Կոշտան շնորհակալություն է հայտնել Փաշինյանին Հայաստանը Եվրամիությանը ավելի մոտեցնելու համար
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խիզախ քաղաքական որոշումների համար, որը նա կայացրել է՝ Հայաստանին ավելի մոտեցնելով Եվրամիությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կոշտան որպես փաստ նշել է Հայաստանում անցկացվող գագաթնաժողովը։
«Վստահ եմ, որ այսօր և հաջորդող գագաթնաժողովներին ԵՔՀ-ն կդառնա գործողությունների հիմնական խթանը. գործողություններ, որոնք միտված կլինեն աջակցելու Ուկրաինային, Մոլդովային և Հայաստանին ու միաժամանակ կապահովեն եվրոպական կոալիցիայի ստեղծումը  թմրանյութերի դեմ պայքարի գործում»,-ասել է նա։
Եվրոպական խորհրդի նախագահը գագաթնաժողովը պատմական է համարել, քանի որ առաջին անգամ ԵՔՀ-ն անցկացվում է Հարավային Կովկասում։
«Այն պատմական է, քանի որ այսօրվա գագաթնաժողովը հնարավոր է դարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված համաձայնագրի շնորհիվ. այդ համաձայնագիրը խաղաղության պատմություն է Եվրոպայում, որը պետք է նշվի այն աշխարհում, որտեղ, կարծես, գերիշխում են լարվածությունն ու պատերազմը, պատմական է, քանի որ գագաթնաժողովին  մասնակցում է նաև ոչ եվրոպացի գործընկեր՝ Կանադայի վարչապետը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Կանադան կիսում է Եվրոպայի գլոբալ անվտանգության տեսլականն ու ցանկանում է ստեղծել միջազգային կարգ, որը հենված է միջազգային մարդասիրական իրավունքի վրա։

Кошта поблагодарил Пашиняна за то, что тот приблизил Армению к Европейскому Союзу
Выступая на саммите Европейского политического сообщества председатель Европейского совета Антониу Кошта поблагодарил премьер-министра Армении Никола Пашиняна за смелые политические решения, которые он принял, сблизив Армению с Европейским Союзом.
Как сообщает “Арменпресс”, в качестве факта Кошта привел проведение в Армении данного саммита.
“Я уверен, что и сегодня и на последующих саммитах ЕПС станет главным импульсом для действий. Действий, направленных на поддержку Украины, Молдовы и Армении и обеспечивающих создание европейской коалиции в борьбе с распространением наркотических средств”, — сказал он.
Председатель Европейского совета назвал саммит ЕПС историческим, поскольку он впервые проводится на Южном Кавказе.
“Это историческое событие, потому что сегодняшний саммит стал возможен благодаря соглашению, парафированному Арменией и Азербайджаном. Это соглашение — история мира в Европе, которую следует праздновать в мире, где, кажется, царят напряженность и войны. Это историческое событие, потому что в саммите также принимает участие неевропейский партнер, премьер-министр Канады”, — сказал он, добавив, что Канада разделяет европейское видение глобальной безопасности и стремится создать международный порядок, основанный на международном гуманитарном праве.