Շիրակի մարզի բոլոր համայնքները միացել են համապետական շաբաթօրյակին
Շիրակի մարզի բոլոր համայնքներն ու բնակավայրերը միացել են համապետական շաբաթօրյակին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, սանիտարական մաքրման աշխատանքներին ներգրավվել են պետական և մասնավոր կազմակերպություններ, հասարակական կառույցներ ու բազմաթիվ քաղաքացիներ։
Ինչպես տեղեկացրին Շիրակի մարզպետի աշխատակազմից, շաբաթօրյակին մասնակցել է ավելի քան 10 հազար մարդ։ Աշխատանքների արդյունավետությունն ապահովելու համար գործի է դրվել շուրջ 140 միավոր տեխնիկա և տասնյակ հազարավոր գործիքներ։ Մաքրման աշխատանքներ են իրականացվել հարյուրից ավելի տեղամասերում։
Մարզպետի աշխատակազմը միացել է նախաձեռնությանն ամբողջ կազմով։ Աշխատակիցները, բաժանվելով առանձին խմբերի, մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են կատարել Գյումրու Իսահակյան փողոցում և հարակից պուրակում։ Անդրադառնալով նախաձեռնության կարևորությանը՝ Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանն ընդգծել է, որ շրջակա միջավայրի պահպանությունը պետք է դառնա յուրաքանչյուրի ամենօրյա վարքագիծը.
«Շաբաթօրյակները պարզապես մեկօրյա նախաձեռնություն չեն ու չպետք է լինեն. դրանք մեր վերաբերմունքի արտահայտությունն են սեփական համայնքի, քաղաքի և ամբողջ երկրի նկատմամբ։ Մաքուր շրջակա միջավայրը առողջ կյանքի հիմքն է, և յուրաքանչյուրիս մասնակցությունն այս գործին ունի կարևոր նշանակություն։ Եթե յուրաքանչյուր քաղաքացի պատասխանատվությամբ մոտենա շրջակա միջավայրի պահպանմանը, չաղտոտի իր շրջապատը և հոգ տանի հանրային տարածքների մասին, ապա մեր մարզն ու երկիրը մշտապես կլինեն մաքուր և բարեկարգ»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց Շիրակի մարզպետը։

Все населенные пункты Ширакской области присоединились к общегосударственному субботнику
Как передает Арменпресс, в санитарно-гигиенических работах участвуют государственные и частные организации, общественные учреждения и многочисленные граждане.
Как сообщили в администрации губернатора Ширакской области, в уборке территории участвовало более 10 тысяч человек. Для обеспечения эффективности работы было задействовано около 140 единиц техники и десятки тысяч инструментов. Уборка проводилась более чем в ста районах.
К инициативе присоединился весь аппарат губернатора. Сотрудники, разделившись на отдельные группы, провели работы по уборке и благоустройству улицы Исаакяна в Гюмри и прилегающего парка. Говоря о важности инициативы, губернатор Ширака Давид Арушанян подчеркнул, что охрана окружающей среды должна стать повседневной привычкой каждого.
«Уборка мусора по выходным — это не просто однодневная инициатива, и так быть не должно. Это выражение нашего отношения к собственному сообществу, городу и всей стране. Чистая окружающая среда — основа здоровой жизни, и участие каждого из нас в этом вопросе имеет огромное значение. Если каждый гражданин ответственно относится к охране окружающей среды, не загрязняет свое окружение и заботится об общественных местах, то наш регион и страна всегда будут чистыми и ухоженными», — заявил губернатор Ширака в беседе с журналистами.