Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման առաջին գործիքը միջազգային լեգիտիմությունն է. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին անվտանգության վերաբերյալ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում տեղ գտած դրույթները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը նշել է, որ արտաքին անվտանգության կտորը իշխող կուսակցության նախընտրական ծրագրի շատ կարևոր հատված է։
«Ես հատուկ ուշադրություն եմ հրավիրում այս հատվածի վրա, որովհետև այստեղ մենք արձանագրել ենք, թե ինչ նկատի ունենք, երբ ասում ենք, որ բանակը՝ արտաքին անվտանգության ապահովման առաջին գործոն լինելու պարագայում, նշանակում է, որ արտաքին անվտանգություն գոյություն չունի։ Մենք բանակից առաջ անվտանգության լրացուցիչ գործոններ պետք է դնենք, որպեսզի համարենք, որ ունենք իրական անվտանգություն։ Հիմա հարցը հետևյալն է՝ բանակից առաջ ի՞նչ գործոններ են, որ պետք է ապահովեն Հայաստանի արտաքին անվտանգությունը»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա մանրամասնել է, որ իշխող կուսակցության համոզմամբ՝ այդպիսի առաջին գործոնը միջազգային լեգիտիմությունն է, որն առաջնային գործիք է Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման համար։
«Միջազգային լեգիտիմությունը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգության ապահովման առաջնային գործիքն է։ Միջազգային հանրությունը ճանաչում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը՝ Խորհրդային Միության Հայկական ԽՍՀ սահմաններով։
Այս սկզբունքն է դրված նաև հաստատված խաղաղության  հիմքում. Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչել են՝ հիմք ընդունելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որին միացած խորհրդային հանրապետություններն իրենց վարչական սահմաններում դարձել են անկախ պետություններ։
Չվիճարկվող, այսինքն՝ միջազգային օրենքով լեգիտիմ տարածք և արտաքին հարաբերությունների մեջ լեգիտիմ դիրքորոշումներ ու ակնկալիքներ ունենալն արտաքին անվտանգության ապահովման առաջնային գործիք է։ Այն, չլինելով բացարձակ երաշխիք, այնուամենայնիվ կարևոր հիմնաքար է»,- նշել է Փաշինյանը։
Նա հիշեցրել է օրերս խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկումը, երբ ընդդիմության ներկայացուցիչներից մեկն ասել էր, թե խաղաղություն լինում է այն պարագայում, երբ պատերազմի պատճառները լուծված են։ Փաշինյանը շեշտել է, որ դա շատ ճիշտ ձևակերպում է, և դա էր պատճառը, որ իշխանությունն ասել է, որ Ղարաբաղյան շարժումից պետք է հրաժարվել, որովհետև պատերազմի և կոնֆլիկտի պատճառը հենց Ղարաբաղի շուրջ եղած տարընթերցումներն են։
«Բայց, երբ մենք միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակում ճանաչում ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, պատերազմի պատճառը վերանում է, պատերազմի ֆունդամենտալ պատճառը վերանում է, և այդ հենքի վրա է, որ հնարավոր է լինում ստեղծել խաղաղություն»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանում ձևավորվել է պատերազմի եռագլուխ կուսակցություն (խմբ. նկատի ունի գործարար Սամվել Կարապետյանի գլխավորած «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքը և Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը), որի նպատակը քայլ-քայլ Ղարաբաղյան շարժումը վերականգնելն է, այսինքն՝ պատերազմը վերականգնելն է։
«Ըստ էության, 1991 թվականից մինչև 2024 թվականը մենք խաղաղություն երբեք չենք ունեցել։ Պատերազմը եղել է միշտ, և դրա վկայությունն է այն, որ ամեն տարի սահմանին զոհ է եղել։ Խաղաղությունն այն է, երբ սահմանին զոհ կամ վիրավոր չկա։ Մենք ունեցել ենք պատերազմ՝ տարբեր ինտենսիվությամբ։ Եթե սահմանին մարդիկ են զոհվում, դա պատերազմ է, պատերազմի ինտենսիվությունը բոլորովին ուրիշ բան է։ Իսկ մենք պատերազմ ունեցել ենք, որովհետև եղել է Ղարաբաղի կոնֆլիկտը, եղել է Ղարաբաղի շարժումը։ Ղարաբաղի շարժումը խաղաղության և անվտանգության հետ անհամատեղելի են եղել, և մենք մեզ հաշվի ենք տվել, ասել ենք՝ լավ, ինչի՞ մեջ է մեր ընտրությունը, և մենք ընտրություն ենք կատարել հօգուտ խաղաղության և անվտանգության։ Եվ մենք այսօր ունենք անվտանգություն, ունենք խաղաղություն։ Նախորդ օրը կարդում եմ, որ պատերազմի եռագլուխ կուսակցության ներկայացուցիչները քարտեզներով են հանդես գալիս, հրապարակումներով են հանդես գալիս... ի դեպ, ասեմ Ղարաբաղի կոնֆլիկտն էլ սկսվել է շատ անմեղ հումանիտար հարցերից։ Հիմա ասում են Ղարաբաղ վերադարձի իրավունք։ Ադրբեջանը դրան կհակադրի ձեզ հայտնի թեմաները, և այդ կետի վրա կսկսի եռալ, եռալ, եռալ և կդառնա կոնֆլիկտ։ Մենք ասում ենք, որ այդ թեմաները պետք է երկկողմ փակվեն։ Եվ սա իրատեսական և լեգիտիմ մոտեցում է միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, և սա է այն մոտեցումը, որը երաշխավորում է խաղաղություն։ Որովհետև, եթե մենք հիմա ասենք, որ Ղարաբաղի մեր սիրելի հայրենակիցները պետք է վերադառնան Ղարաբաղ, նրանք էլ են ասում՝ ուրեմն մեր փախստականներն էլ պետք է վերադառնան։ Երբ մենք ասում ենք, չէ, մի րոպե, Ղարաբաղի դեպքն ուրիշ է, նրանք էլ ասում են, չէ, մի րոպե, մեր դեպքն էլ է ուրիշ։ Ես ուզում եմ ուղիղ ասել ձեզ, ժողովուրդ։ Ե՞րբ է խաղաղություն դառնում իրական, երբ մենք Ադրբեջանին առաջարկել և առաջարկում ենք ռազմավարական գործարք։ Ո՞րն է ռազմավարական գործարքը։ Մենք ճանաչե՞լ ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա, այսինքն՝ հայկական ԽՍՀ և ադրբեջանական ԽՍՀ տարածքներով։ Ուրեմն ճանաչում ենք ճշգրիտ, դելիմիտացիա ենք անում և հանգիստ ենք թողնում իրար։ Էլ չենք փորփրում՝ ով երբ որտեղ է ապրել և այլն։ Որովհետև դա է խաղաղությունը։ Մենք պետք է արձանագրենք, որ մենք ունենք մեր ճշմարտությունը, բայց բոլորն ունեն իրենց ճշմարտությունը, և այնպես չէ, երբ մենք միջազգային ատյաններում մեր ճշմարտությունն ենք ներկայացնում, միջազգային հանրությունը մեզս ծափահարում է։ Բոլոր երկրներում էլ եղել են և՛ ադրբեջանամետ շրջանակներ, և՛ հայամետ շրջանակներ։   Հայամետներն եկել են Հայաստան, կանգնել են տեսախցիկների առաջ, ասել են՝ ձեր ասածը ճշմարտություն է, բա պատմական արդարությունը, բա Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճիռը, բա Սևրի պայմանագիրը, մենք ձեզ հետ ենք, ձեր կողքին ենք։ Եղել են տարբեր շրջանակներ՝ պաշտոնական, կիսապաշտոնական։ Բայց ոչ մեկ մեզ ցույց չի տվել, որ նույն երկրից մի այլ խումբ մեկ ամիս առաջ կամ մեկ ամիս հետո գնացել է Ադրբեջան և նույնն ասել է Ադրբեջանին։ Եվ դրա արդյունքում ի՞նչ է եղել, արդյունքում եղել է կոնֆլիկտի բորբոքում, որի վրա այլոք հիմնականում տաքացրել են իրենց ձեռքերը, իսկ մենք տառապել ենք, կորուստներ ենք ունեցել»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետն ասել է, որ խաղաղությունը հավասարակշռման այն կետն է, որի շուրջ հնարավոր է լինում պայմանավորվել, և մենք պայմանավորվել ենք։ «Որ մեզ անընդհատ ասում են զիջումներ եք արել։ Իսկ մենք ի՞նչ ենք զիջել, եթե ելնենք մեր միջազգային լեգիտիմության տրամաբանությամբ։ Մենք բացարձակապես ոչ մի բան չենք զիջել, որը միջազգային օրենքներով մեզ է պատկանում։ Մենք այսօր էլ խոսում ենք Հայաստանի՝ շուրջ 200 քառակուսի կիլոմետր օկուպացված տարածքների մասին, բայց դե յուրե իրավական ուժ ունեցող փաստաթղթով մենք արձանագրել ենք, որ այդ հարցը կլուծվի սահմանազատման շրջանակում։ Եվ այդ հարցը կլուծվի սահմանազատման շրջանակում, ինչո՞ւ, որովհետև դա միջազգային իրավունքի և օրենքի տեսանկյունից լեգիտիմ հարց է։ Միջազգային լեգիտիմությունը բացարձակ երաշխիք չէ, որովհետև աշխարհը հիմա շատ խառն է, բայց, այնուամենայնիվ, կարևոր հիմնաքար է։ Մենք չպետք է մեր առաջ դնենք ոչ լեգիտիմ խնդիրներ, հետո մեր 18 տարեկան զինվորներին ասենք՝ դե գնացեք ու լուծեք, մենք այսպիսի խնդիր ենք դրել։ Մենք մեր անվտանգությունը պետք է լեգիտիմության վրա հիմնենք»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում նաև արձանագրված է, որ փոխկապվածությունն արտաքին աշխարհի հետ արտաքին անվտանգության ապահովման հաջորդ գործիքն է. այս գործոնը թույլ է տալիս, որ երկիրը դառնա գլոբալ մատակարարումների շղթայի, տնտեսական շրջանառության այնքան կարևոր մաս, որ նրա անվտանգությունն ու կայունությունը կարևոր դառնան բազմաթիվ այլ, այդ թվում՝ հարևան երկրների համար, և, ընդհակառակը, որի անկայունությունը որպես սպառնալիք ընկալվի տարածաշրջանի և միջազգային հանրության կողմից։ ««Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և սրանից բխող TRIPP նախագիծը, որոնց իրականացման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքով ապրանքներ կհոսեն արևելքից արևմուտք, հյուսիսից հարավ, նման հնարավորություններ են ստեղծում մեր երկրի համար, և մենք հենվում ենք ու հենվելու ենք ռազմավարական այս ընկալման վրա»,- նշված է կուսակցության ծրագրում։
Հաջորդ գործոնը, ըստ իշխող ուժի, երկարաժամկետ կանխատեսելիությունն է
«Կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում այլ երկրները Հայաստանի Հանրապետությունն ավելի ու ավելի պակաս պետք է ընկալեն որպես սպառնալիք, և խաղաղության օրակարգին նվիրվածությունն այլ երկրների համար պետք է դառնա Հայաստանի Հանրապետության երկարաժամկետ և ռազմավարական ընկալում։
Այս խնդրի լուծման համար էական են ոչ միայն հռչակված քաղաքականությունները, այլև սոցիալ–հոգեբանական, կրթական-մշակութային, հանրային–քաղաքական ոլորտների բովանդակությունն ու խոսույթները։ Պատմության  և ապագայի հստակ սահմանազատումը և օրվա իրականության գործնական կապակցումը ոչ այնքան անցյալի, որքան ապագայի հետ՝ կենսական են Հայաստանի Հանրապետության հարատևությունն ապահովելու տեսակետից։ Նաև այս նպատակին է ծառայում «Ապագան այսօր է» բանաձևը»,- նշված է ծրագրում։
ՔՊ-ի ծրագրում նաև նշվում է, որ  բանակն արտաքին անվտանգության ապահովման պահեստային գործիքն է՝ այն դեպքերի համար, երբ արտաքին անվտանգության ապահովման վերը թվարկված և դրան կիրառելուն ուղղված դիվանագիտական միջոցները չեն գործել։
«Հայաստանի Հանրապետության բանակը ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս չպետք է կիրառվի (բացառությամբ միջազգային պայմանագրերի հիման վրա միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում ներգրավվելը) և պետք է ծառայի բացառապես Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի պաշտպանության խնդիրներին։
Վերջին տարիներին ՀՀ բանակի պաշտպանունակությունը զարգացնելու ուղղությամբ ահռելի ջանքեր և միջոցներ են ձեռնարկվել։ Ձեռք է բերվել ժամանակակից սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա՝ ներառյալ հայրենական արտադրության: ՀՀ ռազմարդյունաբերական համալիրն ահռելի զարգացում է ապրել, իրականացվել են հսկայածավալ և նորարար ամրաշինական աշխատանքներ, ստեղծվել են տասնյակ ամրացված շրջաններ։
Զինծառայության գրավչությունը մեծացնելու համար ՀՀ պայմանագրային զինծառայողների վարձատրության և արհեստավարժության ապահովման, ժամկետային զինծառայության ժամկետների ու կառուցվածքի ոլորտում ահռելի (հանրությանը հայտնի) բարեփոխումներ են իրականացվել։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ձևավորած խորհրդարանական մեծամասնությունը և Կառավարությունը շարունակելու են  ՀՀ բանակի բարեփոխումները՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության բանակի կերպափոխման հայեցակարգի։ Աստիճանական կերպով կներդրվի համապարփակ պաշտպանության և անվտանգության համակարգը (ՀՊԱՀ)»,- նշված է ծրագրում:

International legitimacy is the primary tool for Armenia’s external security, says Pashinyan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has presented the provisions on external security included in the pre-election program of the ruling Civil Contract party.
The Prime Minister said that the external security component is a very important part of the party’s program.
