Կատարը հայտարարել է օտարերկրյա ավիաընկերությունների չվերթերի աստիճանական վերսկսման մասին
Կատարի քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունը հայտարարել է, որ արտասահմանյան ավիաընկերություններն աստիճանաբար կվերսկսեն իրենց թռիչքները դեպի Համադ միջազգային օդանավակայան և այնտեղից թռիչքներ կիրականացնեն տարբեր ուղղություններով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Կատարի քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունը հայտարարել է, որ թռիչքները վերսկսելու որոշումը «պայմանավորված է իրավիճակի համապարփակ գնահատմամբ, որը կատարվել է բոլոր համապատասխան ազգային կառույցների հետ համակարգված՝ պատրաստվածության և գործառնական արդյունավետության ամենաբարձր մակարդակն ապահովելու համար»։
Կատարն իր օդային տարածքը փակել էր այն բանից հետո, երբ ի պատասխան ամերիկա-իսրայելական հարվածների՝ Իրանն անօդաչու թռչող սարքերով և հրթիռներով գրոհներ սկսեց Պարսից ծոցի երկրների դեմ։ Կատարի օդային տարածքը մարտի 7-ին մասամբ վերաբացվել էր սահմանափակ երթևեկության, մասնավորապես՝ միայն Qatar Airways ազգային ավիափոխադրողի կողմից իրականացվող չվերթերի համար։

Катар объявил о постепенном возобновлении полетов иностранных авиакомпаний
Управление гражданской авиации Катара объявило о постепенном возобновлении полетов иностранных авиакомпаний в международный аэропорт Хамад в Дохе и из него. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Al Jazeera.
В ведомстве заявили, что решение о возобновлении полетов “основано на всесторонней оценке ситуации, проведенной в координации со всеми соответствующими национальными учреждениями для обеспечения высочайшего уровня готовности и оперативной эффективности”.
Катар закрыл свое воздушное пространство после того, как Иран нанес удары беспилотниками и ракетами по странам Персидского залива в ответ на американо-израильские удары. Воздушное пространство Катара было частично открыто 7 марта для ограниченных полетов, в частности, только для рейсов национальной авиакомпании Qatar Airways.