ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը կդիտարկի Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) ապրիլի 23-ին հաստատել է 2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման նպատակով Հայաստան դիտորդական առաքելություն տեղակայելու որոշումը։
Առաքելությունը ձևավորվել է ՀՀ իշխանությունների հրավերի հիման վրա և հիմնավորվում է նախընտրական կարիքների գնահատման արդյունքներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ առաքելության՝ 13 փորձագետներից բաղկացած հիմնական թիմը կգործի Երևանում՝ Յանեզ Լենարչիչի ղեկավարությամբ։
Մայիսի 1-ից երկրի ամբողջ տարածքում կաշխատեն 30 երկարաժամկետ դիտորդներ։ ԺՀՄԻԳ-ը նաև կտեղակայի 250 կարճաժամկետ դիտորդներ, որոնք Հայաստան կժամանեն ընտրություններից մի քանի օր առաջ։
Հիմնական թիմի փորձագետներն ու երկարաժամկետ դիտորդները ԵԱՀԿ անդամ 28 պետությունների ներկայացուցիչներ են։
«Դիտորդական այս առաքելությունը գնահատելու է ընտրական գործընթացի բոլոր փուլերը ԵԱՀԿ հանձնառությունների և ժողովրդավարական ընտրությունների այլ միջազգային պարտավորությունների ու չափանիշների լույսի ներքո։ Մենք դիտարկելու ենք ոչ միայն բուն ընտրությունները, այլ նաև այն միջավայրը, որում դրանք տեղի են ունենալու»,– ասել է Լենարչիչը։
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ առաքելությունը սերտորեն դիտարկելու է ընտրությունների բոլոր հիմնական գործընթացները՝ այդ թվում նախընտրական քարոզարշավը (ներառյալ սոցիալական ցանցերում), քարոզարշավի ֆինանսավորումը, ընտրական վարչարարությունը՝ ազգային, մարզային և համայնքային մակարդակներում, իրավական դաշտը, ապատեղեկատվության հայտնաբերման համար իշխանությունների կողմից ներդրված ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները, լրատվամիջոցների կողմից լուսաբանումը և ընտրական վեճերի լուծման գործընթացը։
Դիտորդները նաև գնահատելու են ԺՀՄԻԳ-ի նախորդ առաջարկությունների իրականացման հարցում առաջընթացը։
«Մեր դիտարկման շրջանակներում հանդիպելու ենք ընտրական գործընթացներում ներգրավված և այդ գործընթացների ազդակիր հանդիսացող շահակիցների հետ (իշխանությունից և քաղաքական կուսակցություններից մինչև քաղաքացիական հասարակություն, լրատվամիջոցներ և միջազգային հանրություն) ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ երկրի ողջ տարածքում։ Այս մոտեցումը մեզ թույլ կտա ձևավորել համապարփակ և հավասարակշռված պատկերացում Հայաստանի ողջ տարածքում ընթացող ընտրական գործընթացների վերաբերյալ»,– նշել է Լենարչիչը։
Ընտրությունների օրը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի և Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությունները կմինան ԺՀՄԻԳ առաքելության ջանքերին։
Ընտրություններից մոտ երկու շաբաթ առաջ ԺՀՄԻԳ-ը կհրապարակի միջանկյալ հաշվետվություն՝ հանրությանը և լրատվամիջոցներին տեղեկացնելու դիտորդական առաքելության գործունեության մասին։
Ընտրությունների հաջորդ օրը առաքելության նախնական եզրակացություններն ու արդյունքները կներկայացվեն համատեղ կազմակերպվելիք մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Վերջնական հաշվետվությունը, որը տրամադրելու է համապարփակ գնահատական և գործընթացի բարելավմանն ուղղված առաջարկություններ, կհրապարակվի ընտրություններին հաջորդող մի քանի ամիսների ընթացքում։
ԺՀՄԻԳ-ը Հայաստանում դիտարկել է 12 ընտրություն, որոնցից վերջինը 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն էին։
ԺՀՄԻԳ-ը ընտրական դիտորդական առաքելություն իրականացնում է ԵԱՀԿ ողջ տարածաշրջանում։
Այս դիտորդական առաքելությունները գնահատում են, թե որքանով են քարոզարշավի ընթացքում պահպանվում հիմնարար ազատությունները և արդյոք ապահովվում է հավասարությունը, համընդհանուրությունը, քաղաքական բազմակարծությունը, վստահությունը, թափանցիկությունը և հաշվետվողականությունը։
ԺՀՄԻԳ-ի՝ ընտրությունները մշտադիտարկելու դիտորդական մանդատի հիմքը 1990 թ.-ի ԵԱՀԿ Կոպենհագենյան գագաթնաժողովի ընթացքում ընդունված փաստաթուղթն է։ Գրասենյակի ստեղծմանը հաջորդող ավելի քան 30 տարիների ընթացքում ԺՀՄԻԳ-ը տեղակայել է ավելի քան 470 առաքելություն։

БДИПЧ/ОБСЕ будет наблюдать за парламентскими выборами в Армении
Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ/ОБСЕ)  23 апреля одобрило решение о направлении в Армению наблюдательной миссии для наблюдения за парламентскими выборами 7 июня 2026 года.
