Պետք է ձևավորենք ջրային ոլորտի բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզ. վարչապետը մասնակցել է ջրային ոլորտի աշխատաժողովին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դիլիջանում մասնակցել է «Ջրային ոլորտի բարեփոխումներ 2026-2031» խորագրով աշխատաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, միջոցառմանը մասնակցել են Կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, շահագրգիռ գերատեսչությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, ջրային ոլորտի փորձագետներ։
Վարչապետը հանդես է եկել բացման խոսքով և ներկայացրել ջրային ոլորտի վերաբերյալ մի շարք արձանագրումներ. «Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում չկա գեթ մեկ բնակավայր, որը խմելու ջրի հետ կապված էական և շոշափելի խնդիրներ չունի։ Ես խոսում եմ բնակավայրերի տարածքի մասին։ Այսօր Հայաստանում վարելահողերի, այգիների, տնկարկների միայն փոքր մասն է, որ հասանելիություն ունի ոռոգմանը։ Այսինքն, ըստ էության, մեր վարելահողերի մեծ մասն ընդհանրապես ոռոգմանը հասանելիություն չունի»։
Վարչապետն անդրադարձել է նաև հանրապետությունում առկա հազարավոր հեկտարներով ամայի հողատարածքներին, որոնք նույնպես հասանելիություն չունեն ջրին։
«Հաջորդ գլոբալ պրոբլեմը, որի հետ մենք առնչվում ենք, այն է, որ այսօր օգտագործված ջրի մաքրումը ոչ թե կանոն է, այլ կանոնից հիմնականում բացառություն։ Եվ ակնհայտ է նաև, որ ջրի օգտագործման այսպիսի որակը որևէ կերպ չի կարող ընդունելի լինել, որովհետև այն իր հետ ակնհայտորեն բերում է հետևանքներ: Մենք նույնիսկ շատ հետևանքների հետագծելիությունն ի վիճակի չենք տեսնել և տեղորոշել, բայց ակնհայտ է, որ այս պրոբլեմն ունենք։ Հաջորդ արձանագրումը, որ մենք պետք է անենք՝ մեր երկրում ձևավորվում է ավելի քան անհրաժեշտ ջրային ռեսուրս, որպեսզի մենք կարողանանք զուտ տեսականորեն իմ նշած խնդիրները լուծել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծել է աշխատաժողովի աշխատանքի կարևորությունը ոլորտում արձանագրված առկա խնդիրների լուծման ճանապարհային քարտեզ մշակելու համատեքստում. «Եվ մեր այսօրվա քննարկման առանցքային խնդիրներից մեկը հետևյալն է, թե ինչպես, ինչ ճանապարհային քարտեզով կարող ենք այսօրվա արձանագրված կետից հասնել այն տեղը, երբ ջուրը հասանելի կլինի Հայաստանի Հանրապետության այն բոլոր հատվածներում, որտեղ նրա հասանելիությունը անհրաժեշտ է։ Խոսքը բնակավայրերի մասին է, խմելու ջրի հասանելիության լիարժեք և շուրջօրյա ռեժիմն ապահովելու մասին է։ Երկրորդը՝ ոռոգման ջրի հասանելիությունը բոլոր բնակավայրերում։ Սա նույնպես քաղաքային և գյուղական բնակավայրերի կյանքի կազմակերպման շատ էական հատված է։ Եվ երրորդը՝ ջրի հասանելիությունը բոլոր այն տեղերում, որտեղ այն կարող է բերել տնտեսական զարգացում, այսինքն՝ ձևավորել ավելացված արժեք»։
Եվ այս ամենից, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, բխում են գլոբալ մարտահրավերներ, որոնք արձանագրված են Կառավարության ծրագրում կամ Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինում: «Մենք պետք է հասկանանք, որ պետք է ձգտենք և հասնենք մի կետի, որ առանց մաքրման որևէ քանակությամբ օգտագործված ջուր բաց չթողնվի բնություն»,- շեշտել է վարչապետը՝ հավելելով, որ այն կնպաստի բնապահպանական և առողջապահական բազմաթիվ խնդիրների լուծմանը։
