Փաշինյանի ու Պուտինի զրույցն` ամբողջությամբ
Կրեմլում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է երկու երկրների ղեկավարների զրույցն ամբողջությամբ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտին
Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի, հարգելի ընկերներ, մենք շատ ուրախ ենք ձեզ տեսնել Մոսկվայում։ Շատ շնորհակալություն, որ ընդունեցիք հրավերը։
Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացները թափ են հավաքում, և շուտով ընտրություններ են։ Այս առնչությամբ ինչի՞ վրա կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել։ Կցանկանայի անդրադառնալ մի քանի հանգամանքի։ Գլխավորը՝ որպեսզի այս ներքաղաքական գործընթացները, իսկ դրանք միշտ սրվում են ցանկացած նախընտրական արշավի ընթացքում, այդ սրացումը, վստահ եմ, որ Հայաստանում էլ նույնն է, ինչ Ռուսաստանում և աշխարհի մյուս երկրներում, որպեսզի որևէ կերպ չվնասեն Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև մեր հարաբերություններին։
Մենք Ձեզ հետ բազմիցս խոսել ենք այդ մասին․ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առանձնահատուկ հարաբերություններ են, դրանք ձևավորվել են ոչ թե տասնամյակների, այլ դարերի ընթացքում։ Մեզ միավորում են ընդհանուր պատմությունը և անցյալում համատեղ ջանքերով ընդհանուր խնդիրների լուծումը։ Մեզ միավորում է նաև քաղաքակրթական ընդհանրությունը։ Սա չափազանց կարևոր է։
Ես Ձեզ մեկ անգամ առանձնազրույցի ժամանակ ասել եմ, կարող եմ ասել նաև հրապարակայնորեն․ մեզ միշտ բավարարում է այն ամենը, ինչ բխում է հայ ժողովրդի շահերից։ Եվ Դուք միշտ կարող եք դա ի նկատի ունենալ։
Ինչ վերաբերում է տնտեսությանը, ապա այն զարգանում է լավ տեմպերով։ Նախանցյալ տարում շրջանառությունը կազմել է 11 միլիարդ դոլար։ Իսկ նախորդ՝ 2025 թվականին՝ 6,4 միլիարդ։ Կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել, որ, օրինակ, հարևան երկրի՝ Ադրբեջանի հետ այդ ցուցանիշը պակաս է հինգ միլիարդից՝ 4,9։ Այնուամենայնիվ, դա ինչ-որ բան վկայում է։ Եվ այդ 6,5 միլիարդից 1,2 միլիարդ դոլարը գյուղատնտեսական արտադրանք է։ Դա բանջարեղեն է, միրգ, գինի, այսինքն՝ այն ամենը, ինչ արտահանում է Հայաստանը։
Այս կապակցությամբ, իհարկե, մենք Ձեզ հետ նույնպես խոսել ենք, որոշ հարցեր, իմ կարծիքով, բավական կարևոր են մեր հարաբերությունների համար։ Դրանք են, օրինակ, էներգետիկան, գյուղատնտեսությունը, որը ես արդեն նշեցի։
Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում ընթանում է քննարկում Եվրամիության հետ հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ։ Մենք դրան վերաբերվում ենք լիովին հանգիստ, հասկանում ենք, որ ցանկացած երկիր ձգտում է առավելագույն օգուտ քաղել երրորդ երկրների հետ համագործակցությունից։ Սակայն պետք է ակնհայտ լինի, պետք է ազնիվ կերպով, նախապես, ինչպես ասում են, ի սկզբանե ասված լինի, որ Եվրամիության հետ մաքսային միությունում լինելը և ԵԱՏՄ-ում գտնվելն անհնար է։ Դա պարզապես անհնար է։ Եվ հարցը նույնիսկ քաղաքական չէ, այլ զուտ տնտեսական բնույթի է։ Քանի որ որոշ հարցեր պահանջում են համատեղ մեծ աշխատանք, որը պետք է տարվի տարիներով։ Դա առանձին ապրանքային խմբերի գնահատման տարբերությունն է, այդ խմբերի մուտքը շուկա։ Դա բոլոր ապրանքների համար ֆիտոսանիտարական վերահսկողությունն է։ Ռուսաստանում և Եվրամիության երկրներում ֆիտոսանիտարական պահանջները լիովին տարբեր են, էապես տարբերվում են։ Կան նաև բազմաթիվ այլ խնդիրներ, որոնք այսօր, այս պահ, ինչ-որ պահի, գուցե տարիներ անց, մենք՝ ԵԱՏՄ-ն և Եվրամիությունը, հույս ունեմ, որ այդպես էլ կլինի, վերջիվերջո նույն մայրցամաքում ենք ապրում, կկարողանանք կարգավորել հարաբերությունները։ Բայց նույնիսկ ուկրաինական ճգնաժամից առաջ, երբ փորձում էինք եվրոպացիների հետ պայմանավորվել, որպեսզի համատեղ ինչ-որ կերպ աշխատենք, ոչինչ չստացվեց։ Նրանք զբաղեցնում են շատ կոշտ դիրքորոշում՝ գործնականում յուրաքանչյուր հարցի շուրջ, նույնիսկ այնպիսի հարցերի, որոնք ինձ այն ժամանակ թվում էին մանր։
Հիմա՝ ինչ վերաբերում է էներգետիկային։ Հույս ունեմ, որ այստեղ էլ իրավիճակը կկարգավորվի։ Սակայն այսօրվա դրությամբ, Դուք գիտեք, էներգակիրների գները, օրինակ՝ գազի գինը Եվրոպայում անցնում է 600 դոլարը 1000 խորանարդ մետրի դիմաց, իսկ Ռուսաստանը գազ է վաճառում Հայաստանին 177,5 դոլարով 1000 խորանարդ մետրի դիմաց։ Տարբերությունը մեծ է։ Տարբերությունը էական է։
Մենք այս հարցում էլ հաճախ Ձեզ հետ վիճում ենք։ Ես գիտեմ, որ Դուք պնդում եք էներգակիրների գնի որոշման այլ եղանակների վրա, բայց սրանք, այնուամենայնիվ, այլ իրավիճակ է՝ 600 և 177,5։
Իսկ եթե նայենք, թե ինչ է տեղի ունենում Հայաստանի տնտեսության հետ, չգիտեմ, ինձ թվում է՝ Դուք էլ եք այդպես գնահատում․ վերջին տարիներին Հայաստանի արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճել է 10 անգամ։ Կրկնում եմ՝ սա Ձեր որոշումն է, ի վերջո Ձեր թիմի, Ձեր փորձագետների որոշումը՝ որտեղ և ում հետ, ինչ հիմքի վրա աշխատել։
Հիմա՝ անվտանգությանը վերաբերող հարցերը։ Իհարկե, ամենազգայուն հարցը մինչ օրս՝ մենք դա հասկանում ենք, մենք հաճախ ենք այդ մասին խոսում, այն ամենն է, ինչ կապված է Ղարաբաղի հետ։ Մենք մշտապես այդ մասին խոսում ենք։ Եվ մենք գիտենք, որ թե՛ Ձեր, թե՛ Ձեր գործընկերների մոտ առաջացել են և մինչ օրս առաջանում են հարցեր և որոշակի դժգոհություններ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ։ Մենք մշտապես վերադառնում ենք այս հարցին։ Բայց կարծում եմ՝ նաև ակնհայտ է, որ այն բանից հետո, երբ Դուք 2022 թվականին Պրահայում ընդունեցիք, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է կազմում, ՀԱՊԿ-ի միջամտությունն այս գործընթացին, որը ստացել է ներադրբեջանական երանգ, պարզապես բացարձակապես սխալ էր այդ հարցում՝ կապված Ղարաբաղի վերամիավորման հետ, եթե այն համարենք Ադրբեջանի մաս․ սա գնահատական չէ, ես չեմ ասում, որ սա լավ է կամ վատ, խաղաղ կյանքի կազմակերպման տեսանկյունից, կարծում եմ, որ, հավանաբար, դա իմաստ ուներ։
Եվ, ի դեպ, այսօր, Ձեր և Ադրբեջանի նախագահի ջանքերի շնորհիվ, կարծում եմ, հաջողվել է դուրս գալ հարաբերությունների կայունացման մակարդակի, և ԱՄՆ նախագահը նույնպես ակտիվ մասնակցություն է ունեցել դրանում։ Եվ, իմ կարծիքով, նաև տրանսպորտային ուղիներն են ապաշրջափակվում և այլն։ Այստեղ պարզապես պետք է փնտրել հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ուղիներ։ Բայց ինձ թվում է, որ այստեղ էլ պետք է վերջակետ դնել, և ավելի լավ կլիներ, եթե սա չդառնար ներքաղաքական գործընթացի մաս, հատկապես նախընտրական արշավի ընթացքում։
