Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման առաջին գործիքը միջազգային լեգիտիմությունն է. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին անվտանգության վերաբերյալ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում տեղ գտած դրույթները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը նշել է, որ արտաքին անվտանգության կտորը իշխող կուսակցության նախընտրական ծրագրի շատ կարևոր հատված է։
«Ես հատուկ ուշադրություն եմ հրավիրում այս հատվածի վրա, որովհետև այստեղ մենք արձանագրել ենք, թե ինչ նկատի ունենք, երբ ասում ենք, որ բանակը՝ արտաքին անվտանգության ապահովման առաջին գործոն լինելու պարագայում, նշանակում է, որ արտաքին անվտանգություն գոյություն չունի։ Մենք բանակից առաջ անվտանգության լրացուցիչ գործոններ պետք է դնենք, որպեսզի համարենք, որ ունենք իրական անվտանգություն։ Հիմա հարցը հետևյալն է՝ բանակից առաջ ի՞նչ գործոններ են, որ պետք է ապահովեն Հայաստանի արտաքին անվտանգությունը»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա մանրամասնել է, որ իշխող կուսակցության համոզմամբ՝ այդպիսի առաջին գործոնը միջազգային լեգիտիմությունն է, որն առաջնային գործիք է Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման համար։
«Միջազգային լեգիտիմությունը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգության ապահովման առաջնային գործիքն է։ Միջազգային հանրությունը ճանաչում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը՝ Խորհրդային Միության Հայկական ԽՍՀ սահմաններով։
Այս սկզբունքն է դրված նաև հաստատված խաղաղության  հիմքում. Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչել են՝ հիմք ընդունելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որին միացած խորհրդային հանրապետություններն իրենց վարչական սահմաններում դարձել են անկախ պետություններ։
Չվիճարկվող, այսինքն՝ միջազգային օրենքով լեգիտիմ տարածք և արտաքին հարաբերությունների մեջ լեգիտիմ դիրքորոշումներ ու ակնկալիքներ ունենալն արտաքին անվտանգության ապահովման առաջնային գործիք է։ Այն, չլինելով բացարձակ երաշխիք, այնուամենայնիվ կարևոր հիմնաքար է»,- նշել է Փաշինյանը։
Նա հիշեցրել է օրերս խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկումը, երբ ընդդիմության ներկայացուցիչներից մեկն ասել էր, թե խաղաղություն լինում է այն պարագայում, երբ պատերազմի պատճառները լուծված են։ Փաշինյանը շեշտել է, որ դա շատ ճիշտ ձևակերպում է, և դա էր պատճառը, որ իշխանությունն ասել է, որ Ղարաբաղյան շարժումից պետք է հրաժարվել, որովհետև պատերազմի և կոնֆլիկտի պատճառը հենց Ղարաբաղի շուրջ եղած տարընթերցումներն են։
«Բայց, երբ մենք միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակում ճանաչում ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, պատերազմի պատճառը վերանում է, պատերազմի ֆունդամենտալ պատճառը վերանում է, և այդ հենքի վրա է, որ հնարավոր է լինում ստեղծել խաղաղություն»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանում ձևավորվել է պատերազմի եռագլուխ կուսակցություն (խմբ. նկատի ունի գործարար Սամվել Կարապետյանի գլխավորած «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքը և Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը), որի նպատակը քայլ-քայլ Ղարաբաղյան շարժումը վերականգնելն է, այսինքն՝ պատերազմը վերականգնելն է։
