Ի պատիվ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ
Ի պատիվ պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի` Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի բաժակաճառը.
«Ինձ համար մեծ պատիվ և առանձնակի հաճույք է գտնվել Չեխիայի Հանրապետությունում: Նախևառաջ, թո՛ւյլ տվեք իմ երախտագիտությունը հայտնել Ձեզ՝ մեծարգո՛ պարոն նախագահ, և Չեխիայի բարեկամ ժողովրդին՝ ջերմ ընդունելության, բարձր հյուրընկալության և անկեղծ բարեկամական վերաբերմունքի համար։
Հայաստանի և Չեխիայի հարաբերություններն ունեն պատմական ամուր հիմք։ Մեր ժողովուրդների միջև կապերը ձևավորվել են դեռևս Հայաստանի անկախությունից շատ առաջ և ժամանակի ընթացքում անցել են տարբեր փուլերով՝ պահպանելով իրենց կարևոր տեղը երկու ժողովուրդների հիշողության մեջ։
Հայ-չեխական կապերի զարգացման գործում նշանակալի դեր է ունեցել մշակութային փոխազդեցությունը. չեխ հասարակության շրջանում հետաքրքրություն է ձևավորվել Հայաստանի պատմության, մշակույթի և գրականության նկատմամբ, իսկ հայ մտավորականներն ու հասարակական գործիչները կապեր են հաստատել Չեխիայի մշակութային և գիտական շրջանակների հետ։
Դեռևս 19-րդ դարում՝ 1843թ․ Կովկասում ճանապարհորդող չեխ բնագետ և Պրահայի համալսարանի պրոֆեսոր Ֆրիդրիխ Կոլենատին Թիֆլիսում հանդիպում է հայ ականավոր գրող, լուսավորիչ, մանկավարժ և հայ նոր գրականության հիմնադիր Խաչատուր Աբովյանին։ Երկու մեծ մտավորականների հանդիպումն այսօր մեզ համար խիստ խորհրդանշական է, այն առումով, որ հայ-չեխական շփումները ձևավորվել են դեռևս այն ժամանակ, երբ մեր երկրների միջև ոչ միայն չկային ժամանակակից հասկացողությամբ դիվանագիտական հարաբերություններ, այլև չկար Հայաստան պետությունը:
20-րդ դարում այդ կապերը հարստացան նաև մարդասիրական և մշակութային կարևոր բովանդակությամբ։ Հայ-չեխական բարեկամության պատմության մեջ առանձնահատուկ տեղ ունի չեխ գրող և ճանապարհորդ Կառել Հանսան։ 1922թ․ Մերձավոր Արևելքում նա հանդիպեց Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայերին, և, վերադառնալով Չեխոսլովակիա հրատարակեց «Արևելքի սարսափները» գիրքը, հանդես եկավ դասախոսություններով և նախաձեռնեց հայ որբերին աջակցելու աշխատանքներ։
Գրականության ոլորտում հայ-չեխական առնչություններում ամենագեղեցիկ անուններից մեկը Լյուդմիլա Մոտալովան է։ Չեխ հայագետն ու թարգմանիչն իր կարճ կյանքի ընթացքում հսկայական աշխատանք կատարեց հայ գրականությունը չեխ ընթերցողին ներկայացնելու համար։ Նա թարգմանեց Իսահակյանի, Թումանյանի, Չարենցի, Բակունցի, Սևակի, Հրանտ Մաթևոսյանի և բազմաթիվ այլ հայ հեղինակների ստեղծագործությունները։ Նրա ամուսինը՝ լրագրող և գրող Յիրժի Սկումալը, նույնպես խորը հետաքրքրություն ուներ Հայաստանի և հայ գրականության նկատմամբ։ 1971թ․ նա հասավ մինչև հանճարեղ Պարույր Սևակի հայրենի Չանախչի գյուղ՝ հայ մեծ բանաստեղծի հետ հանդիպելու և նրան իր ստեղծագործության չեխերեն թարգմանությունը հանձնելու համար։
Այդ հանդիպումն այսօր ունի նաև առանձնահատուկ նշանակություն։ Ընդամենը երեք օր անց Պարույր Սևակը ողբերգական վթարի հետևանքով հեռացավ կյանքից։ Սակայն նրա խոսքը շարունակեց իր ճանապարհը դեպի Չեխիա՝ Մոտալովայի թարգմանությունների և Սկումալի նման մարդկանց նվիրվածության շնորհիվ։
Հայերի ներկայությունը Պրահայում, սակայն, սահմանափակված չի եղել միայն գրականությամբ։ Այսօր հայ-չեխական մշակութային երկխոսությունը շարունակում է զարգանալ նոր ձևերով։ Հայ և չեխ արվեստագետները, երաժիշտները, գրողները, գիտնականներն ու մշակութային կազմակերպությունները շարունակում են ստեղծել համագործակցության նոր հնարավորություններ։