Եվ վերջապես, Հայաստանում մենք շատ ընկերներ ունենք, շատ, մենք դա գիտենք։ Շատ հայեր են ապրում Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Կարելի է տարբեր կերպ հաշվարկել, մենք համարում ենք՝ ավելի քան 2 միլիոն մարդ։ Եվ հենց մեր ներքին գործերի նախարարության վիճակագրական տվյալներն են այդ մասին վկայում։ Եվ կան բազմաթիվ քաղաքական ուժեր, որոնք ռուսամետ դիրքորոշում ունեն։ Իհարկե, ես Ձեզ բացահայտ կասեմ՝ մեր միջև այնպիսի երկխոսություն է, որ մենք միշտ խոսում ենք ազնվորեն և ուղիղ։ Մենք շատ կցանկանայինք, որ այս բոլոր քաղաքական կուսակցությունները, քաղաքական գործիչները կարողանային մասնակցել այս ներքաղաքական աշխատանքին՝ ընտրությունների ընթացքում։ Ոմանք, գիտեմ, գտնվում են ազատազրկման վայրերում, չնայած այն հանգամանքին, որ ունեն Ռուսաստանի անձնագիր։ Դա Ձեր որոշումն է, մենք չենք միջամտում, բայց կցանկանայինք, որ նրանք, առնվազն, կարողանային մասնակցել այս ներքաղաքական գործընթացին։
Եվ ևս մեկ անգամ ուզում եմ ասել, որ ինչ էլ տեղի ունենա, մենք Ռուսաստանում միշտ առաջնորդվելու ենք նրանով, թե ինչն է ձեռնտու հենց հայ ժողովրդին։ Ես դա միշտ ասել եմ Ձեզ և ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել։
Հույս եմ հայտնում, որ ինչպես էլ ավարտվեն ընտրությունները Հայաստանում, մեր ընդհանուր տրամադրվածությունը՝ ռուս-հայկական հարաբերությունների կառուցման և ամրապնդման ուղղությամբ, կշարունակվի։ Շնորհակալություն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան
Շատ շնորհակալություն, Վլադիմիր Վլադիմիրի։ Նախևառաջ շնորհակալություն հրավերի և ջերմ ընդունելության համար։
Մենք, իհարկե, վերջերս հանդիպում ունեցանք Սանկտ Պետերբուրգում և անցկացրինք շատ հաջող բանակցություններ։ Սակայն մեր հարաբերություններն այնքան հագեցած են, որ նման հաճախակի հանդիպումների կարիք կա, և բարձր մակարդակով միշտ կա քննարկելու բան։
Իհարկե, Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունները շատ խորն են, շատ կարևոր են մեզ համար, և, իմ կարծիքով, դրանք դինամիկ կերպով զարգանում են մեր տարածաշրջանում ձևավորված նոր իրողությունների պայմաններում, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջապես հաստատվել է խաղաղություն։ Եվ կարծում եմ, որ դա դրականորեն է անդրադառնում նաև Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունների վրա, որովհետև մեր անկախության սկզբից ի վեր առաջին անգամ ունենք երկաթուղային կապ Ռուսաստանի Դաշնության հետ, և մենք Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղով Ռուսաստանից ներմուծում ենք իրականացնում։ Հուսով եմ՝ մոտ ապագայում նաև արտահանում կիրականացնենք։ Եվ սա, իհարկե, ամրապնդում է մեր ավանդական տնտեսական կապերը և ամրապնդում է մեր կապերը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում։
Ինչ վերաբերում է Եվրամիությանը, ապա, իհարկե, մենք գիտենք, որ սկզբունքորեն երկու միավորումների անդամակցությունն անհամատեղելի է, սակայն այն, ինչ մենք անում ենք, և այն օրակարգը, որը մենք ունենք, առնվազն այս պահին համատեղելի են։ Սա փաստ է։ Եվ քանի դեռ կա այդ օրակարգերը համատեղելու հնարավորություն, մենք կշարունակենք դրանք համատեղել։ Իսկ երբ գործընթացները կհասնեն այն կետին, երբ անհրաժեշտ կլինի որևէ որոշում ընդունել, ես վստահ եմ, որ մենք՝ նկատի ունեմ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, կընդունենք այդ որոշումը։
Իհարկե, այս համատեքստում Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունները երբեք չեն եղել և չեն լինի կասկածի տակ, որովհետև, ինչպես արդեն նշել եմ, այս կապերն ու հարաբերությունները շատ խորն են և քննարկման ենթակա չեն։
