Վահագն Ալեքսանյանը հանդիպել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցների հետ
ԱԺ փոխնախագահ Ալեքսանյանը սեպտեմբերի 4-ին հանդիպել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից 28 երիտասարդների հետ, ովքեր ժամանել են 17 երկրից:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ազգային ժողովից:
«Ուրախ եմ, որ դուք այս շատ կարևոր ծրագրով եկել եք Հայաստան՝ ծանոթանալու և ներդրում ունենալու Հայաստանի Հանրապետությունում։ Շատ կարևորում եմ այս ծրագիրը. ողջունելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներին», -  ասել է Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալը:
Հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձևաչափով։ Երիտասարդների հարցերը վերաբերել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, վիզաների ազատականացմանը, Հայաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցության հարցին, երկրի անվտանգությանը, ներդրումների դիվերսիֆիկացմանը, անվտանգ երթևեկությանը, Հայաստանի խորհրդարանում Սփյուռքից պատգամավորներ ունենալու հնարավորությանը, Հայաստանում ընտրություններին նրանց մասնակցությանը և այլն։
ԱԺ նախագահի տեղակալը պատասխանել է հարցերին, տվել պարզաբանումներ։
Վահագն Ալեքսանյանը երիտասարդներին հորդորել է վերադառնալ և իրենց գիտելիքներով նպաստել հայրենիքի շենացմանը:
Երկշաբաթյա ծրագրի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն են ստացել ծանոթանալու Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական կյանքին, մասնակցելու տարբեր դասընթացների։

National Assembly Deputy Speaker Vahagn Aleksanyan met on September 4 with 28 participants of the Diaspora Youth Ambassador programme who had arrived from 17 countries, the Armenian National Assembly said.
“I am glad that you have come to Armenia through this very important programme to learn about and contribute to the Republic of Armenia. I attach great importance to this programme,” the National Assembly Deputy Speaker said, welcoming the participants of the Diaspora Youth Ambassador programme.
The meeting was held in a question-and-answer format. The young people’s questions concerned Armenia’s foreign policy, Armenia-EU relations, visa liberalisation, Armenia’s possible accession to the EU, the country’s security, diversification of investments, road safety, the possibility of having MPs from the Diaspora in the Armenian parliament, their participation in elections in Armenia and other issues.
The National Assembly Deputy Speaker answered the questions and provided clarifications.
Vahagn Aleksanyan urged the young people to return and use their knowledge to contribute to the development of their homeland.
During the two-week programme, participants had the opportunity to familiarise themselves with Armenia’s political, social and economic life and take part in various training courses.