«Ըստ էության, 1991 թվականից մինչև 2024 թվականը մենք խաղաղություն երբեք չենք ունեցել։ Պատերազմը եղել է միշտ, և դրա վկայությունն է այն, որ ամեն տարի սահմանին զոհ է եղել։ Խաղաղությունն այն է, երբ սահմանին զոհ կամ վիրավոր չկա։ Մենք ունեցել ենք պատերազմ՝ տարբեր ինտենսիվությամբ։ Եթե սահմանին մարդիկ են զոհվում, դա պատերազմ է, պատերազմի ինտենսիվությունը բոլորովին ուրիշ բան է։ Իսկ մենք պատերազմ ունեցել ենք, որովհետև եղել է Ղարաբաղի կոնֆլիկտը, եղել է Ղարաբաղի շարժումը։ Ղարաբաղի շարժումը խաղաղության և անվտանգության հետ անհամատեղելի են եղել, և մենք մեզ հաշվի ենք տվել, ասել ենք՝ լավ, ինչի՞ մեջ է մեր ընտրությունը, և մենք ընտրություն ենք կատարել հօգուտ խաղաղության և անվտանգության։ Եվ մենք այսօր ունենք անվտանգություն, ունենք խաղաղություն։ Նախորդ օրը կարդում եմ, որ պատերազմի եռագլուխ կուսակցության ներկայացուցիչները քարտեզներով են հանդես գալիս, հրապարակումներով են հանդես գալիս... ի դեպ, ասեմ Ղարաբաղի կոնֆլիկտն էլ սկսվել է շատ անմեղ հումանիտար հարցերից։ Հիմա ասում են Ղարաբաղ վերադարձի իրավունք։ Ադրբեջանը դրան կհակադրի ձեզ հայտնի թեմաները, և այդ կետի վրա կսկսի եռալ, եռալ, եռալ և կդառնա կոնֆլիկտ։ Մենք ասում ենք, որ այդ թեմաները պետք է երկկողմ փակվեն։ Եվ սա իրատեսական և լեգիտիմ մոտեցում է միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, և սա է այն մոտեցումը, որը երաշխավորում է խաղաղություն։ Որովհետև, եթե մենք հիմա ասենք, որ Ղարաբաղի մեր սիրելի հայրենակիցները պետք է վերադառնան Ղարաբաղ, նրանք էլ են ասում՝ ուրեմն մեր փախստականներն էլ պետք է վերադառնան։ Երբ մենք ասում ենք, չէ, մի րոպե, Ղարաբաղի դեպքն ուրիշ է, նրանք էլ ասում են, չէ, մի րոպե, մեր դեպքն էլ է ուրիշ։ Ես ուզում եմ ուղիղ ասել ձեզ, ժողովուրդ։ Ե՞րբ է խաղաղություն դառնում իրական, երբ մենք Ադրբեջանին առաջարկել և առաջարկում ենք ռազմավարական գործարք։ Ո՞րն է ռազմավարական գործարքը։ Մենք ճանաչե՞լ ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա, այսինքն՝ հայկական ԽՍՀ և ադրբեջանական ԽՍՀ տարածքներով։ Ուրեմն ճանաչում ենք ճշգրիտ, դելիմիտացիա ենք անում և հանգիստ ենք թողնում իրար։ Էլ չենք փորփրում՝ ով երբ որտեղ է ապրել և այլն։ Որովհետև դա է խաղաղությունը։ Մենք պետք է արձանագրենք, որ մենք ունենք մեր ճշմարտությունը, բայց բոլորն ունեն իրենց ճշմարտությունը, և այնպես չէ, երբ մենք միջազգային ատյաններում մեր ճշմարտությունն ենք ներկայացնում, միջազգային հանրությունը մեզս ծափահարում է։ Բոլոր երկրներում էլ եղել են և՛ ադրբեջանամետ շրջանակներ, և՛ հայամետ շրջանակներ։   Հայամետներն եկել են Հայաստան, կանգնել են տեսախցիկների առաջ, ասել են՝ ձեր ասածը ճշմարտություն է, բա պատմական արդարությունը, բա Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճիռը, բա Սևրի պայմանագիրը, մենք ձեզ հետ ենք, ձեր կողքին ենք։ Եղել են տարբեր շրջանակներ՝ պաշտոնական, կիսապաշտոնական։ Բայց ոչ մեկ մեզ ցույց չի տվել, որ նույն երկրից մի այլ խումբ մեկ ամիս առաջ կամ մեկ ամիս հետո գնացել է Ադրբեջան և նույնն ասել է Ադրբեջանին։ Եվ դրա արդյունքում ի՞նչ է եղել, արդյունքում եղել է կոնֆլիկտի բորբոքում, որի վրա այլոք հիմնականում տաքացրել են իրենց ձեռքերը, իսկ մենք