Իհարկե, մենք համագործակցում ենք նաև էներգետիկայի ոլորտում, և այստեղ նույնպես ունենք ավանդաբար ուժեղ կապեր և համագործակցություն։ Պետք է ասեմ, որ մենք այժմ շատ սերտ աշխատում ենք ռուսական կողմի հետ՝ նոր տեխնոլոգիաների ոլորտը զարգացնելու համար, նկատի ունեմ էներգետիկայի նոր տեխնոլոգիաները, որովհետև Հայաստանում շատ լավ են զարգանում էներգետիկայի նոր տեխնոլոգիաները՝ արևային էներգետիկան և այլն։
Դուք գիտեք, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ մենք քննարկում ենք նաև նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման հարցը։ Այս հարցերում մենք լիովին թափանցիկ ենք, որովհետև չենք թաքցնում, որ այս հարցերը քննարկում ենք ոչ միայն ռուսաստանյան գործընկերների, այլ նաև այլ գործընկերների հետ, որովհետև փնտրում ենք Հայաստանի Հանրապետության համար ամենաշահավետ առաջարկը։
Ինչպես արդեն ասացի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվել է խաղաղություն, և Դուք հիշատակեցիք նախագահ Թրամփի անունը, և ակնհայտ է, որ նա իր ներդրումն է ունեցել այս գործընթացում, սակայն ակնհայտ է նաև, որ Դուք անձամբ նույնպես խաղացել և շարունակում եք խաղալ առանցքային, շատ կարևոր դեր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ Այս բոլոր գործընթացներում Դուք միշտ աջակցել եք, մենք մշտապես եղել ենք սերտ կապի մեջ, ես պարբերաբար տեղեկացրել եմ Ձեզ, թե ինչ գործընթացներ են ընթանում։ Եվ, ի դեպ, անցյալ տարվա օգոստոսին, երբ ես վերադարձա Վաշինգտոնից և զանգահարեցի Ձեզ, ես այն ժամանակ ասում էի, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ Վաշինգտոնում, նաև մեր հարաբերությունների համար նոր հնարավորություններ է բացում։
Եվ այժմ դա փաստ է՝ ես արդեն հիշատակեցի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային կապը։ Մենք այս թեմայի վրա աշխատել ենք տասնամյակներ, բայց, ցավոք, երբեք չի հաջողվել հասնել նման որոշման։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի հետ կապված հարցերին, ես արդեն շատ թափանցիկ և հրապարակայնորեն հայտարարել եմ Հայաստանի Հանրապետությունում, որ մենք չպետք է շարունակենք ղարաբաղյան շարժումը, որովհետև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդեն հաստատվել է խաղաղություն, և Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, քաղաքական անկախությունը և ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, ինչը նշանակում է, որ մենք փոխադարձաբար ճանաչում ենք, որ անկախ Հայաստանը 100%-ով նույնական է Խորհրդային Հայաստանին, իսկ անկախ Ադրբեջանը՝ 100%-ով նույնական է Խորհրդային Ադրբեջանին։
Կարծում եմ, որ սա բավական ամուր հիմք է խաղաղության հետագա զարգացման համար։ Եվ, իհարկե, ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այն աջակցության համար, որը ես միշտ զգացել եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացում։ Ղարաբաղի հարցով մենք բազմիցս ենք դա քննարկել, հիմնականում աշխատանքային ձևաչափով։ Այո, մենք ճանաչել ենք Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում, սակայն դա արել ենք միայն այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ղեկավարությունը երկու անգամ հրապարակայնորեն այդ մասին հայտարարել է, և Դուք հիշում եք՝ մենք այդ մասին բազմիցս խոսել ենք։ Եվ մեր խնդիրները ՀԱՊԿ-ի հետ նույնպես երբեք չենք թաքցրել, որովհետև 2022 թվականին ունեինք կոնկրետ իրավիճակ։ Եվ, իմ կարծիքով, ՀԱՊԿ-ի մեխանիզմները պետք է գործարկվեին, բայց դրանք չգործարկվեցին, և դա, իհարկե, հանգեցրեց այն իրավիճակին, որը մենք ունենք ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերություններում։ Մենք այժմ չենք մասնակցում ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին պարզ պատճառով՝ մենք մինչ օրս ի վիճակի չենք բացատրել մեր ժողովրդին, մեր քաղաքացիներին, թե ինչու ՀԱՊԿ-ը չարձագանքեց, և չարձագանքեց ի հեճուկս այն պարտավորությունների, որոնք գոյություն ունեն Հավաքական անվտանգության պայմանագրի համաձայն։