Миссия была сформирована по приглашению армянских властей и основана на результатах предвыборной оценки потребностей.
По сообщению Арменпресс, основная группа миссии из 13 экспертов будет работать в Ереване под руководством Янеза Ленарчича.
Начиная с 1 мая, 30 долгосрочных наблюдателей будут работать по всей стране. БДИПЧ также направит 250 краткосрочных наблюдателей, которые прибудут в Армению за несколько дней до выборов.
В состав основной группы экспертов и долгосрочных наблюдателей входят представители 28 государств-участников ОБСЕ.
«Эта наблюдательная миссия оценит все этапы избирательного процесса в свете обязательств ОБСЕ и других международных обязательств и стандартов демократических выборов. Мы будем наблюдать не только за самими выборами, но и за обстановкой, в которой они будут проходить», — сказал Ленарчич.
Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека в своем сообщении отметило, что миссия будет внимательно следить за всеми ключевыми избирательными процессами, включая предвыборную кампанию (в том числе в социальных сетях), финансирование кампаний, организацию выборов на национальном, региональном и муниципальном уровнях, правовую базу, институциональные механизмы, созданные властями для выявления дезинформации, освещение в СМИ и процесс разрешения избирательных споров.
Наблюдатели также оценят прогресс в выполнении предыдущих рекомендаций БДИПЧ.
«В рамках нашего наблюдения мы встретимся с заинтересованными сторонами, участвующими в избирательном процессе и затронутыми им (от властей и политических партий до гражданского общества, СМИ и международного сообщества) как в столице, так и по всей стране. Такой подход позволит нам сформировать всестороннюю и сбалансированную картину избирательного процесса, происходящего по всей Армении», — отметил Ленарчич.
В день выборов к миссии БДИПЧ присоединятся делегации Парламентской ассамблеи ОБСЕ, Парламентской ассамблеи Совета Европы и Европейского парламента.
Примерно за две недели до выборов БДИПЧ опубликует промежуточный доклад, чтобы проинформировать общественность и СМИ о деятельности наблюдательной миссии.
На следующий день после выборов предварительные выводы и заключения миссии будут представлены на совместно организованной пресс-конференции.
Окончательный доклад, который будет содержать всестороннюю оценку и рекомендации по улучшению процесса, будет опубликован в течение нескольких месяцев после выборов.
БДИПЧ наблюдала за 12 выборами в Армении, последними из которых были досрочные парламентские выборы 2021 года.
Более подробную информацию о деятельности БДИПЧ по наблюдению за выборами в Армении можно найти на сайте «Выборы в Армении | Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе». БДИПЧ проводит миссии по наблюдению за выборами по всему региону ОБСЕ.
Эти миссии оценивают степень соблюдения основных свобод в период избирательной кампании, а также обеспечиваются ли равенство, инклюзивность, политический плюрализм, доверие, прозрачность и подотчетность.
Мандат БДИПЧ по наблюдению за выборами основан на документе, принятом на Копенгагенском саммите ОБСЕ в 1990 году. За более чем 30 лет с момента создания Бюро БДИПЧ направило более 470 миссий.