“I would like to draw special attention to this section, because here we have clarified what we mean when we say that if the army is the primary factor in ensuring external security, it effectively means that external security does not exist. We must place additional security factors before the army in order to consider that we have real security. The question now is the following: what are those factors that should ensure Armenia’s external security before the army?” Pashinyan said in a video message, presenting the party’s election program.
He elaborated that, in the view of the ruling party, the first such factor is international legitimacy, which is the primary tool for ensuring Armenia’s external security.
“International legitimacy is the primary instrument for ensuring the external security of the Republic of Armenia. The international community recognizes Armenia’s territorial integrity within the borders of the Armenian SSR of the Soviet Union.
This principle also underpins the established peace framework: Armenia and Azerbaijan have recognized each other’s territorial integrity and sovereignty based on the 1991 Alma-Ata Declaration, according to which the Soviet republics that joined it became independent states within their administrative borders.
Having undisputed—meaning internationally lawful—territory, as well as legitimate positions and expectations in foreign relations, is a primary tool for ensuring external security. While it is not an absolute guarantee, it remains an important cornerstone,” Pashinyan said.
He recalled a recent discussion in parliament, when one of the opposition representatives said that peace is possible when the causes of war are resolved. Pashinyan stressed that this is a very accurate wording, noting that it is precisely why the authorities have said that the Karabakh movement should be abandoned, as the cause of the war and conflict lies in the differing interpretations surrounding Karabakh.
“But when we mutually recognize each other’s territorial integrity within internationally recognized borders, the cause of war disappears—the fundamental cause of war disappears—and it is on this basis that it becomes possible to establish peace,” the Prime Minister of Armenia emphasized.
He again warned that tycoon Samvel Karapetyan’s Strong Armenia party, former President Robert Kocharyan’s Armenia Alliance, and business magnate Gagik Tsarukyan’s Prosperous Armenia party, whom he described as a “tripartite war party,” seek to restore the Karabakh movement and spark war.
“Essentially, from 1991 to 2024, we have never had peace. There has always been war, and the proof of that is that every year there were casualties at the border. Peace is when there are no deaths or injuries at the border. What we have had is war of varying intensity. If people are being killed at the border, that is war—the level of intensity is a different matter.
We have had war because there was the Karabakh conflict, there was the Karabakh movement. The Karabakh movement has been incompatible with peace and security, and we acknowledged this and said: what is our choice? And we made a choice in favor of peace and security. And today we have security, we have peace.
The other day I read that representatives of the ‘war party’ are presenting maps and making statements… I should note that the Karabakh conflict also began with seemingly innocent humanitarian issues. Now they speak about the right of return to Karabakh. Azerbaijan will counter this with the issues you are familiar with, and at that point it will start to escalate and turn into conflict. We say that these issues must be closed bilaterally. This is a realistic and legitimate approach from the perspective of international law, and it is the approach that guarantees peace.
