Իրան է ժամանել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի բանագնացը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մերձավորարևելյան կարգավորման հարցերով ներկայացուցիչ Ժան Առնոն ապրիլի 8-ին ժամանել է Իրան, որտեղ հանդիպումներ կունենա իրանական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքսը»-ը, հղում անելով EFE գործակալությանը:
«Այցի շրջանակներում նա կհանդիպի իրանցի գործընկերների հետ և կպարզի նրանց դիրքորոշումը ստեղծված իրավիճակի և ապագայի հեռանկարների վերաբերյալ»,- տեղեկացնում է գործակալությունը:
Ժան Առնոն բարձր է գնահատել Պակիստանի և այլ երկրների միջնորդությամբ ձեռք բերված ժամանակավոր հրադադարի համաձայնությունը, որը հնարավորություն կստեղծի դիվանագիտության և բանակցությունների համար:
Ըստ աղբյուրի՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ողջունել է հրադադարը և հակամարտության կողմերին կոչ արել կատարել միջազգային իրավունքին համապատասխան պարտավորությունները:

В Иран прибыл посланник генсека ООН
Представитель генсека ООН по ближневосточному урегулированию Жан Арно прибыл в среду в Иран, где проведет встречи с представителями иранских властей.
"В рамках визита он встретится с иранскими коллегами и выяснит их позицию относительно складывающейся ситуации и перспектив на будущее", - как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, информирует агентство ЭФЭ.
Арно дал высокую оценку соглашению, достигнутому при посредничестве Пакистана и других стран, которое включает временное прекращение огня, призванное обеспечить перспективы для переговоров и открывающее возможность для дипломатии.
Сам генсек ООН Антониу Гутерриш приветствовал прекращение огня и призвал стороны конфликта соблюдать обязательства в соответствии с международным правом.
В ночь на среду президент США Дональд Трамп объявил о двухнедельном прекращении огня с Ираном для заключения мирного соглашения на основе предложения из десяти пунктов, представленного иранской стороной.