Եվրախորհրդարանի միջազգային առևտրի հանձնաժողովը հավանություն է տվել Հայաստանի համար մաքսատուրքերի ժամանակավոր վերացմանը
Եվրոպական խորհրդարանի Միջազգային առևտրի հանձնաժողովը (INTA) հավանություն է տվել Հայաստանից Եվրոպական միություն ներմուծվող ապրանքների լայն շրջանակի համար մաքսատուրքերի ժամանակավոր վերացմանը՝  Ռուսաստանի կողմից հայկական արտահանման նկատմամբ սահմանված առևտրային սահմանափակումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակում։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ` Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացրած առաջարկը սեպտեմբերի 3-ին ընդունվել է առանց փոփոխությունների՝ 35 կողմ, 2 դեմ և 3 ձեռնպահ ձայներով։
Առաջարկի համաձայն՝ Եվրոպական միությունը նախատեսում է երկու տարի ժամկետով վերացնել հայկական մի շարք ապրանքների նկատմամբ կիրառվող մաքսատուրքերը։
Միաժամանակ նախատեսվում է առանց մաքսատուրքի ներմուծման քվոտաներ սահմանել հայկական գյուղատնտեսական ութ տեսակի արտադրանքի համար։ Դրանց թվում են խաղողը, ծիրանը, կեռասը, դեղձը և վարունգը։
Նախագիծը նախատեսում է նաև պաշտպանական մեխանիզմներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում հնարավորություն կտան Եվրամիությանը միջամտել, եթե Հայաստանից ներմուծման աճը բացասական ազդեցություն ունենա եվրոպացի արտադրողների վրա։
Այս քայլը պայմանավորված է 2026 թվականի մայիսից Ռուսաստանի կողմից հայկական արտահանման մի շարք կարևոր ապրանքատեսակների նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումներով։ Դրանք վերաբերում են, մասնավորապես, ալկոհոլային խմիչքներին, հանքային ջրերին, մրգերին և բանջարեղենին, ինչպես նաև Ռուսաստանի տարածքով դրանց տարանցմանը։
Ըստ Եվրոպական հանձնաժողովի՝ այդ սահմանափակումները խաթարել են Հայաստանի ավանդական մատակարարման շղթաները և զգալիորեն սահմանափակել երկրի հասանելիությունը ավանդական արտահանման շուկաներին։ Իրավիճակը հատկապես ծանր ազդեցություն է ունեցել փոքր և միջին ձեռնարկությունների, ինչպես նաև գյուղատնտեսական արտադրողների վրա՝ միաժամանակ մարտահրավերներ ստեղծելով Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության համար։
ԵՄ-ն նախաձեռնությունը դիտարկում է որպես հայկական տնտեսությանն աջակցելու և արտահանողների համար ԵՄ շուկա մուտքի լրացուցիչ հնարավորություններ ստեղծելու ժամանակավոր միջոց։
Առաջարկի շուրջ հաջորդ քվեարկությունը նախատեսվում է Եվրոպական խորհրդարանի սեպտեմբերյան լիագումար նստաշրջանում՝ Ստրասբուրգում։
Եվրախորհրդարանի հաստատումից հետո անհրաժեշտ կլինի նաև ԵՄ խորհրդի պաշտոնական հաստատումը։ Կանոնակարգը ուժի մեջ կմտնի Եվրոպական միության պաշտոնական տեղեկագրում հրապարակվելու հաջորդ օրը։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական միության խորհուրդը սեպտեմբերի 2-ին հավանություն էր  տվել հայկական արտադրանքի համար առևտրի ժամանակավոր ազատականացման միջոցներ սահմանելու առաջարկին և նախագիծն ուղարկել էր Եվրախորհրդարանի հաստատմանը։

Комиссия Европарламента по международной торговле одобрила временную отмену пошлин на товары из Армении
Комиссия Европейского парламента по международной торговле (INTA) в связи с торговыми ограничениями России на армянский экспорт одобрила временную отмену пошлин на широкий спектр товаров, импортируемых из Армении в Европейский Союз.
По сообщению корреспондента Арменпресс в Брюсселе, предложение, представленное Европейской комиссией, было принято без поправок 3 сентября 35 голосами «за», 2 «против» и 3 воздержавшимися.
Согласно предложению, Европейский Союз планирует отменить пошлины на ряд армянских товаров на период двух лет.
Одновременно планируется установить беспошлинные импортные квоты на восемь видов армянской сельскохозяйственной продукции. К ним относятся виноград, абрикосы, черешня, персики и огурцы.
Проект также предусматривает защитные механизмы, которые позволят ЕС вмешаться в случае необходимости, если увеличение импорта из Армении окажет негативное воздействие на европейских производителей.
Этот шаг обусловлен ограничениями, введенными Россией в отношении ряда важных армянских экспортных товаров с мая 2026 года. В частности, речь идет об алкогольных напитках, минеральной воде, фруктах и ​​овощах, а также об их транзите через территорию России.
По данным Европейской комиссии, эти ограничения нарушили традиционные цепочки поставок Армении и значительно ограничили доступ страны к традиционным экспортным рынкам. Ситуация особенно сильно затронула малые и средние предприятия, а также сельскохозяйственных производителей, создав при этом проблемы для экономической устойчивости Армении.
ЕС рассматривает эту инициативу как временную меру поддержки армянской экономики и создания дополнительных возможностей для экспортеров доступа на рынок ЕС.
Следующее голосование по предложению запланировано на сентябрьское пленарное заседание Европейского парламента в Страсбурге.
После одобрения Европейского парламента потребуется также официальное одобрение Совета ЕС. Регламент вступит в силу на следующий день после его публикации в Официальном журнале Европейского союза.
Следует напомнить, что 2 сентября Совет Европейского союза одобрил предложение о введении временных мер по либерализации торговли армянской продукцией и направил проект в Европейский парламент на утверждение.