Եվրոպական հանձնաժողովը և Firebird AI-ը ռազմավարական համագործակցության մասին հռչակագիր են ստորագրել
Եվրոպական հանձնաժողովը (DG ENEST) և Firebird AI-ը հայտարարում են թվային և էներգետիկ ոլորտներում ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ հռչակագրի ստորագրման մասին, որի նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի դիրքը՝ որպես տեխնոլոգիական, արհեստական բանականության և կայուն ենթակառուցվածքների տարածաշրջանային կենտրոն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Firebird ընկերության տարածած հաղորդագրությունից, կողմերը համատեղ հաստատում են իրենց ընդհանուր նպատակը՝ առաջ մղել ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը թվային և էներգետիկ ենթակառուցվածքներում ռազմավարական ներդրումների միջոցով՝ հաջակցություն դիմադրողականության, նորարարության, մրցունակության և կայուն աճի։
Փաստաթուղթը ստորագրվել է Երևանում՝ ԵՄ–Հայաստան գագաթնաժողովի շրջանակում Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման, Արևելյան հարևանության գլխավոր տնօրինության տնօրեն Ադրիեն Կիրալիի և Firebird AI-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանի միջև։ Այն արտացոլում է կողմերի համատեղ ձգտումը՝ լայնածավալ ներդրումների միջոցով խթանելու համագործակցությունը արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների և էներգետիկ կայունության ոլորտներում՝ նպաստելով նորարարությանը, մրցունակությանը և երկարաժամկետ տնտեսական աճին։
Firebird AI-ը հայտարարել է Հայաստանում աշխարհի խոշորագույններից մեկը հանդիսացող արհեստական բանականության հաշվարկային կենտրոն ստեղծելու մասին՝ հիմնված Nvidia բարձր արտադրողականությամբ գրաֆիկական պրոցեսորների (GPU) վրա։ Նախագիծը նպատակ ունի Հայաստանը դիրքավորել որպես ԱԲ տվյալների կենտրոնների հզորությունների առումով գլոբալ առաջատարներից մեկը։
Զուգահեռաբար նախատեսվում է մինչև 1 ԳՎտ հզորությամբ մարտկոցային էներգիայի պահպանման համակարգի (BESS) ներդրում, որը կնպաստի էլեկտրական ենթակառուցվածքի կայունությանը և վերականգնվող էներգիայի ինտեգրմանը։ Եվրոպական հանձնաժողովը ճանաչում և ողջունում է այս նախաձեռնության նշանակալի ազդեցությունը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի վրա և խրախուսում է դրա հաջող նախապատրաստումն ու իրականացումը՝ որպես ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ներդրում:
Եվրոպական հանձնաժողովը կքննարկի և կուսումնասիրի, թե ինչպես մոբիլիզացնել իր ֆինանսական գործիքակազմը, մասնավորապես՝ EFSD+ շրջանակում, այս նախաձեռնությանը և դրա համապատասխանեցմանը ԵՄ քաղաքականությանը։

Европейская комиссия и Firebird AI подписали декларацию о стратегическом сотрудничестве
Европейская комиссия (DG ENEST) и Firebird AI объявляют о подписании декларации о стратегическом сотрудничестве в цифровой и энергетической сферах, целью которой является укрепление позиций Армении как регионального центра технологий, искусственного интеллекта и устойчивых инфраструктур.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе компании Firebird, стороны совместно подтверждают общую цель: продвижение сотрудничества между ЕС и Арменией посредством стратегических инвестиций в цифровую и энергетическую инфраструктуру для поддержки устойчивости, инноваций, конкурентоспособности и стабильного роста.
Документ был подписан в Ереване в рамках саммита ЕС–Армения директором по вопросам Восточного соседства и Турции генерального директората Европейской комиссии по вопросам расширения и Восточного соседства Адриен Кирали и соучредителем Firebird AI Александром Есаяном.
Он отражает совместное стремление сторон способствовать сотрудничеству в сферах инфраструктуры искусственного интеллекта и энергетической устойчивости посредством масштабных инвестиций, способствуя инновациям, конкурентоспособности и долгосрочному экономическому росту.
Firebird AI объявила о создании в Армении одного из крупнейших в мире вычислительных центров искусственного интеллекта, основанного на высокопроизводительных графических процессорах (GPU) Nvidia. Проект нацелен на то, чтобы позиционировать Армению как одного из глобальных лидеров по мощностям центров обработки данных ИИ.
Параллельно планируется внедрение системы накопления энергии на аккумуляторных батареях (BESS) мощностью до 1 ГВт, что будет способствовать стабильности электрической инфраструктуры и интеграции возобновляемых источников энергии.
Европейская комиссия признает и приветствует значительное влияние этой инициативы на энергетическую систему Армении и поощряет ее успешную подготовку и реализацию в качестве вклада в партнерство ЕС-Армения.
Европейская комиссия рассмотрит и изучит возможности мобилизации своего финансового инструментария, в частности в рамках EFSD+, для поддержки этой инициативы и ее соответствия политике ЕС.