տառապել ենք, կորուստներ ենք ունեցել»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետն ասել է, որ խաղաղությունը հավասարակշռման այն կետն է, որի շուրջ հնարավոր է լինում պայմանավորվել, և մենք պայմանավորվել ենք։ «Որ մեզ անընդհատ ասում են զիջումներ եք արել։ Իսկ մենք ի՞նչ ենք զիջել, եթե ելնենք մեր միջազգային լեգիտիմության տրամաբանությամբ։ Մենք բացարձակապես ոչ մի բան չենք զիջել, որը միջազգային օրենքներով մեզ է պատկանում։ Մենք այսօր էլ խոսում ենք Հայաստանի՝ շուրջ 200 քառակուսի կիլոմետր օկուպացված տարածքների մասին, բայց դե յուրե իրավական ուժ ունեցող փաստաթղթով մենք արձանագրել ենք, որ այդ հարցը կլուծվի սահմանազատման շրջանակում։ Եվ այդ հարցը կլուծվի սահմանազատման շրջանակում, ինչո՞ւ, որովհետև դա միջազգային իրավունքի և օրենքի տեսանկյունից լեգիտիմ հարց է։ Միջազգային լեգիտիմությունը բացարձակ երաշխիք չէ, որովհետև աշխարհը հիմա շատ խառն է, բայց, այնուամենայնիվ, կարևոր հիմնաքար է։ Մենք չպետք է մեր առաջ դնենք ոչ լեգիտիմ խնդիրներ, հետո մեր 18 տարեկան զինվորներին ասենք՝ դե գնացեք ու լուծեք, մենք այսպիսի խնդիր ենք դրել։ Մենք մեր անվտանգությունը պետք է լեգիտիմության վրա հիմնենք»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում նաև արձանագրված է, որ փոխկապվածությունն արտաքին աշխարհի հետ արտաքին անվտանգության ապահովման հաջորդ գործիքն է. այս գործոնը թույլ է տալիս, որ երկիրը դառնա գլոբալ մատակարարումների շղթայի, տնտեսական շրջանառության այնքան կարևոր մաս, որ նրա անվտանգությունն ու կայունությունը կարևոր դառնան բազմաթիվ այլ, այդ թվում՝ հարևան երկրների համար, և, ընդհակառակը, որի անկայունությունը որպես սպառնալիք ընկալվի տարածաշրջանի և միջազգային հանրության կողմից։ ««Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և սրանից բխող TRIPP նախագիծը, որոնց իրականացման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքով ապրանքներ կհոսեն արևելքից արևմուտք, հյուսիսից հարավ, նման հնարավորություններ են ստեղծում մեր երկրի համար, և մենք հենվում ենք ու հենվելու ենք ռազմավարական այս ընկալման վրա»,- նշված է կուսակցության ծրագրում։
Հաջորդ գործոնը, ըստ իշխող ուժի, երկարաժամկետ կանխատեսելիությունն է
«Կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում այլ երկրները Հայաստանի Հանրապետությունն ավելի ու ավելի պակաս պետք է ընկալեն որպես սպառնալիք, և խաղաղության օրակարգին նվիրվածությունն այլ երկրների համար պետք է դառնա Հայաստանի Հանրապետության երկարաժամկետ և ռազմավարական ընկալում։
Այս խնդրի լուծման համար էական են ոչ միայն հռչակված քաղաքականությունները, այլև սոցիալ–հոգեբանական, կրթական-մշակութային, հանրային–քաղաքական ոլորտների բովանդակությունն ու խոսույթները։ Պատմության  և ապագայի հստակ սահմանազատումը և օրվա իրականության գործնական կապակցումը ոչ այնքան անցյալի, որքան ապագայի հետ՝ կենսական են Հայաստանի Հանրապետության հարատևությունն ապահովելու տեսակետից։ Նաև այս նպատակին է ծառայում «Ապագան այսօր է» բանաձևը»,- նշված է ծրագրում։
ՔՊ-ի ծրագրում նաև նշվում է, որ  բանակն արտաքին անվտանգության ապահովման պահեստային գործիքն է՝ այն դեպքերի համար, երբ արտաքին անվտանգության ապահովման վերը թվարկված և դրան կիրառելուն ուղղված դիվանագիտական միջոցները չեն գործել։
