 թվականի «Ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին» օրենքի համաձայն։
Ցեղասպանության մեղադրանքով դատապարտվածները կարող են ենթարկվել մահապատժի։
Իսրայելի արդարադատության նախարար Յարիվ Լևինն օրենքի ընդունումն անվանել է «ներկայիս Քնեսեթի ամենակարևոր պահերից մեկը»։
2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան մի շարք խմբավորումների 5000-ից 6000 զինյալներ, մեծ մասը՝ ՀԱՄԱՍ-ից, Գազա-Իսրայել սահմանի մի քանի կետում ցամաքից, օդից և ծովից ներխուժեցին Իսրայել և իրականացրին կոտորածներ, որոնց հետևանքով զոհվեց մոտ 1200 մարդ։ Բացի այդ, պատանդ վերցվեց և Գազայի հատված տեղափոխվեց 251 մարդ։
Այս հարձակումից հետո Իսրայելը պատասխան ռազմական գործողություններ սկսեց Գազայի հատվածում։ Ըստ պաղեստինյան անկլավի իշխանությունների՝ իսրայելական հարձակումների հետևանքով զոհվել է 72 740 մարդ, մեծ մասը՝ կանայք և երեխաներ։

Израиль принял закон, разрешающий казнь виновников массового убийства 7 октября 2023 года
Израильский парламент (Кнессет) 93 голосами за и 0 против принял закон о создании специального военного трибунала для суда над обвиняемыми в организации терактов 7 октября 2023 года, возглавляемых ХАМАС. Это позволит применять смертную казнь к виновным, сообщает Арменпресс со ссылкой на The Times of Israel.
Законопроект был внесен правящей и оппозиционной партиями. Законодательство предусматривает создание специального суда в рамках военной юстиции для суда над почти 300 нападавшими, арестованными израильскими силами безопасности во время вторжения 7 октября и находящимися под стражей с тех пор.
В соответствии с принятым законом суд сможет предъявить нападавшим обвинения по целому ряду пунктов, включая геноцид, согласно Закону Израиля о предотвращении геноцида 1950 года, подрыв суверенитета Израиля, подстрекательство к войне, пособничество врагу во время войны и терроризм согласно Закону Израиля о борьбе с терроризмом 2016 года.
Лица, осужденные за геноцид, могут быть приговорены к смертной казни.
Министр юстиции Израиля Ярив Левин назвал принятие закона «одним из важнейших моментов нынешнего Кнессета».
7 октября 2023 от 5000 до 6000 боевиков из ряда палестинских группировок, в основном из ХАМАС, вторглись в Израиль по суше, воздуху и морю в нескольких точках вдоль границы Газы и Израиля и совершили массовые убийства, в результате которых погибло около 1200 человек. Кроме того, 251 человек был взят в заложники и доставлен в сектор Газа. После этого нападения Израиль начал ответную военную операцию в секторе Газа. По данным властей палестинского анклава, в результате израильских атак погибли 72 740 человек, большинство из которых — женщины и дети.