Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Չեխիայի ԱԳ նախարարի տեղակալի հետ
ՀՀ նախագահի՝ Չեխիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում, ՀՀ արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել Չեխիայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Յիրժի Բրոդսկիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԳՄԱ նախարարությունից, երկու երկրների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման համատեքստում ընդգծվել է բարձրագույն մակարդակով փոխայցելությունների կարևորությունը:
Զրուցակիցներն առանձնանշել են համագործակցության հեռանկարային ոլորտները՝ բարձր տեխնոլոգիաներ, արհեստական բանականություն, ջրային ռեսուրսների կառավարում, երկկողմ առևտուր, զբոսաշրջություն՝ պայմանավորվելով այս ուղղությամբ երկխոսությունը շարունակել միջկառավարական հանձնաժողովների ձևաչափով:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի առաջմղման, Հարավային Կովկասում առկա զարգացումների, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ:

Состоялась встреча заместителей глав МИД Армении и Чехии
В рамках официального визита президента Республики Армения в Чехию заместитель министра иностранных дел и международной торговли Ваан Костанян 4 сентября провел встречу с заместителем министра иностранных дел Чехии Иржи Бродским.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в контексте динамичного развития дружественных отношений между двумя странами была подчеркнута важность взаимных визитов на высшем уровне.
Собеседники выделили перспективные сферы сотрудничества: высокие технологии, искусственный интеллект, управление водными ресурсами, двусторонняя торговля, туризм. Стороны договорились продолжить диалог в этом направлении в формате межправительственных комиссий.
Состоялся обмен мнениями по вопросам продвижения стратегической повестки партнерства Армения — ЕС, текущих развитий на Южном Кавказе, а также ряда вопросов международной повестки, представляющих двусторонний интерес.