«Հայաստանի Հանրապետության բանակը ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս չպետք է կիրառվի (բացառությամբ միջազգային պայմանագրերի հիման վրա միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում ներգրավվելը) և պետք է ծառայի բացառապես Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի պաշտպանության խնդիրներին։
Վերջին տարիներին ՀՀ բանակի պաշտպանունակությունը զարգացնելու ուղղությամբ ահռելի ջանքեր և միջոցներ են ձեռնարկվել։ Ձեռք է բերվել ժամանակակից սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա՝ ներառյալ հայրենական արտադրության: ՀՀ ռազմարդյունաբերական համալիրն ահռելի զարգացում է ապրել, իրականացվել են հսկայածավալ և նորարար ամրաշինական աշխատանքներ, ստեղծվել են տասնյակ ամրացված շրջաններ։
Զինծառայության գրավչությունը մեծացնելու համար ՀՀ պայմանագրային զինծառայողների վարձատրության և արհեստավարժության ապահովման, ժամկետային զինծառայության ժամկետների ու կառուցվածքի ոլորտում ահռելի (հանրությանը հայտնի) բարեփոխումներ են իրականացվել։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ձևավորած խորհրդարանական մեծամասնությունը և Կառավարությունը շարունակելու են  ՀՀ բանակի բարեփոխումները՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության բանակի կերպափոխման հայեցակարգի։ Աստիճանական կերպով կներդրվի համապարփակ պաշտպանության և անվտանգության համակարգը (ՀՊԱՀ)»,- նշված է ծրագրում:

Первым инструментом обеспечения внешней безопасности Армении является международная легитимность - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил положения предвыборной программы правящей партии «Гражданский договор» по внешней безопасности Армении.
По сообщению Арменпресс, премьер-министр отметил, что раздел о внешней безопасности является очень важной частью предвыборной программы правящей партии.
«Я обращаю особое внимание на этот раздел, потому что здесь мы зафиксировали, что имеем в виду, когда говорим, что, если первым фактором обеспечения внешней безопасности считается армия, это означает, что внешней безопасности не существует. Мы должны поставить дополнительные факторы безопасности выше армии, чтобы считать, что у нас есть реальная безопасность. Теперь вопрос: какие факторы выше армии должны обеспечивать внешнюю безопасность Армении?» — сказал Пашинян.
Он подробно рассказал, что, по мнению правящей партии, первым таким фактором является международная легитимность, которая является первоочередным инструментом обеспечения внешней безопасности Армении.
«Международная легитимность — это основной инструмент обеспечения внешней безопасности Республики Армения. Международное сообщество признает территориальную целостность Республики Армения в пределах границ Армянской ССР Советского Союза.
Этот принцип также лежит в основе установленного мира. Армения и Азербайджан признали территориальную целостность и суверенитет друг друга на основании Алма-Атинской декларации 1991 года, по которой присоединившиеся к ней советские республики стали независимыми государствами в пределах своих административных границ.
