Վահագն Ալեքսանյանը հանդիպել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցների հետ
ԱԺ փոխնախագահ Ալեքսանյանը սեպտեմբերի 4-ին հանդիպել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից 28 երիտասարդների հետ, ովքեր ժամանել են 17 երկրից:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ազգային ժողովից:
«Ուրախ եմ, որ դուք այս շատ կարևոր ծրագրով եկել եք Հայաստան՝ ծանոթանալու և ներդրում ունենալու Հայաստանի Հանրապետությունում։ Շատ կարևորում եմ այս ծրագիրը. ողջունելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներին», -  ասել է Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալը:
Հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձևաչափով։ Երիտասարդների հարցերը վերաբերել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, վիզաների ազատականացմանը, Հայաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցության հարցին, երկրի անվտանգությանը, ներդրումների դիվերսիֆիկացմանը, անվտանգ երթևեկությանը, Հայաստանի խորհրդարանում Սփյուռքից պատգամավորներ ունենալու հնարավորությանը, Հայաստանում ընտրություններին նրանց մասնակցությանը և այլն։
ԱԺ նախագահի տեղակալը պատասխանել է հարցերին, տվել պարզաբանումներ։
Վահագն Ալեքսանյանը երիտասարդներին հորդորել է վերադառնալ և իրենց գիտելիքներով նպաստել հայրենիքի շենացմանը:
Երկշաբաթյա ծրագրի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն են ստացել ծանոթանալու Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական կյանքին, մասնակցելու տարբեր դասընթացների։

Вице-спикер НС Ваагн Алексанян провел встречу с участниками программы «Молодой посол диаспоры»
Вице-председатель Национального Собрания Ваагн Алексанян провел встречу с прибывшими из 17 стран 28 молодыми людьми — участниками программы «Молодой посол диаспоры».
«Я рад, что вы приехали в Армению в рамках этой очень важной для Армении программы, чтобы ознакомиться с ней и внести свой вклад в Республику Армения. Я придаю большое значение этой программе», — отметил Алексанян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, встреча прошла в формате вопросов и ответов. Вопросы молодежи касались внешней политики Армении, отношений Армения — ЕС, либерализации визового режима, вопроса членства Армении в ЕС, безопасности страны, диверсификации инвестиций, безопасного транспорта, возможности присутствия членов диаспоры в парламенте Армении, их участия в выборах в Армении и т.д.
Вице-спикер НС ответил на вопросы участников и дал разъяснения.
Ваагн Алексанян призвал молодых людей возвращаться и содействовать развитию своей родины своими знаниями.
В ходе двухнедельной программы участники имели возможность ознакомиться с политической, социальной и экономической жизнью Армении, а также принять участие в различных курсах.