Because if we now say that our dear compatriots from Karabakh must return to Karabakh, they will say that their refugees must also return. When we say, wait a minute, the Karabakh case is different, they say, wait a minute, our case is different too. I want to say this directly to you. When does peace become real? When we propose—and are proposing—a strategic deal to Azerbaijan.
What is that strategic deal? Have we recognized each other’s territorial integrity on the basis of the Alma-Ata Declaration, meaning within the borders of the Armenian SSR and the Azerbaijani SSR? Then we recognize it clearly, carry out delimitation, and leave each other in peace. We stop digging into who lived where and when.
Because that is what peace is.
We must acknowledge that we have our own truth, but everyone has their own truth, and it is not the case that when we present our truth in international forums, the international community applauds us. In all countries there have been both pro-Azerbaijani and pro-Armenian circles. The pro-Armenian ones came to Armenia, stood in front of cameras, and said: what you are saying is true—what about historical justice, what about Woodrow Wilson’s Arbitral Award, what about the Treaty of Sèvres—we are with you, we stand by you. There have been various circles—official and semi-official.
But no one showed us that another group from the same country had gone to Azerbaijan a month earlier or later and said the same thing to them. And what was the result? The result was the escalation of the conflict, from which others mainly benefited, while we suffered and incurred losses,” Pashinyan said.
He denied accusations of having made concessions.
The Prime Minister said that peace is the point of balance around which agreements can be reached, and that such an agreement has been achieved.
“They keep telling us that we have made concessions. But what have we conceded, if we proceed from the logic of our international legitimacy? We have not conceded anything that, under international law, belongs to us. Even today, we speak about approximately 200 square kilometers of Armenia’s occupied territories, but through a legally binding document we have recorded that this issue will be resolved within the framework of delimitation. And it will be resolved within that framework because, from the perspective of international law, it is a legitimate issue.
International legitimacy is not an absolute guarantee, because the world is very turbulent right now, but it is nevertheless an important cornerstone. We must not set illegitimate goals for ourselves and then tell our 18-year-old soldiers to go and resolve them. Our security must be based on legitimacy,” Pashinyan said.
The Civil Contract party’s pre-election program also states that interconnectedness and connectivity with the outside world is the next key tool for ensuring external security. This factor allows a country to become such an important part of global supply chains and economic circulation that its security and stability become important for many other countries, including its neighbors; conversely, its instability is perceived as a threat by the region and the international community.
“The ‘Crossroads of Peace’ project and the resulting TRIPP initiative, through which goods will flow across the territory of the Republic of Armenia from east to west and from north to south, create such opportunities for our country, and we rely—and will continue to rely—on this strategic vision,” the party’s program states.
The next factor, according to the ruling party, is long-term predictability.
“In the short-, medium-, and long-term perspective, other countries should increasingly perceive the Republic of Armenia less and less as a threat, and commitment to the peace agenda should become a long-term and strategic perception of the Republic of Armenia for other states.
To achieve this, not only declared policies are essential, but also the content and discourse in the socio-psychological, educational-cultural, and public-political spheres. A clear demarcation between history and the future, and a practical linking of present realities not so much with the past as with the future, are vital for ensuring the sustainability of the Republic of Armenia. The ‘Future is Today’ formula also serves this purpose,” the party program states.
The program of the Civil Contract party also states that the army is a reserve instrument for ensuring external security, to be used only in cases where the aforementioned diplomatic tools aimed at ensuring external security have not been effective.
“The Armed Forces of the Republic of Armenia should not be used outside the internationally recognized territory of the Republic of Armenia (except for participation in international peacekeeping missions based on international treaties) and should serve exclusively the purpose of defending the internationally recognized territory of the Republic of Armenia.
In recent years, tremendous efforts and resources have been invested in strengthening the defense capability of the Armenian Armed Forces. Modern weapons and military equipment have been acquired, including domestically produced systems. Armenia’s military-industrial complex has developed significantly, large-scale and innovative fortification works have been carried out, and dozens of fortified areas have been established.
To increase the attractiveness of military service, major (publicly known) reforms have been implemented in the areas of remuneration and professionalism of contract servicemen, as well as in the duration and structure of compulsory military service.
The parliamentary majority formed by the Civil Contract party and the Government will continue reforms of the Armed Forces in accordance with the concept of transformation of the Armenian Armed Forces. A comprehensive defense and security system (CDSS) will be gradually introduced,” the program states.