Աշխատաժողովի ընթացքում երկրի ղեկավարն ակնկալել է նաև ՀՀ-ում ձևավորվող ջրային պաշարների կուտակման առավել արդյունավետ մեխանիզմ գտնելու հարցի քննարկում։
«Ըստ էության սա է այն շրջանակը, որը մենք այսօր պիտի քննարկենք, բայց այս մասին քննարկումներն այսօր չէ, որ սկսել ենք։ Մենք կարևոր համարեցինք, որ մի մեկնարկային կետ ֆիքսենք, որտեղ այս օրակարգը ձևակերպենք՝ նաև օրենսդիր, գործադիր իշխանության, փորձագիտական հանրության, մասնավոր հատվածի և համայնքների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Այս ընթացքում կիսվենք մեր կուտակած փորձով, գիտելիքներով, տպավորություններով, գուցե հասանելիություն ստանանք այնպիսի իմացության, որին այս պահին հասանելիություն չունենք։ Բայց շատ կարևոր է արձանագրել, որ այսօրվա քննարկումը պետք է ունենա շատ կարևոր մի գործնական արդյունք՝ մենք պետք է առաջիկա մեր անելիքների ջրային ոլորտի բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզ ձևավորենք: Բայց այդ ճանապարհային քարտեզը, որպեսզի լինի գործնական, պիտի լինի մաքսիմալ ազնիվ և իրագործելի։ Ի՞նչ նկատի ունեմ ազնիվ ասելով՝ մենք, ի վերջո, պետք է առերեսվենք այն փաստին, որ իմ նշած խնդիրների մի հսկայական հատվածը կապված է ջրի նկատմամբ մեր ընդհանուր քամահրական վերաբերմունքի հետ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ պետք է ունենալ համապատասխան վերաբերմունք, այդ թվում՝ տնտեսական, սոցիալ-հոգեբանական, անհատական, կենցաղային և բոլոր մակարդակներում։
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ այսօր ՀՀ-ում ջրի սակագներն արտահայտում են մեր վերաբերմունքը ջրի նկատմամբ. «Այնուամենայնիվ, մենք պետք է արձանագրենք, որ իմ նշած շղթան չենք ամբողջացնի, եթե այս ամեն ինչի հիմքում չլինի համակարգի ծախս-արդյունավետության բանաձևի որոշումը, առանց դրա պարզապես հնարավոր չէ։ Նախ՝ պետք է օբյեկտիվ սակագին որոշել և անդրադառնալ՝ այդ սակագնի որ մասը ով/ինչպես պետք է վճարի։ Ես ուզում եմ, որ մենք հստակ նաև սա տարբերակենք։ Այսինքն՝ սակագինը մի խնդիր է, սակագնի վճարման բանաձևերը՝ երկրորդ»։
Վարչապետն անդրադարձել է նաև ջրի շուկան ազատականացնելու հարցին. «Մենք պետք է նաև ՀՀ-ում կարողանանք, ի վիճակի լինենք ջրի շուկա ձևավորել։ Եվ սա է այն բարեփոխումը, որը նաև ջրային ոլորտում մասնավոր ներդրումների խթան կհանդիսանա, եթե լինի հնարավորություն և համակարգ, որոշակի քաղաքական ուղերձ, որ կարող են ներդրումներ լինել ջրի ոլորտում, և ոռոգման ջուրը, մասնավորապես, կարող է շուկայական հարաբերությունների առարկա լինել։ Սա նույնպես կարող է էականորեն փոխել և՛ իրադրությունը, և՛ ընկալումը, և՛ վերաբերմունքը»։
Ամփոփելով՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է այն պայմանավորվածությունը, որի համաձայն՝ այսօրվա քննարկման ընթացքում հավաքագրված տեղեկատվությունը կվերաձևակերպվի որպես անելիքների ճանապարհային քարտեզ։ «Իհարկե, այդ ճանապարհային քարտեզի նախագիծը կձևավորվի, ևս մեկ անգամ պատշաճ ձևաչափերով դրանց անդրադարձ կլինի, որից հետո կընդունվի համապատասխան պետական ծրագիր, որը կսկսենք իրագործել մեր մասնավոր հատվածի գործընկերների հետ միասին»,- ասել է վարչապետը և ներկաներին մաղթել արդյունավետ քննարկում։