Ինչ վերաբերում է մեր ներքաղաքական գործընթացներին, Դուք գիտեք, Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, և մեզ մոտ գրեթե մշտապես առկա են քաղաքական գործընթացներ, և դա մեզ համար արդեն սովորական երևույթ է։ Փաստացիորեն տարին երկու անգամ մեզ մոտ անցկացվում են համայնքային ընտրություններ, որոնք նույնպես շատ քաղաքականացված են, որովհետև մեր քաղաքական բարեփոխումների արդյունքում այնտեղ ևս մարդիկ քվեարկում են քաղաքական կուսակցությունների օգտին կամ դեմ։ Ուզում եմ ասել, որ մեզ մոտ կան քաղաքացիներ, որոնք կարծում են, թե Հայաստանում չափազանց շատ է ժողովրդավարությունը։ Բայց սա մեզ համար սկզբունքային հարց է։ Մեզ մոտ, օրինակ, սոցիալական ցանցերը 100%-ով ազատ են, ընդհանրապես որևէ սահմանափակում չկա, և շատ քաղաքացիներ կարծում են, որ դա չափից շատ է։
Եվ ընդհանուր համատեքստում, անկեղծ ասած, մեզ մոտ ազատազրկման վայրերում քաղաքական գործընթացների մասնակիցներ չկան։ Եվ ես կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ, օրինակ, մեզ մոտ սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ։ Սրանք պատգամավորների ընտրություններ են, և դե ֆակտո նաև վարչապետի ընտրություններ են։ Եվ ես ուզում եմ Ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ այս ընտրություններին կարող են մասնակցել միայն այն քաղաքացիները, որոնք ունեն բացառապես հայկական անձնագիր։ Այսինքն՝ ամենայն հարգանքով, բայց ռուսական անձնագիր ունեցող անձինք, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն, չեն կարող լինել ո՛չ պատգամավորի թեկնածու, ո՛չ վարչապետի թեկնածու։ Այստեղ որևէ սահմանափակում չկա։
Եվ ես 100%-ով վստահ եմ՝ Դուք գիտեք, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունները և մեր անձնական հարաբերությունները վերջին տարիներին անցել են բազմաթիվ փորձությունների միջով։ Եվ ես շատ ուրախ եմ և ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել այն վստահության մթնոլորտի համար, որը ստեղծել եք առաջին հերթին Դուք, որովհետև եթե Դուք չցանկանայիք, որ մեր միջև լինեն նման բաց և վստահելի հարաբերություններ, կարծում եմ՝ ակնհայտ է, որ ես չէի կարողանա դա անել։ Եվ ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ։
Եվ ես վստահ եմ, որ մեր առաջիկա ընտրությունների արդյունքում Հայաստանում ժողովրդավարությունը և ժողովրդի իշխանությունն էլ ավելի կամրապնդվեն, և մեր հարաբերությունները նույնպես, և ընտրությունների արդյունքներով դրանք կշարունակեն դինամիկ զարգանալ։ Իհարկե, ես արդեն ասել եմ, որ մեր օրակարգը շատ հագեցած է, սակայն կան նաև բազմաթիվ հնարավորություններ, որոնք դեռ չեն օգտագործվել։ Ես վստահ եմ, որ մեր երկխոսության արդյունքում այդ հնարավորությունները կօգտագործվեն։ Շնորհակալություն։

Полный текст выступлений Никола Пашиняна и Владимира Путина на встрече в Кремле
В Кремле состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Арменпресс представляет полный текст выступлений глав двух государств:
