Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Չեխիայի ԱԳ նախարարի տեղակալի հետ
ՀՀ նախագահի՝ Չեխիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում, ՀՀ արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել Չեխիայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Յիրժի Բրոդսկիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԳՄԱ նախարարությունից, երկու երկրների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման համատեքստում ընդգծվել է բարձրագույն մակարդակով փոխայցելությունների կարևորությունը:
Զրուցակիցներն առանձնանշել են համագործակցության հեռանկարային ոլորտները՝ բարձր տեխնոլոգիաներ, արհեստական բանականություն, ջրային ռեսուրսների կառավարում, երկկողմ առևտուր, զբոսաշրջություն՝ պայմանավորվելով այս ուղղությամբ երկխոսությունը շարունակել միջկառավարական հանձնաժողովների ձևաչափով:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի առաջմղման, Հարավային Կովկասում առկա զարգացումների, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ:

As part of the Armenian President’s official visit to the Czech Republic, Armenian Deputy Minister of Foreign Affairs and International Trade Vahan Kostanyan held a meeting with Czech Deputy Foreign Minister Jiří Brodský.
According to the Armenian Ministry of Foreign Affairs and International Trade, the importance of high-level reciprocal visits was emphasised in the context of the dynamic development of the friendly relations between the two countries.
The interlocutors highlighted promising areas of cooperation, including high technologies, artificial intelligence, water resources management, bilateral trade and tourism, and agreed to continue dialogue in these areas within the framework of intergovernmental commissions.
The sides also exchanged views on advancing the strategic agenda of the Armenia-EU partnership, developments in the South Caucasus, as well as a number of issues on the international agenda of mutual interest.