ՄԱԿ-ը հայտնել է, որ առնվազն 21 մարդ մահապատժի է ենթարկվել, 4000-ը՝ ձերբակալվել Իրանում պատերազմի մեկնարկից ի վեր
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների վարչության տվյալներով՝ Իրանում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ պատերազմի սկզբից ի վեր մահապատժի է ենթարկվել առնվազն 21 մարդ, 4000 մարդ ձերբակալվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկին։
Հանձնակատարի խոսքով՝ մահապատիժներն իրականացվել են Իրանի կողմից այլախոհության դեմ պայքարի ֆոնին, մասնավորապես՝ «ազգային անվտանգության հետ կապված մեղադրանքներով»։
Վարչությունը հայտնել է, որ առնվազն ինը մարդ մահապատժի է ենթարկվել 2026 թ. հունվարի բողոքի ցույցերի հետ կապված, տասը մարդ՝ ընդդիմադիր խմբավորումներին ենթադրյալ անդամակցության համար, և երկուսը՝ լրտեսության մեղադրանքով։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր «Իրանում ազգային անվտանգության հետ կապված մեղադրանքներով ձերբակալվել է ավելի քան 4000 անձ»։ Ըստ հրապարակման՝ նրանցից շատերը «բռնի կերպով անհետացել են, խոշտանգվել կամ ենթարկվել դաժան, անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի»։
«Ես սարսափած եմ, որ հակամարտության արդեն իսկ ծանր հետևանքներից բացի՝ իշխանությունները շարունակում են զրկել Իրանի ժողովրդին իր իրավունքներից կոպիտ և դաժան ձևերով», - ասել է Տյուրկը։

ООН заявляет, что с начала войны в Иране казнены как минимум 21 человек, арестованы 4000
По данным Управления ООН по правам человека, с начала войны с США и Израилем в Иране были казнены как минимум 21 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN со ссылкой на Верховного комиссара ООН по правам человека Волкера Тюрка.
По словам комиссара, казни проводились на фоне подавления Ираном инакомыслия, в частности, по «обвинениям, связанным с национальной безопасностью».
Управление сообщило, что как минимум девять человек были казнены в связи с протестами в январе 2026 года, десять — за предполагаемое членство в оппозиционных группах, и двое — по обвинениям в шпионаже.
В докладе отмечается, что с начала американо-израильской военной операции против Ирана 28 февраля «в Иране было арестовано более 4000 человек по обвинениям, связанным с национальной безопасностью». По данным издания, многие из них «были насильственно похищены, подвергнуты пыткам или жестокому, бесчеловечному и унижающему достоинство обращению».
«Я в ужасе от того, что помимо и без того серьезных последствий конфликта, власти продолжают жестокими и бесчеловечными способами лишать иранский народ его прав», — сказал Турк.