Իսրայելի կողմից հրադադարի խախտման հետևանքով Լիբանանում զոհեր ու վիրավորներ կան
Լիբանանի հարավային շրջանների ուղղությամբ իսրայելական հարվածներից, նախնական տվյալներով, զոհվել է 3 մարդ, այդ թվում՝ 2 կին, ևս 21 մարդ վիրավորվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի Ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA):
Իսրայելական ռազմական ինքնաթիռներն ուժգին հարվածներ են հասցրել Սայդա շրջանի բնակավայրերին։
Լիբանանի բանակի հրամանատարությունը կոչ է արել քաղաքացիներին հետաձգել հարավային գյուղեր և քաղաքներ վերադառնալը՝ հաշվի առնելով համաձայնագրի բազմաթիվ խախտումները:
«Գրանցվել է Իսրայելի կողմից մի քանի հարձակում, բացի մի շարք գյուղերի վրա պարբերաբար կրակոցներից», - նշված է հայտարարության մեջ։
Նաև տեղեկություններ են հաղորդվում, որ իսրայելական ուժերը հրետանային արկ և գնդացիր են արձակել Բինթ Ջբեյլ շրջանի Կունին բնակավայրում գտնվող «Իսլամական առողջապահության կազմակերպությանը» պատկանող շտապօգնության խմբի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորներ են գրանցվել։
«Հեզբոլլահ»-ն իր հերթին հայտարարել է, որ հրթիռային հարվածներով թիրախավորել է Քարմիել բնակավայրում գտնվող Իսրայելի ռազմական ենթակառուցվածքները։
Շարժումը նաև հայտնել է, որ Լիբանանի տարածքում խոցել է իսրայելական անօդաչու թռչող սարք։
«Հեզբոլլահ»-ը հայտարարության մեջ նշել է, որ հարձակողական անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորել է Լիբանանի տարածքում գտնվող իսրայելցի զինվորների հավաքատեղիները։
Իսրայելի և Լիբանանի միջև 10-օրյա հրադադարն ուժի մեջ է մտել կեսգիշերին։ Հրադադարի մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Իսրայելը 1,5 ամիս հարվածներ էր հասցնում Լիբանանին՝ Իրանին աջակցող «Հեզբոլլահ» շարժման դեմ պայքարի շրջանակում։ Իսրայելական հարվածներից Լիբանանում շուրջ 2200 մարդ է զոհվել։

В Ливане в результате нарушений Израилем режима прекращения огня есть погибшие и раненые
В результате израильских ударов по южным районам Ливана, по предварительным данным, погибли 3 человека, в том числе 2 женщины, еще 21 человек ранен.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает национальное информационное агентство Ливана NNA.
Израильские военные самолеты нанесли массированные удары по населенным пунктам в районе Сайда.
Командование ливанской армии призвало граждан отложить возвращение в южные деревни и города, учитывая многочисленные нарушения соглашения.
«Зафиксировано несколько атак Израиля, а также периодические обстрелы ряда деревень», — говорится в сообщении.
Также сообщается, что израильские силы в поселении Кунин в районе Бинт-Джебейль обстреляли артиллерийским и пулеметным огнем группу машин скорой помощи, принадлежащих «Исламской организации здравоохранения», есть раненые.
В свою очередь, «Хезболла» заявила, что нанесла ракетные удары по израильской военной инфраструктуре в поселении Кармиэль.
Движение также объявило, что сбило на территории Ливана израильский беспилотник.
«Хезболла» заявила, что нанесла удары беспилотниками по местам сбора израильских солдат на территории Ливана.
Десятидневное перемирие между Израилем и Ливаном вступило в силу в полночь. О прекращении огня объявил президент США Дональд Трамп. Израиль наносит удары по Ливану уже полтора месяца в рамках борьбы с поддерживаемым Ираном движением «Хезболла». В результате израильских ударов по Ливану погибло около 2200 человек.