ՀԷՑ-ում քննարկվել է ներդրումային ծրագրերի ընթացքը
«Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում սեպտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել են իրականացվող ներդրումային ծրագրերի ընթացքը, կատարվող աշխատանքների արդյունքներն ու նախանշվել են առաջիկա անելիքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԷՑ-ից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է բաշխիչ ցանցին նոր բաժանորդների միացման աշխատանքների ընթացքը: Ընթացիկ տարում՝ մինչև սեպտեմբերի սկիզբ, ստացվել է նոր բաժանորդ դառնալու շուրջ 12.000 հայտ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավել է մոտ 5000-ով: Շուրջ 7000 բաժանորդների էներգահամակարգը արդեն իսկ միացվել է բաշխման ցանցին:
Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում այս տարի 27 բաշխիչ ենթակայաններում կատարվում են հիմնանորոգման, վերակառուցման և վերազինման աշխատանքներ, որոնց շնորհիվ Կոտայքի, Գեղարքունիքի մարզերի, ինչպես նաև Երևանի մի շարք վարչական շրջանների բաժանորդներին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի որակը էականորեն կբարելավվի:
ՀՀ-ում հոկտեմբերի 19-30-ը կայանալիք COP-17 կենսաբազմազանության համաժողովի կազմակերպման նպատակով ՀԷՑ-ի նախաձեռնությամբ «Նորագյուղ» 35/6 կՎ բարձր լարման նոր ժամանակակից մոդուլային ենթակայանի կառուցման աշխատանքները մոտենում են ավարտին: Ծրագրի շրջանակներում տվյալ տարածքում կառուցվում են նաև 5 նոր ցածր լարման ենթակայաններ: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է շուրջ 2 մլրդ ՀՀ դրամ:
ՀԷՑ-ի «Գյումրի-1» 110/35/6 կՎ ենթակայանում (էլեկտրաէներգիա է մատակարարվում Շիրակի մարզի շուրջ 20.000 բաժանորդների), ինչպես նաև ՀԷՑ-ի «Սպիտակ» 110/35/10 կՎ ենթակայանում (էլեկտրաէներգիա է մատակարարվում Լոռու մարզի շուրջ 14.000 բաժանորդների) իրականացվում են հիմնանորոգման աշխատանքներ: Հատկանշական է, որ այս ենթակայանները 1930-ական թվականներին կառուցումից ի վեր առաջին անգամ են արդիականացվում, սարքավորումների մեծ մասն այլևս պիտանի չեն շահագործման և վթարավերականգնողական աշխատանքներն իրականացնելիս մշտապես խնդիրներ են առաջացնում:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև «Վարդաշեն» 35/6 կՎ ենթակայանում իրականացվող աշխատանքներին: Նախորդ տարեվերջին տեղի ունեցած վթարից հետո, որի հետևանքով հոսանքազրկվել էին Երևան քաղաքի Էրեբունի վարչական շրջանի տասնյակ հազարավոր բնակիչներ, տվյալ տարածքում կահավորվել է ժամանակավոր ենթակայան: Սակայն կուտակված էներգետիկ խնդիրներին հիմնավոր լուծում տալու նպատակով այս տարվա ներդրումային ծրագրով նախատեսվում է նոր, եվրոպական ստանդարտներին համապատասխան ենթակայանի կառուցում, որը զինված կլինի գերժամանակակից սարքավորումներով: Անհրաժեշտ նյութատեխնիկական սարքավորումների գնման գործընթացն արդեն իսկ մեկնարկել է:

Investment programmes discussed at Electric Networks of Armenia
A working meeting was held at Electric Networks of Armenia CJSC on September 4 to discuss the progress of ongoing investment programmes and the results of the work being carried out, as well as to outline upcoming activities, the company said.
During the meeting, the progress of work to connect new subscribers to the distribution network was discussed. Since the beginning of this year and up to early September, around 12,000 applications to become new subscribers have been received, about 5,000 more than during the same period last year. The power systems of around 7,000 subscribers have already been connected to the distribution network.
As part of the investment programme, major repairs, reconstruction and modernisation work is being carried out at 27 distribution substations this year, which will significantly improve the quality of electricity supplied to subscribers in the Kotayk and Gegharkunik provinces, as well as in several administrative districts of Yerevan.
At the initiative of Electric Networks of Armenia, construction of the new modern modular Noragyugh 35/6 kV high-voltage substation is nearing completion in preparation for the COP17 biodiversity conference to be held in Armenia from October 19 to 30. As part of the programme, five new low-voltage substations are also being constructed in the area. The programme’s total budget is around 2 billion Armenian drams.
Major repair work is being carried out at Electric Networks of Armenia’s Gyumri-1 110/35/6 kV substation, which supplies electricity to around 20,000 subscribers in Shirak Province, as well as at the company’s Spitak 110/35/10 kV substation, which supplies electricity to around 14,000 subscribers in Lori Province. Notably, these substations are being modernised for the first time since they were built in the 1930s. Most of the equipment is no longer fit for operation and constantly causes problems during emergency repair and restoration work.
The meeting also addressed the work being carried out at the Vardashen 35/6 kV substation. Following an accident late last year that left tens of thousands of residents of Yerevan’s Erebuni administrative district without electricity, a temporary substation was installed in the area. However, in order to provide a comprehensive solution to the accumulated energy problems, this year’s investment programme envisages the construction of a new substation that will comply with European standards and be equipped with state-of-the-art equipment. The procurement process for the necessary materials and technical equipment has already begun.