Наличие бесспорной, то есть легитимной территории в соответствии с международным правом, а также легитимных позиций и ожиданий во внешних отношениях является основным инструментом обеспечения внешней безопасности. Хотя это и не абсолютная гарантия, тем не менее, это важный краеугольный камень», — отметил Пашинян.
Он напомнил о состоявшейся на днях дискуссии в парламенте, когда один из представителей оппозиции заявил, что мир существует только тогда, когда устранены причины войны. Пашинян подчеркнул, что это совершенно верная формулировка, и именно поэтому правительство заявило о необходимости прекращения карабахского движения, поскольку причиной войны и конфликта являются именно неверные толкования, касающиеся Карабаха.
«Но когда мы признаем территориальную целостность друг друга в рамках международно признанных границ, причина войны исчезает, основополагающая причина войны исчезает, и именно на этой основе возможно установление мира», — подчеркнул премьер-министр РА. Он добавил, что в Армении сформирована трехглавая военная партия (партия «Сильная Армения» во главе с бизнесменом Самвелом Карапетяном, блок «Армения» во главе со вторым президентом РА Робертом Кочаряном и партия «Процветающая Армения» во главе с Гагиком Царукяном – ред.), цель которой — поэтапное восстановление Карабахского движения, то есть возобновление войны.
«По сути, с 1991 по 2024 год у нас никогда не было мира. Война была всегда, и доказательством этого служит то, что каждый год на границе были жертвы. Мир – это когда на границе нет жертв или раненых. А у нас была война разной интенсивности. Если на границе гибнут люди, это война, но интенсивность войны – это совсем другое дело. И война была из-за Карабахского конфликта, из-за Карабахского движения. Карабахское движение было несовместимо с миром и безопасностью. И мы учли это, мы сказали: а какой у нас выбор? И мы сделали выбор в пользу мира и безопасности. И сегодня у нас есть безопасность, у нас есть мир. На днях я читал, что представители трехглавой партии войны выпускают карты, выпускают публикации… кстати, позвольте мне сказать, что Карабахский конфликт также начался с очень невинных гуманитарных вопросов. Теперь они говорят о праве на возвращение в Карабах. Азербайджан будет противостоять этому, используя известные вам темы по этому поводу… И на этом все начнёт закипать, кипеть, накаляться и в итоге перерастёт в конфликт.
Мы говорим, что эти вопросы должны быть урегулированы на двусторонней основе. И это реалистичный и легитимный подход с точки зрения международного права, и именно этот подход гарантирует мир. Потому что если мы сейчас скажем, что наши любимые соотечественники из Карабаха должны вернуться в Карабах, они тоже скажут: «Тогда наши беженцы тоже должны вернуться». Когда мы говорим: «Нет, подождите, случай с Карабахом другой», они тоже говорят: «Нет, подождите, наш случай другой». Я хочу сказать вам прямо, люди. Когда мир становится реальным, когда мы предлагали и предлагаем Азербайджану стратегическое соглашение? Что такое стратегическое соглашение? Мы признали территориальную целостность друг друга на основе Алматинской декларации, то есть территории Армянской ССР и Азербайджанской ССР. То есть, мы точно признаем, разграничиваем и оставляем друг друга в покое. Мы даже не вникаем в то, кто где жил, когда и так далее. Потому что это и есть мир. Мы должны зафиксировать, что у нас есть своя правда, но у каждого своя правда, и это не значит, что когда мы представляем свою правду на международных форумах, международное сообщество нам аплодирует. Во всех странах существовали как проазербайджанские, так и проармянские круги. Проармяне приезжали в Армению, стояли перед камерами и говорили: то, что вы сказали, — правда, а как же историческая справедливость, а как же арбитражное решение Вудро Вильсона, а как же Севрский договор, мы с вами, мы на вашей стороне. Существовали разные круги: официальные, полуофициальные.