Պատմամշակութային հարուստ ժառանգությունն իր յուրահատուկ արտահայտությունն է գտնում նաև երկու մայրաքաղաքների դիմագծում։ Պրահան հայտնի է որպես «հարյուր աշտարակների քաղաք», իսկ Երևանը՝ որպես «վարդագույն քաղաք»։ Թեև դրանք ունեն տարբեր գույներ և ճարտարապետական ուրվագծեր, երկու մայրաքաղաքներն էլ կարողացել են դարերի հարուստ ժառանգությունը ներդաշնակորեն համադրել ժամանակակից և ստեղծարար ոգու հետ։
Թերևս ավանդույթի հենց այս ներդաշնակ համադրությունն է երկու ժողովուրդներին կապող ամենագեղեցիկ կամուրջներից մեկը։
Ես պատկանում եմ մի սերնդի, ում մանկության շրջանում Յարոսլավ Հաշեկի «Քաջարի զինվոր Շվեյկի արկածները», իսկ ավելի հասուն տարիքում Ֆրանց Կաֆկայի «Կերպարանափոխությունը» եղել են այսպես կոչված սեղանի գրքեր. ում տներում մշտապես հնչել են Բեդրժիխ Սմետանայի «Վաճառված հարսնացուն» ու Անտոնին Դվորժակի «Նոր աշխարհ»՝ 9-րդ սիմֆոնիան: Այս հողում են աշխարհ եկել հանճարեղ Գրեգոր Մենդելն, Զիգմունդ Ֆրոյդն ու շատ այլ մեծեր:
Պատմամշակութային մեր հարուստ առնչությունները Հայաստանի Հանրապետության անկախացումից հետո ստացան նոր՝ միջպետական բովանդակություն՝ վերածվելով քաղաքական, միջխորհրդարանական, տնտեսական, կրթական և մշակութային համագործակցության կայուն ուղղությունների, իսկ երկկողմ հարաբերությունները տարիների ընթացքում ձեռք են բերել ընդգրկուն և բազմաբովանդակ բնույթ։
Բարձր ենք գնահատում Չեխիայի հետ քաղաքական երկխոսության զարգացումը և այն ուշադրությունը, որը Չեխիան ցուցաբերում է Հայաստանի ու տարածաշրջանի նկատմամբ։ Ավելին՝ ՀՀ–ԵՄ հարաբերությունների խորացման ճանապարհին Չեխիան կարևոր գործընկեր և վստահելի կամուրջ է, որն իր աջակցությամբ նոր հնարավորություններ է ստեղծում մեր եվրոպական օրակարգի առաջմղման համար։
Համոզված եմ, որ առաջիկա տարիներին կարող ենք առավել լիարժեք օգտագործել Հայաստան-Չեխիա հարաբերությունների ներուժը՝ ընդլայնելով առևտրատնտեսական կապերը, խթանելով ներդրումային համագործակցությունը, զարգացնելով համագործակցությունը էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, գիտության և կրթության, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում։
Այսօր այստեղ՝ Պրահայում, ցանկանում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանձնառու է շարունակել Չեխիայի Հանրապետության հետ իր հարաբերությունների կայուն զարգացումը: Նաև ավելի քան վստահ եմ, որ ժամանակի փորձությունն անցած երկու ժողովուրդների բարեկամությունը շարունակելու է ամրապնդվել և նոր բովանդակությամբ հարստանալ՝ առավել տեսանելի դառնալով նաև մեր քաղաքացիների առօրյա կյանքում։
Թո՛ւյլ տվեք այս հանդիսավոր առիթով բաժակ բարձրացնել՝
Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության միջև բարեկամության և գործընկերության հետագա ամրապնդման համար,
մեր ժողովուրդների միջև փոխադարձ հարգանքի, վստահության և բարեկամության համար,
Հայաստանի և Չեխիայի խաղաղության, կայունության, բարեկեցության և առաջընթացի համար։
Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Չեխիայի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Հայաստան-Չեխիա բարեկամությունը»:

Armenian president highlights deep historical ties at official banquet hosted by Czech counterpart
An official dinner was hosted by President of the Czech Republic Petr Pavel in honor of visiting Armenian President Vahagn Khachaturyan.
According to the President's Office, during the dinner, President Vahagn Khachaturyan delivered the following toast:
“It is a great honor and particular pleasure for me to be in the Czech Republic. First of all, allow me to express my gratitude to you, Mr. President, and to the friendly people of the Czech Republic for the warm welcome, great hospitality and sincere friendly attitude.
