ՀԷՑ-ում քննարկվել է ներդրումային ծրագրերի ընթացքը
«Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում սեպտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել են իրականացվող ներդրումային ծրագրերի ընթացքը, կատարվող աշխատանքների արդյունքներն ու նախանշվել են առաջիկա անելիքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԷՑ-ից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է բաշխիչ ցանցին նոր բաժանորդների միացման աշխատանքների ընթացքը: Ընթացիկ տարում՝ մինչև սեպտեմբերի սկիզբ, ստացվել է նոր բաժանորդ դառնալու շուրջ 12.000 հայտ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավել է մոտ 5000-ով: Շուրջ 7000 բաժանորդների էներգահամակարգը արդեն իսկ միացվել է բաշխման ցանցին:
Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում այս տարի 27 բաշխիչ ենթակայաններում կատարվում են հիմնանորոգման, վերակառուցման և վերազինման աշխատանքներ, որոնց շնորհիվ Կոտայքի, Գեղարքունիքի մարզերի, ինչպես նաև Երևանի մի շարք վարչական շրջանների բաժանորդներին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի որակը էականորեն կբարելավվի:
ՀՀ-ում հոկտեմբերի 19-30-ը կայանալիք COP-17 կենսաբազմազանության համաժողովի կազմակերպման նպատակով ՀԷՑ-ի նախաձեռնությամբ «Նորագյուղ» 35/6 կՎ բարձր լարման նոր ժամանակակից մոդուլային ենթակայանի կառուցման աշխատանքները մոտենում են ավարտին: Ծրագրի շրջանակներում տվյալ տարածքում կառուցվում են նաև 5 նոր ցածր լարման ենթակայաններ: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է շուրջ 2 մլրդ ՀՀ դրամ:
ՀԷՑ-ի «Գյումրի-1» 110/35/6 կՎ ենթակայանում (էլեկտրաէներգիա է մատակարարվում Շիրակի մարզի շուրջ 20.000 բաժանորդների), ինչպես նաև ՀԷՑ-ի «Սպիտակ» 110/35/10 կՎ ենթակայանում (էլեկտրաէներգիա է մատակարարվում Լոռու մարզի շուրջ 14.000 բաժանորդների) իրականացվում են հիմնանորոգման աշխատանքներ: Հատկանշական է, որ այս ենթակայանները 1930-ական թվականներին կառուցումից ի վեր առաջին անգամ են արդիականացվում, սարքավորումների մեծ մասն այլևս պիտանի չեն շահագործման և վթարավերականգնողական աշխատանքներն իրականացնելիս մշտապես խնդիրներ են առաջացնում:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև «Վարդաշեն» 35/6 կՎ ենթակայանում իրականացվող աշխատանքներին: Նախորդ տարեվերջին տեղի ունեցած վթարից հետո, որի հետևանքով հոսանքազրկվել էին Երևան քաղաքի Էրեբունի վարչական շրջանի տասնյակ հազարավոր բնակիչներ, տվյալ տարածքում կահավորվել է ժամանակավոր ենթակայան: Սակայն կուտակված էներգետիկ խնդիրներին հիմնավոր լուծում տալու նպատակով այս տարվա ներդրումային ծրագրով նախատեսվում է նոր, եվրոպական ստանդարտներին համապատասխան ենթակայանի կառուցում, որը զինված կլինի գերժամանակակից սարքավորումներով: Անհրաժեշտ նյութատեխնիկական սարքավորումների գնման գործընթացն արդեն իսկ մեկնարկել է:

В ЭСА обсужден ход реализации инвестиционных программ
В ЗАО «Электрические сети Армении» 4 сентября состоялось рабочее совещание, в ходе которого обсудили ход реализуемых инвестиционных программ, результаты выполняемых работ и наметили предстоящие дела.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ЭСА, был обсужден ход работ по подключению новых абонентов к распределительной сети. В текущем году до начала сентября поступило около 12 000 заявок на подключение новых абонентов, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года больше примерно на 5000. Энергосистема около 7000 абонентов уже подключена к распределительной сети.
В рамках инвестиционной программы в текущем году на 27 распределительных подстанциях ведутся работы по капитальному ремонту, реконструкции и переоснащению, благодаря которым существенно улучшится качество электроэнергии, поставляемой абонентам Котайкской, Гегаркуникской областей, а также ряда административных районов Еревана.
В целях организации конференции по биоразнообразию COP-17, которая пройдет в Республике Армения 19—30 октября, по инициативе ЭСА подходят к концу работы по строительству новой современной модульной высоковольтной подстанции «Норагюх» 35/6 кВ. В рамках программы на данной территории строятся также 5 новых низковольтных подстанций. Общий бюджет программы составляет около 2 млрд драмов.
На подстанции ЭСА «Гюмри-1» 110/35/6 кВ (электроэнергия поставляется около 20 000 абонентов Ширакской области), а также на подстанции ЭСА «Спитак» 110/35/10 кВ (электроэнергия поставляется около 14 000 абонентов Лорийской области) проводятся работы по капитальному ремонту. Примечательно, что эти подстанции модернизируются впервые с момента их строительства в 1930-х годах, большая часть оборудования уже непригодна для эксплуатации и постоянно создает проблемы при проведении аварийно-восстановительных работ.
В ходе совещания также затронули работы, проводимые на подстанции «Вардашен» 35/6 кВ. После произошедшей в конце прошлого года аварии, в результате которой были обесточены десятки тысяч жителей административного района Эребуни города Еревана, на данной территории была оборудована временная подстанция. Однако в целях фундаментального решения накопившихся энергетических проблем инвестиционной программой этого года предусмотрено строительство новой, соответствующей европейским стандартам подстанции, которая будет оснащена сверхсовременным оборудованием. Процесс закупки необходимого материально-технического оборудования уже запущен.