Երազանքից դեպի մեծ բեմ. պատանի տաղանդները հանդես կգան Գյումրիի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ
Գյումրիում տեղի ունեցավ «Մենակատարների շքերթ» մրցույթ-փառատոնը։ Փառատոնի երկօրյա լսումների փուլն արդեն ավարտված է:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 1-ին մասնագիտական ժյուրին կհայտարարի այն երաժիշտ-կատարողների անունները, որոնք հանդես կգան եզրափակիչ գալա-համերգին՝ Գյումրիի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: Երաժշտական փառատոնն իրականացնում է Գյումրիի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր և նվագախմբի նախկին գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Վարոսյանի նախաձեռնությամբ և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ։
Ամենամյա այս ստուգատեսը յուրօրինակ խրախուսանք է երաժշտական կրթություն ստացող շնորհալի սաների համար՝ նրանց ընձեռելով բեմ բարձրանալու, իսկ լավագույններին՝ նաև պետական նվագախմբի հետ համագործակցելու բացառիկ հնարավորություն: Փառատոնը միավորում է արվեստի և երաժշտական դպրոցների ու քոլեջների սաներին՝ դաշնամուրային, փողային և ակադեմիական երգեցողության անվանակարգերում: Այն ոչ միայն բացահայտում է պատանի տաղանդներին, այլև մեծ մոտիվացիա է նրանց ուսուցիչների համար: Փառատոնի մասնագիտական ժյուրին գլխավորում էր նախագծի հեղինակ Երվանդ Վարոսյանը: Նշենք, որ մինչ լսումների փուլին մասնակցելը, կատարողներն արդեն անցել էին նախնական ընտրություն իրենց կրթօջախներում:
Ինչպես տեղեկացրեց Գյումրիի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը, շուրջ տասը տարվա պատմություն ունեցող փառատոնն առաջին անգամ է կյանքի կոչվում պետական հոգածությամբ ու հովանավորությամբ: Կարևորելով նմանատիպ միջոցառումների դերը դասական արվեստի տարածման գործում՝ նա ընդգծեց, որ այս տարվա փառատոնն առանձնացավ թե՛ մասնակիցների քանակով, թե՛ կատարողական բարձր որակով: Այս տարի փառատոնն ունեցել է շուրջ 70 մասնակից:
«Եզրափակիչ փուլ անցած շուրջ երեսուն երաժիշտ-կատարողներին սպասվում է գալա-համերգ Գյումրիի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: Մինչ այդ նրանք մոտ մեկ ամիս կմասնակցեն վարպետության դասերի: Լիահույս ենք, որ արդեն հունիսի 1-ին պատանի կատարողները հանդես կգան Գյումրիում, որից հետո համերգ է նախատեսվում նաև Դիլիջանում»,- նշեց Սոնա Հովհաննիսյանը:
Տնօրենը հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի մարզային այս փառատոնն արդեն կստանա հանրապետական նշանակություն:
«Սրանով մենք խրախուսում ենք աշակերտներին շարունակել երաժշտական կրթությունը և դասական երաժշտությունն ընտրել որպես մասնագիտություն: Մեր նվագախմբում այսօր կան երաժիշտներ, որոնք տարիներ առաջ եղել են այս փառատոնի մասնակիցները: Սա հիանալի հնարավորություն է նաև նվագախմբի շարքերը համալրելու համար: Մենք նոր կադրերի կարիք ունենք, և հենց այս օժտված պատանիների ձեռքերում է Գյումրիի սիմֆոնիկ նվագախմբի ապագան»,-հավելեց Սոնա Հովհաննիսյանը։

От мечты — до большой сцены: юные таланты выступят с Гюмрийским симфоническим оркестром
В Гюмри состоялся конкурс-фестиваль «Парад солистов». Двухдневный отборочный этап фестиваля уже завершился.
Как передает Арменпресс, 1 мая профессиональное жюри объявит имена музыкантов-исполнителей, которые выступят на финальном гала-концерте с Гюмрийским государственным симфоническим оркестром. Музыкальный фестиваль проводится Гюмрийским государственным симфоническим оркестром по инициативе дирижера и бывшего художественного руководителя оркестра Ерванда Варосяна при финансовой поддержке Министерства ОНКС Республики Армения.
Этот ежегодный смотр является уникальным стимулом для талантливых воспитанников, получающих музыкальное образование, предоставляя им возможность выступать на сцене, а лучшим из них — возможность сотрудничать с государственным оркестром. Фестиваль объединяет студентов художественных и музыкальных школ и колледжей по классу фортепиано, духовых инструментов и академического пения. Он не только выявляет молодые таланты, но и служит отличной мотивацией для их преподавателей. Профессиональное жюри фестиваля возглавлял автор проекта Ерванд Варосян. Следует отметить, что перед участием в отборочном этапе исполнители уже прошли предварительный отбор в своих учебных заведениях.
Как сообщила Сона Ованнисян, директор Гюмрийского государственного симфонического оркестра, фестиваль, имеющий около десятилетнюю историю, впервые проводится при государственной поддержке и спонсорстве. Подчеркивая роль подобных мероприятий в распространении классического искусства, она отметила, что в этом году фестиваль выделяется как количеством участников, так и высоким качеством выступлений. В этом году в фестивале приняли участие около 70 человек.
«Примерно для тридцати музыкантов-исполнителей, прошедших в финальный тур, ожидается гала-концерт с Гюмрийским государственным симфоническим оркестром. До этого они около месяца будут участвовать в мастер-классах. Мы надеемся, что 1 июня молодые исполнители выступят в Гюмри, после чего запланирован концерт и в Дилижане», — сказала Сона Ованнисян.
Директор выразила надежду, что в следующем году этот региональный фестиваль приобретет республиканское значение.
«Тем самым мы поощряем студентов продолжать музыкальное образование и выбирать классическую музыку в качестве профессии. Сегодня в нашем оркестре есть музыканты, которые много лет назад участвовали в этом фестивале. Это также прекрасная возможность пополнить ряды оркестра. Нам нужны новые кадры, и будущее Гюмрийского симфонического оркестра находится в руках этих талантливых молодых людей», — добавила Сона Ованнисян.