Թեհրանում թիրախավորվել է 100-ամյա բժշկական կենտրոնը
Իրանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգների և Իսրայելի հարձակումների հետևանքով թիրախավորվել է մայրաքաղաք Թեհրանում գտնվող 100-ամյա «Պաստյոր» բժշկական կենտրոնը։
«Իրանի «Պաստյոր» ինստիտուտի՝ համաշխարհային առողջապահության 100-ամյա կենտրոնի և Միջազգային «Պաստյոր» ցանցի անդամի դեմ հարձակումն ուղղակի հարձակում է միջազգային առողջապահական անվտանգության վրա», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, X-ում գրառման մեջ նշել է Իրանի առողջապահության նախարարության խոսնակ Հոսեյն Քերմանփուրը։
Նա հրապարակել է դեպքի վայրից լուսանկարներ, որոնցում երևում է ծանր վնասված շենքը, իսկ կառույցի որոշ մասեր վերածվել են ավերակների։
«Սա խախտում է Ժնևի կոնվենցիաները և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները։ Մենք կոչ ենք անում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին և միջազգային առողջապահական կազմակերպություններին դատապարտել այս հարձակումը, գնահատել վնասը և աջակցել վերականգնմանը»,- գրել է առողջապահության նախարարության խոսնակը։

В Тегеране удару подвергся 100-летний Иранский институт Пастера
Министерство здравоохранения Ирана сообщило, что под удар США и Израиля попал Иранский институт Пастера в Тегеране, имеющий 100-летнию историю.
“Нападение на Иранский институт Пастера, 100-летний центр глобального здравоохранения и член Международной сети Пастера, является прямой атакой на международную безопасность здравоохранения”, — как сообщает “Арменпресс”, заявил представитель Министерства здравоохранения Ирана Хоссейн Керманпур в сообщении на X.
The aggression against Pasteur Institute of Iran—a century-old pillar of global health & member of International Pasteur Network—is a direct assault on international health security. This violates Geneva Conventions & IHL principles. We call on @WHO @ICRC & global health bodies… pic.twitter.com/80mv8qgcnq
— حسین کرمانپور Hossein.Kermanpour (@HKermanpour) April 2, 2026
Он опубликовал фотографии института, на которых видно, что здание сильно повреждено, а часть конструкции превратилась в руины.
“Это нарушает Женевские конвенции и принципы международного гуманитарного права. Мы призываем Всемирную организацию здравоохранения, Международный комитет Красного Креста и международные организации здравоохранения осудить это нападение, оценить ущерб и оказать помощь в восстановлении”, — написал представитель министерства здравоохранения.