Президент РФ Владимир Путин: Уважаемый Никол Владимирович, дорогие друзья,
Мы очень рады вас видеть в Москве. Спасибо большое, что приняли приглашение, приехали.
Мы видим, что внутриполитические процессы в Армении набирают обороты, и скоро выборы. На что хотел бы в этой связи обратить внимание, несколько вещей хотел бы затронуть: главное, чтобы эти внутриполитические процессы – а они всегда обостряются в ходе любых предвыборных кампаний, – чтобы это обострение – уверен, что и в Армении всё то же самое, что и в России, и в других странах мира происходит, – чтобы эти обострения нам никак не навредили в наших отношениях между Россией и Арменией.
Мы с Вами много раз говорили об этом. Между Россией и Арменией особые отношения, они сложились не десятилетиями, а столетиями. Нас объединяет общая история и решение общих задач совместными усилиями в прежние времена. Нас объединяет и цивилизационная общность, это чрезвычайно важно. Я вам и с глазу на глаз говорил как-то, могу публично сказать: нас всегда устраивает то, что идёт на пользу армянскому народу, и Вы можете из этого исходить всегда.
Что касается экономики, то она развивается хорошими темпами. За позапрошлый год 11 миллиардов был оборот, если в долларах считать, а за прошлый, 2025 год – 6,4 миллиарда. Хочу обратить внимание, что, скажем, с соседней страной, с Азербайджаном, – меньше пяти, 4,9. Всё-таки это о чём-то говорит. И из этих 6,5 1,2 миллиарда долларов – это продукты сельского хозяйства, это овощи, фрукты, вино – всё, что экспортирует Армения.
В этой связи, конечно, мы с Вами тоже говорили, некоторые вещи являются, на мой взгляд, весьма важными для наших отношений. Это, например, энергетика. Сельское хозяйство я уже назвал.
Мы видим, что в Армении идёт дискуссия о развитии отношений с Евросоюзом, мы к этому относимся абсолютно спокойно, мы понимаем, что любая страна ищет максимальные преимущества от сотрудничества с третьими странами. Но это должно быть очевидно, это должно быть по-честному, заранее, что называется, «на берегу» сказано.
Нахождение в таможенном союзе с Евросоюзом и с Евразэс невозможно, это просто невозможно по определению. И вопрос даже не в политике, вопрос чисто экономического характера. Потому что некоторые вещи требуют большой совместной работы, которая должна вестись годами. Это разница в оценке отдельных товарных групп, вхождение на рынок этих товарных групп, это фитосанитарный надзор для сельхозпродукции. У нас абсолютно разные, очень отличающиеся – в России и в странах Евросоюза – требования по фитосанитарным вопросам.
Есть и очень много других проблем на сегодняшний день, на данный момент времени. Когда-то, может быть, пройдут годы, и мы, Евразэс и Евросоюз, – я надеюсь, что так и будет в конце концов, мы на одном континенте живём, – сможем их урегулировать. Но, когда ещё до украинского кризиса мы пытались договориться с европейцами о том, чтобы вместе работать, так ничего и не удалось. Они занимают очень жёсткую позицию практически по каждому, как мне тогда казалось, даже мелкому вопросу.