Աշխատաժողովի ընթացքում թեմատիկ քննարկումներ են անցկացվել ջրային ռեսուրսների կառավարման, ենթակառուցվածքների և տեխնոլոգիաների վերաբերող։ Անդրադարձ է կատարվել ոլորտի խնդիրներին, դրանց լուծման հնարավորություններին և քայլերին, ներկայացվել են առաջարկություններ և տարբեր դիտարկումներ։
Աշխատաժողովի ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին հետաքրքիր քննարկում իրականացնելու համար:
Վարչապետը նշել է, որ քննարկման արդյունքում թեման ընդլայնվել է և իր կարծիքով՝ խնդիրը պետք է վերաձևակերպել և ջրային ոլորտի բարեփոխումներից պետք է անցում կատարել ջրային վերափոխման օրակարգին: «Ինչու եմ խոսում հատկապես վերափոխման, ոչ թե բարեփոխման մասին, որովհետև առանց կրթական և սոցիալ-հոգեբանական ոլորտի փոփոխությունների, ո՛չ էներգետիկայում, ո՛չ ջրային ոլորտում, ո՛չ հանրային կյանքում, ո՛չ պետականաշինության մեջ, ո՛չ պետական կառավարման, ո՛չ կենցաղավարության մեջ փոփոխություն չենք ունենա։ Ընդհանրապես, կարծում եմ՝ բոլոր ոլորտներում «բարեփոխում» բառը պետք է փոխարինենք «վերափոխում» բառով, որովհետև չկա այնպիսի խնդիր, որի 10% մակերեսային փոփոխությամբ կարողանանք փոփոխությունների հասնել: Բոլոր ոլորտներում արդեն այն վիճակում ենք, որ խոսքը խորքային փոփոխությունների մասին պետք է գնա, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ նոր տեխնոլոգիաների առկայության պայմաններում ինչ էլ բարեփոխենք, արդեն հետ մնացած ենք լինելու»,-նշել է երկրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ ճիշտ է, խնդիրն այդպես բարդանում է, բայց պետք է բարդ խնդիր դնել, որ արդյունքում լուծում լինի, որովհետև եթե խնդիրը պատշաճ բարդությամբ չի ձևակերպում, կոսմետիկ լուծում է ստանում. «Երկարաժամկետ՝ տասնամյակների մասին է խոսքը, և մենք պետք է տասնամյակների մեջ մեր հնգամյա անելիքը ճիշտ պլանավորենք և իրականացնենք, որովհետև, եթե հիմքը ճիշտ է դրվում և վեկտորը ճիշտ է որոշվում, նաև վերափոխման թափանիվը սկսում է աշխատել»:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ հանրությունը վերափոխման գործընթացում պետք է դառնա խոսակցության լիարժեք մասնակից։ Ըստ վարչապետի՝ մարդկանց պետք է մանրամասն ներկայացնել ոլորտում առկա խնդիրները, որպեսզի վերջիններս ճիշտ հասկանան դրանք և դրանց լուծմանն ուղղված քայլերը. «Անընդհատ մեր մտքերը պետք է կիսենք մարդկանց հետ, ինչպես այսօր բանախոսները կիսեցին մեզ հետ»:
Վարչապետը վերափոխման գործընթացում կարևորել է նաև նման աշխատաժողովների շարունակական անցկացումը և հաջողություն մաղթել բոլորին ջրային օրակարգերն իրականացնելու ճանապարհին։

Мы должны сформировать дорожную карту реформ водного сектора: премьер-министр принял участие в мероприятии по вопросам водного сектора
Премьер-министр Никол Пашинян в Дилижане принял участие в мероприятии на тему «Реформы водного сектора 2026—2031».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, в мероприятии приняли участие члены правительства, депутаты, представители заинтересованных ведомств, органов местного самоуправления, частного сектора, эксперты водной сферы.
