Կիպրոսն ամբողջությամբ աջակցում է Հայաստանի և Եվրամիության միջև համագործակցության խորացմանը
Կիպրոսն ամբողջությամբ աջակցում է Եվրոպական Միության և Հայաստանի միջև համագործակցության հետագա խորացմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է CyprusMail-ը, Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում Հայաստանի ժողովրդավարական դիմադրողականության ամրապնդմանը նվիրված քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում այդ մասին ասել է Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարի եվրոպական հարցերով տեղակալ Մարիլենա Ռաունան։
«Համագործակցությունը հիմնված է մեր ընդհանուր արժեքների և կայուն, ժողովրդավարական և բարգավաճ Հայաստանի, ինչպես նաև կայուն Հարավային Կովկասի տեսլականի վրա», - ասել է նա։
Ռաունան ընդգծել է, որ ժողովրդավարական դիմադրողականությունը ԵՄ-ի հիմնական պարտավորությունն է՝ թե՛ անդամ պետությունների, թե՛ հարևանների նկատմամբ։
Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները նշանակալի առաջընթաց են գրանցել վերջին երկու տարիների ընթացքում Եվրոպական խորհրդի կոչից հետո՝ ամրապնդել հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում՝ հիմք դնելով նոր համագործակցության։
«Հաջորդ շաբաթ ԵՄ-Հայաստան առաջին գագաթնաժողովը կկայանա Երևանում», - ասել է Ռաունան` շեշտելով, որ գագաթնաժողովը ուժեղ ուղերձ է Հայաստանի՝ որպես ԵՄ տարածաշրջանային գործընկերոջ կարևորության վերաբերյալ։
Նա նաև հայտնել է, որ գագաթնաժողովի շրջանակներում Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Քրիստոդուլիդեսը հանդիպելու է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Ռաունան ընդգծել է ԵՄ-ՀՀ ռազմավարական օրակարգի կարևորությունը, որը, ըստ նրա, համագործակցության հստակ ճանապարհային քարտեզ է։
Նա ընդգծել է նաև «Դիմադրողականություն և աճ» ծրագրի միջոցով ԵՄ-ի կողմից կատարված մոտ 270 միլիոն եվրոյի ներդրումների կարևորությունը, որոնք նպաստել են Հայաստանի դիմադրողականության ամրապնդմանը արտաքին ճնշումների նկատմամբ։
Զգուշացնելով ապատեղեկատվական արշավների միջոցով ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ վստահության խաթարման մասին՝ Ռաունան ասել է, որ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները կարող են որոշիչ պահ լինել Հայաստանի համար։
«Շարունակաբար բարդացող աշխարհաքաղաքական միջավայրում գործընկերության ամրապնդումը նույն արժեքները կիսող երկրների հետ մնում է հիմնական առաջնահերթություն»,- ասել է Ռաունան։

Cyprus fully supports the further deepening of cooperation between the European Union and Armenia, Deputy Minister for European Affairs of Cyprus Marilena Raouna has said.
“[The cooperation is] based on our shared values and the vision for a stable, democratic and prosperous Armenia and a stable South Caucasus,” Cyprus Mail quoted Raouna as saying at the European Parliament’s plenary session on the strengthening of Armenia’s democratic resilience.
Raouna underlined that democratic resilience was a “core commitment” of the EU — both in regard to its member states and its neighbours.
She emphasised that relations between the EU and Armenia have made “significant progress” in the last two years since the European Council’s call to strengthen relations “in all dimensions”, laying the foundation for new cooperation.
“Next week the first EU-Armenia summit will be held in Yerevan [the capital of Armenia],” Raouna said.
She said that the summit sent a “strong message” on the importance of Armenia as a regional partner of the EU, with President of Cyprus Nikos Christodoulides scheduled to meet Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to reaffirm the EU’s commitment to bilateral cooperation.
Raouna went on to highlight the importance of the EU-Armenia strategic agenda, which she described as a “clear roadmap for cooperation”, as well as investments of approximately €270 million made via the resilience and development plan, which contributed to strengthening Armenia’s resilience in view of external pressures.
“[This] is not only about financial support but also about investing in the future of Armenia,” she said.
Warning of the undermining of trust in democratic institutions via disinformation campaigns, Raouna said that Armenia’s upcoming parliamentary elections on June 7 have the potential to be a “defining moment” for Armenia.
“In an increasingly complex geopolitical environment, strengthening partnerships with countries that share the same values remains a key priority,” Raouna said.