Relations between Armenia and the Czech Republic have a strong historical foundation. Ties between our peoples were formed long before Armenia’s independence and have gone through different stages over time, while retaining their important place in the memory of the two peoples.
Cultural interaction has played a significant role in the development of Armenian-Czech ties. Interest in the history, culture and literature of Armenia has developed among Czech society, while Armenian intellectuals and public figures have established ties with Czech cultural and scientific circles.
As early as the 19th century, in 1843, Czech naturalist and professor at the University of Prague Friedrich Kolenati, who was traveling in the Caucasus, met in Tiflis with Khachatur Abovyan, the prominent Armenian writer, educator, and founder of modern Armenian literature.
The meeting of the two great intellectuals is highly symbolic for us today, in the sense that Armenian-Czech contacts were formed at a time when not only did diplomatic relations between our countries, in the modern understanding of the term, not exist, but there was no Armenian state either.
In the 20th century, these ties were also enriched with important humanitarian and cultural content. Czech writer and traveler Karel Hansa holds a special place in the history of Armenian-Czech friendship. In 1922, he met Armenians who had survived the Armenian Genocide in the Middle East and, upon returning to Czechoslovakia, published the book ‘Horrors of the East,’ gave lectures and initiated efforts to support Armenian orphans.
In the field of literature, Ludmila Motalova is one of the most beautiful names in Armenian-Czech relations. During her short life, the Czech Armenologist and translator carried out enormous work to introduce Armenian literature to Czech readers. She translated works by Isahakyan, Tumanyan, Charents, Bakunts, Sevak, Hrant Matevosyan and many other Armenian authors.
Her husband, journalist and writer Jiri Skoumal, also had a deep interest in Armenia and Armenian literature. In 1971, he traveled as far as the village of Chanakhchi, the birthplace of the brilliant Paruyr Sevak, to meet the great Armenian poet and present him with the Czech translation of his work.
That meeting also has particular significance today. Just three days later, Paruyr Sevak died in a tragic accident. However, his words continued their journey to the Czech Republic thanks to Motalova’s translations and the dedication of people such as Skoumal.
The presence of Armenians in Prague, however, has not been limited to literature alone. Today, Armenian-Czech cultural dialogue continues to develop in new forms. Armenian and Czech artists, musicians, writers, scientists and cultural organizations continue to create new opportunities for cooperation.
The rich historical and cultural heritage also finds its unique expression in the character of the two capitals. Prague is known as the ‘city of a hundred towers,’ while Yerevan is known as the ‘pink city.’ Although they have different colors and architectural outlines, both capitals have managed to harmoniously combine their rich heritage accumulated over centuries with a modern and creative spirit.
Perhaps it is precisely this harmonious combination of tradition that is one of the most beautiful bridges connecting the two peoples.
I belong to a generation for whom, in childhood, Jaroslav Hasek’s ‘The Good Soldier Svejk’ and, at a more mature age, Franz Kafka’s ‘The Metamorphosis’ were so-called books to keep at hand; in whose homes Bedřich Smetana’s ‘The Bartered Bride’ and Antonín Dvořák’s ‘From the New World’ Symphony No. 9 were constantly heard. This land gave birth to the brilliant Gregor Mendel, Sigmund Freud and many other great figures.
Our rich historical and cultural ties acquired a new, interstate dimension after the independence of the Republic of Armenia, turning into stable areas of political, interparliamentary, economic, educational and cultural cooperation, while bilateral relations have acquired a comprehensive and multifaceted nature over the years.
We highly value the development of political dialogue with the Czech Republic and the attention that the Czech Republic shows toward Armenia and the region. Moreover, on the path to deepening Armenia-EU relations, the Czech Republic is an important partner and a reliable bridge which, through its support, creates new opportunities for advancing our European agenda.
I am convinced that in the coming years we can make fuller use of the potential of Armenia-Czech Republic relations by expanding trade and economic ties, promoting investment cooperation, developing cooperation in energy, high technologies, science and education, as well as other areas of bilateral interest.
Today, here in Prague, I would like to reaffirm that the Republic of Armenia is committed to continuing the stable development of its relations with the Czech Republic. I am also more than confident that the friendship between the two peoples, which has stood the test of time, will continue to grow stronger and be enriched with new content, becoming more visible in the everyday lives of our citizens as well.
Allow me, on this solemn occasion, to raise a toast to:
the further strengthening of friendship and partnership between the Republic of Armenia and the Czech Republic,
mutual respect, trust and friendship between our peoples,
peace, stability, prosperity and progress for Armenia and the Czech Republic.
Long live the Republic of Armenia, long live the Czech Republic, long live Armenian-Czech friendship.”