Իրաքն օրական 340 հազար բարելով կավելացնի Ջեյհան նավահանգիստ փոխադրվող նավթի ծավալը
Իրաքը սկսել է օրական մոտ 90 հազար բարել նավթ տեղափոխել Բասրայի հարավային նահանգից դեպի Իրաքյան Քուրդիստանի տարածաշրջան՝ Միջերկրական ծովում Թուրքիայի Ջեյհան նավահանգիստ խողովակաշարով հետագա վերամղման համար։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Basra Oil Company նավթընկերության ղեկավար Բասեմ Աբդել Քերիմ Նասերը։
«Սկսվել է Բասրայից դեպի Քիրքուքում գտնվող North Oil Company-ի պոմպակայաններ օրական մոտ 90 հազար բարել նավթի վերամղման հատուկ գործողությունը», - բացատրել է Նասերը։ Նա հավելել է, որ այս քայլն ուղղված է «իրաքյան նավթի արտահանման վերաբաշխմանը հյուսիսային երթուղով»։ Basra Oil Company-ի ղեկավարը հայտնել է, որ «հումքի ընդհանուր ծավալը, որը կփոխադրվի (Իրաքից) Թուրքիայի Ջեյհան, կավելանա օրական մինչև 340 հազար բարել»։

Ирак увеличит поставки нефти в порт Джейхан на 340 000 баррелей в сутки
Ирак начал транспортировку около 90 000 баррелей нефти в сутки из южной провинции Басра в регион Иракского Курдистана для дальнейшей перекачки по трубопроводу в турецкий порт Джейхан на Средиземном море. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, генеральный директор нефтяной компании Basra Oil Company Басем Абдель Карим Нассер заявил:
«Началась специальная операция по перекачке около 90 000 баррелей нефти в сутки из Басры на насосные станции Северной нефтяной компании в Киркуке».
Он добавил, что этот шаг направлен на «перераспределение иракского нефтяного экспорта по северному маршруту». Глава Basra Oil Company заявил, что «общий объем сырой нефти, которая будет транспортироваться (из Ирака) в Джейхан в Турции, увеличится до 340 000 баррелей в сутки».