«100 տարի անց՝ Ֆրիտյոֆ Նանսենի ոտնահետքերով» լուսանկարների ցուցադրությունը՝ Գյումրիում
Գյումրու «Կումայրի» արգելոց-թանգարանում բացվել է «100 տարի անց՝ Ֆրիտյոֆ Նանսենի ոտնահետքերով» խորագրով լուսանկարների ցուցադրությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, միջոցառումը նվիրված է նորվեգացի աշխարհահռչակ բևեռախույզ, գիտնական, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, Ազգերի լիգայի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար և հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենի ու նրա հանձնախմբի Հայաստան այցելության 100-ամյակին։
Թանգարանի տնօրեն Ինգա Ավագյանի խոսքով՝ ցուցադրությունը կյանքի է կոչվել «Կումայրի» արգելոց-թանգարանի, Երևանի Ֆրիտյոֆ Նանսենի թանգարանի և Հայաստանի «Ֆրիտյոֆ Նանսենի ինստիտուտ» հիմնադրամի համատեղ ջանքերով:
«Ցուցադրությունը յուրօրինակ հիշեցում է Նանսենի անուրանալի ներդրման մասին՝ Մեծ եղեռնից փրկված և գաղթականության ծանր պայմաններում հայտնված հայ ժողովրդին աջակցելու գործում։ Ներկայացված են ինչպես նրա Հայաստան այցի վավերագրական կադրերը, այնպես էլ հեղինակային լուսանկարներ ու դրվագներ հուշերից, որոնք բացահայտում են Նանսենի ողջ էությունը՝ որպես ուսումնասիրող, գիտնական, դիվանագետ և մեծ մարդասեր»,-նշեց Ինգա Ավագյանը:
Նանսենի հասարակական գործունեության մեջ առանցքային տեղ են զբաղեցրել հայանպաստ աշխատանքը, Հայ դատի արդարացի լուծմանն ուղղված ջանքերը և գաղթականների վիճակի բարելավումը։ Նա խստագույնս դատապարտել է սուլթան Աբդուլ Համիդ II-ի և երիտթուրքերի իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը:
Ցուցադրության գլխավոր հատվածներից մեկը նվիրված է «Նանսենյան անձնագրին»։ Այն անձը հաստատող ժամանակավոր վկայական էր, որը տրվում էր փախստականներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց։ Նանսենի նախաձեռնությամբ՝ 1922 թ. Ժնևում հրավիրված կոնֆերանսի որոշմամբ ստեղծված այս փաստաթուղթը ստացել է ավելի քան 450 հազար գաղթական, որոնցից շուրջ 320 հազարը՝ Մեծ եղեռնից փրկված հայեր։
Ֆրիտյոֆ Նանսենի կապը Ալեքսանդրապոլի (ներկայիս Գյումրի) հետ հայ ժողովրդի պատմության ամենամարդասիրական էջերից է։ 1925 թվականին այցելելով Հայաստան՝ նա եղել է Ալեքսանդրապոլում, որն այն տարիներին հայ որբերի խնամքի հիմնական կենտրոնն էր։ Նանսենն անձամբ է ծանոթացել որբանոցների պայմաններին, ճաշել երեխաների հետ և հետագայում Ազգերի լիգային ներկայացրած իր զեկույցներով միջոցներ ձեռնարկել նրանց օգնելու համար։
Նանսենի հեղինակած «Հայաստանում» (1927 թ.) ծավալուն գիրքը, որը տարբեր լեզուներով հրատարակվել է նաև «Հայաստանը և Մերձավոր Արևելքը» ու «Խաբված ժողովուրդ» վերնագրերով, մինչ օրս համարվում է Անտանտի և Ազգերի լիգայի դեմ ուղղված հզոր մեղադրական՝ հայ ժողովրդի հանդեպ ցուցաբերած անտարբերության համար։
Ցուցադրությունը Գյումրիի բնակիչների և քաղաքի հյուրերի համար բաց կլինի մինչև սույն թվականի մայիսի 10-ը:

«Сто лет спустя - по следам Фритьофа Нансена»: фотовыставка в Гюмри
В музее-заповеднике «Кумаири» в Гюмри открылась фотовыставка под названием «Сто лет спустя - по следам Фритьофа Нансена».
Как передает Арменпресс, мероприятие посвящено 100-летию визита в Армению делегации во главе с Фритьофом Нансеном, всемирно известным норвежским полярным исследователем, ученым, лауреатом Нобелевской премии мира, Верховным комиссаром по делам беженцев Лиги Наций и большим другом армянского народа.
По словам директора музея Инги Авагян, выставка стала результатом совместных усилий заповедника-музея «Кумаири», музея Фритьофа Нансена в Ереване и Института Фритьофа Нансена в Норвегии.
«Выставка – это уникальное напоминание о неоспоримом вкладе Нансена в поддержку армянского народа, пережившего Геноцид и оказавшегося в тяжелых условиях ссылки. На выставке представлены документальные кадры его визита в Армению, а также фотографии автора и отрывки из его мемуаров, которые раскрывают всю сущность Нансена как исследователя, ученого, дипломата и великого филантропа», – отметила Инга Авагян.
Общественная деятельность Нансена была сосредоточена на проармянской работе, усилиях, направленных на справедливое урегулирование армянского вопроса, и улучшении положения беженцев. Он решительно осудил геноцид армян, совершенный султаном Абдель Хамидом II и младотурками.
Один из главных разделов выставки посвящен «паспорту Нансена». Это был временный документ, удостоверяющий личность, выдаваемый беженцам и лицам без гражданства. Созданный по инициативе Нансена и по решению конференции, созванной в Женеве в 1922 году, этот документ был выдан более чем 450 тысячам беженцев, из которых около 320 тысяч были армянами, пережившими Геноцид.
Связь Фритьофа Нансена с Александрополем (ныне Гюмри) — одна из самых человеколюбивых страниц в истории армянского народа. В 1925 году, посетив Армению, он побывал в Александрополе, который в те годы был главным центром по уходу за армянскими сиротами. Нансен лично ознакомился с условиями жизни в детских домах, обедал с детьми, а позже, в своих отчетах, представленных Лиге Наций, предпринял меры по оказанию им помощи.
Обширная книга Нансена «В Армении» (1927), которая также издавалась на разных языках под названиями «Армения и Ближний Восток» и «Обманутый народ», до сих пор считается мощным обвинением Антанты и Лиги Наций за их безразличие к армянскому народу.