Премьер-министр выступил с приветственной речью и представил ряд фактов касательно водного сектора:
«Сегодня в Республике Армения нет ни одного населенного пункта, который не имел бы существенных и ощутимых проблем, связанных с питьевой водой. Я говорю о территории населенных пунктов. Сегодня в Армении лишь малая часть пахотных земель, садов имеет доступ к орошению. То есть, по сути, большая часть наших пахотных земель вообще не имеет доступа к орошению».
Премьер-министр также коснулся имеющихся в республике тысяч гектаров заброшенных земель, которые также не имеют доступа к воде.
«Следующая глобальная проблема, с которой мы сталкиваемся, заключается в том, что очистка использованной воды сегодня является не правилом, а в основном исключением из правила. И очевидно также, что такое качество водопользования никоим образом не может быть приемлемым, поскольку оно явно влечет за собой последствия. Мы даже не в состоянии увидеть и локализовать прослеживаемость многих последствий, но очевидно, что у нас есть эта проблема. Следующая констатация, которую мы должны сделать: в нашей стране формируется более чем достаточно водных ресурсов для того, чтобы мы могли чисто теоретически решить упомянутые мною проблемы», — сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул важность семинара в контексте разработки дорожной карты по решению существующих проблем в этой сфере:
«И одна из ключевых задач нашего сегодняшнего обсуждения заключается в том, как и по какой дорожной карте мы можем дойти от сегодняшней зафиксированной точки до того места, когда вода будет доступна во всех тех частях Республики Армения, где ее доступность необходима. Речь идет о населенных пунктах, об обеспечении полноценного и круглосуточного режима доступности питьевой воды. Второе — доступность поливной воды во всех населенных пунктах. Это также очень существенная часть организации жизни в городских и сельских населенных пунктах. И третье — доступность воды во всех тех местах, где она может принести экономическое развитие, то есть сформировать добавленную стоимость».
И из всего этого, по словам Никола Пашиняна, вытекают глобальные вызовы, которые зафиксированы в программе правительства или в Доктрине экономического и институционального преобразования Армении.
«Мы должны понять, что обязаны стремиться и достичь точки, когда никакая использованная вода не будет выпускаться в природу без очистки», — подчеркнул премьер-министр, добавив, что это будет способствовать решению многочисленных экологических и здравоохранительных проблем.
Глава государства ожидает также обсуждения вопроса поиска наиболее эффективного механизма накопления формирующихся в Республике Армения водных ресурсов.
«По сути, это те рамки, которые мы должны сегодня обсудить, но обсуждения по этому поводу мы начали не сегодня. Мы посчитали важным зафиксировать стартовую точку, где сформулируем эту повестку дня, в том числе с участием представителей законодательной, исполнительной власти, экспертного сообщества, частного сектора и общин. В течение этого времени мы поделимся накопленным опытом, знаниями, впечатлениями, возможно, получим доступ к таким сведениям, к которым на данный момент доступа не имеем. Но очень важно констатировать, что сегодняшнее обсуждение должно иметь очень важный практический результат: мы должны сформировать дорожную карту реформ водного сектора для наших предстоящих дел. Но эта дорожная карта, чтобы быть практической, должна быть максимально честной и выполнимой. Что я имею в виду под словом честная? Мы, в конце концов, должны столкнуться с тем фактом, что огромная часть упомянутых мною проблем связана с нашим общим пренебрежительным отношением к воде», — сказал Никол Пашинян, добавив, что необходимо иметь соответствующее отношение, в том числе на экономическом, социально-психологическом, индивидуальном, бытовом и на всех уровнях.