Но никто нам не показал, что другая группа из той же страны за месяц до или через месяц после этого ездила в Азербайджан и говорила Азербайджану то же самое. И что произошло в результате этого, так это вспышка конфликта, на котором другие в основном грели руки, а мы пострадали, мы понесли потери», — сказал Пашинян.
Премьер-министр заявил, что мир — это точка равновесия, вокруг которой можно достичь соглашения, и мы договорились. «Нам постоянно говорят, что мы пошли на уступки. А что мы уступили, если исходить из логики нашей международной легитимности? Мы абсолютно ничего не уступили из того, что принадлежит нам по международному праву. Мы до сих пор говорим об оккупированных территориях Армении площадью около 200 квадратных километров, но документом, имеющим де-юре юридическую силу, мы зафиксировали, что этот вопрос будет решен в рамках делимитации границы. И этот вопрос будет решен в рамках делимитации. Почему? Потому что это законный вопрос с точки зрения международного права и порядка. Международная легитимность не является абсолютной гарантией, поскольку в мире сейчас все смешалось, но, тем не менее, это важный краеугольный камень. Мы не должны ставить перед собой нелегитимные проблемы, а затем говорить нашим 18-летним солдатам: ну идите и решайте, мы поставили перед собой такую ​​проблему. Мы должны основывать нашу безопасность на легитимности», — пояснил Пашинян.
В предвыборной программе партии «Гражданский договор» также говорится, что взаимосвязь с внешним миром является следующим инструментом обеспечения внешней безопасности. Этот фактор позволяет стране стать настолько важной частью глобальной цепочки поставок, экономического оборота, что ее безопасность и стабильность становятся важными для многих других стран, включая соседние, и, наоборот, ее нестабильность воспринимается регионом и международным сообществом как угроза. «Проект «Перекресток мира» и вытекающий из него проект TRIPP, в результате реализации которого товары будут перемещаться по территории Республики Армения с востока на запад, с севера на юг, создают такие возможности для нашей страны, и мы основываемся и будем основываться на этом стратегическом понимании», — отмечается в программе партии.
Следующий фактор, по мнению правящей власти, — это долгосрочная предсказуемость.
«В краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективе другие страны должны все меньше воспринимать Республику Армения как угрозу, а приверженность мирной повестке должна стать долгосрочным и стратегическим восприятием Республики Армения для других стран.
Для решения этой проблемы важны не только заявленные политические меры, но и содержание и дискурсы социально-психологической, образовательно-культурной, общественно-политической сфер. Четкое разграничение истории и будущего, а также практическая связь современности не столько с прошлым, сколько с будущим, имеют жизненно важное значение с точки зрения обеспечения устойчивости Республики Армения. Формула «Будущее сегодня» также служит этой цели», — говорится в программе.
В программе ГД также говорится, что армия является резервным инструментом обеспечения внешней безопасности в тех случаях, когда перечисленные выше дипломатические меры по обеспечению внешней безопасности, направленные на ее применение, оказались неэффективными.
«Армия Республики Армения не должна использоваться за пределами международно признанной территории Республики Армения (за исключением участия в международных миротворческих миссиях на основе международных договоров) и должна служить исключительно для защиты международно признанной территории Республики Армения.
В последние годы были предприняты огромные усилия и меры по развитию обороноспособности армии РА. Приобретено современное вооружение и военная техника, в том числе отечественного производства. Проведено колоссальное развитие военно-промышленного комплекса Республики Армения, осуществлены масштабные и инновационные фортификационные работы, созданы десятки укрепленных районов.
В целях повышения привлекательности военной службы проведены масштабные (известные общественности) реформы в области обеспечения оплаты труда и повышения профессионализма военнослужащих, сроков прохождения службы военнослужащими-срочниками Республики Армения и структуры срочной военной службы.
Парламентское большинство, сформированное партией «Гражданский договор» и правительством, продолжит реформы армии РА в соответствии с концепцией трансформации армии Республики Армения. Постепенно будет внедряться система комплексной обороны и безопасости», — говорится в программе.