По словам главы государства, сегодня в Республике Армения тарифы на воду отражают наше отношение к воде:
«Тем не менее, мы должны констатировать, что не завершим упомянутую мною цепочку, если в основе всего этого не будет лежать определение формулы экономической эффективности системы, без этого просто невозможно. Во-первых, необходимо определить объективный тариф и обратиться к тому, какую часть этого тарифа кто/как должен платить. Я хочу, чтобы мы четко разграничивали и это. То есть тариф — это одна задача, а формулы оплаты тарифа — вторая».
Премьер-министр коснулся также вопроса либерализации рынка воды:
«Мы также должны суметь сформировать рынок воды в Республике Армения. И это та реформа, которая также станет стимулом для частных инвестиций в водный сектор, если будет возможность и система, определенный политический месседж о том, что в водный сектор могут быть инвестиции, и поливная вода, в частности, может быть предметом рыночных отношений. Это также может существенно изменить и ситуацию, и восприятие, и отношение».
Подводя итоги, Никол Пашинян подчеркнул договоренность, согласно которой собранная в ходе сегодняшнего обсуждения информация будет переформулирована в качестве дорожной карты последующих шагов.
«Конечно, проект этой дорожной карты будет сформирован, еще раз в надлежащих форматах к ним обратятся, после чего будет принята соответствующая государственная программа, которую мы начнем реализовывать вместе с нашими партнерами из частного сектора», — сказал премьер-министр и пожелал присутствующим эффективного обсуждения.
В ходе семинара были проведены тематические обсуждения, касающиеся управления водными ресурсами, инфраструктур и технологий. Были затронуты проблемы сферы, возможности и шаги по их решению, представлены предложения и различные замечания.
В завершение Никол Пашинян поблагодарил присутствующих за интересное обсуждение.
Премьер-министр отметил, что в результате обсуждения тема расширилась и, по его мнению, проблему необходимо переформулировать и от реформ водного сектора перейти к повестке водного преобразования.
«Почему я говорю именно о преобразовании, а не о реформе? Потому что без изменений в образовательной и социально-психологической сферах у нас не будет изменений ни в энергетике, ни в водном секторе, ни в общественной жизни, ни в государственном строительстве, ни в государственном управлении, ни в быту. Вообще, думаю, во всех сферах нам нужно заменить слово “реформа” на слово “преобразование”, потому что нет такой проблемы, в которой мы могли бы достичь изменений путем 10% поверхностного изменения. Во всех сферах мы уже находимся в таком состоянии, что речь должна идти о глубинных изменениях, в том числе и по той причине, что в условиях наличия новых технологий, что бы мы ни реформировали, мы уже будем отставать», — отметил глава государства.
По наблюдению Никола Пашиняна, правда, задача так усложняется, но необходимо ставить сложную задачу, чтобы в результате было решение, потому что если задача не формулируется с надлежащей сложностью, она получает косметическое решение:
«Речь идет о долгосрочной перспективе — о десятилетиях, и мы должны правильно планировать и реализовывать наши пятилетние дела в рамках десятилетий, потому что если основа заложена правильно и вектор определен верно, маховик преобразования тоже начинает работать».
По словам главы государства, общественность в процессе преобразования должна стать полноценным участником разговора. По мнению премьер-министра, людям необходимо подробно представить существующие в сфере проблемы, чтобы последние правильно понимали их и направленные на их решение шаги:
«Мы должны постоянно делиться своими мыслями с людьми, как сегодня докладчики поделились с нами».
В процессе преобразования премьер-министр также подчеркнул важность непрерывного проведения подобных обсуждений и пожелал всем успехов на пути реализации водных повесток.