Теперь что касается энергетики. Надеюсь, что выправится и здесь ситуация. Но на сегодняшний день, Вы знаете, цены на энергоносители, цены на газ, скажем, в Европе зашкаливают за 600 долларов за 1000 кубов, а Россия продаёт газ Армении – 177,5 доллара за 1000 кубов. Разница большая, разница существенная.
Мы и здесь с Вами частенько спорим. Знаю, что Вы настаиваете на некоторых других способах определения цены на энергоносители. Но это всё-таки другой порядок: 600 и 177,5.
А если посмотреть на то, что происходит с экономикой Армении, я не знаю, мне кажется, Вы так же оцениваете: всё-таки экспорт в страны Евразэс у Армении вырос за последние годы в 10 раз – в 10 раз. Повторяю, это Ваше решение в конечном итоге, решение вашей команды, ваших экспертов, где и с кем, на какой базе работать.
Теперь вопросы, связанные с безопасностью. Конечно, самый чувствительный вопрос до сих пор, мы это понимаем, мы с Вами часто об этом говорим, – это всё, что связано с Карабахом. Много раз, постоянно мы с Вами об этом говорим. И мы знаем, что и у Вас, и у Ваших коллег возникали и до сих пор возникают вопросы и какие-то претензии к Организации Договора о коллективной безопасности, ОДКБ. Мы с Вами постоянно к этому возвращались. Но я думаю, что тоже очевидным является, что после того, как Вы в Праге в 2022 году признали, что Карабах является частью Азербайджана, вмешиваться со стороны ОДКБ в процесс, который приобрёл внутриазербайджанское измерение, было просто совсем некорректно. Вопрос о воссоединении Карабаха, если считать его частью Азербайджана, – я не оцениваю, хорошо это или плохо с точки зрения организации мирной жизни, – думаю, что, наверное, в этом был смысл.
И, кстати, сегодня благодаря Вашим усилиям и усилиям Президента Азербайджана, сейчас, мне кажется, удалось выйти на стабилизацию отношений, и Президент США принял в этом активное участие, и размораживаются, на мой взгляд, и транспортные пути, и так далее. Здесь нужно искать дальнейшие способы укрепления отношений. Но мне кажется, что здесь мы тоже должны поставить точку, и было бы лучше, если бы это не было частью внутриполитического процесса, особенно в ходе предвыборной кампании.
И, наконец, у нас в Армении очень много друзей, очень много, мы это знаем. Много армян живёт в Российской Федерации. По-разному можно считать, мы считаем – свыше двух миллионов человек, и, собственно, статданные Министерства внутренних дел об этом как раз и говорят. И много политических сил, которые настроены пророссийски.
Конечно, я скажу Вам совершенно откровенно, у нас с Вами такой диалог, что мы всегда с Вами говорим по-честному и прямо. Нам бы очень хотелось, чтобы все эти политические партии, политики смогли принять участие в этой внутриполитической работе в ходе выборов. Некоторые, я знаю, находятся в местах лишения свободы, несмотря на то что у них есть российский паспорт. Это ваше решение, мы не вмешиваемся, но хотелось бы, чтобы они все могли, во всяком случае, принять участие в этой внутриполитической работе.
И ещё раз хочу сказать, что, что бы ни происходило, мы всегда будем руководствоваться тем в России, что выгодно для самого армянского народа. Я Вам это говорил всегда и хочу это подчеркнуть ещё раз.
И хочу выразить надежду на то, что, как бы ни закончились выборы в Армении, наш общий настрой на строительство и укрепление российско-армянских отношений будет продолжен.
Премьер-министр Никол Пашинян: Спасибо большое, Владимир Владимирович,
В первую очередь спасибо за приглашение, тёплый приём.
Мы, конечно, с Вами недавно провели встречу в Санкт-Петербурге, и очень успешные переговоры у нас были. Наши отношения так насыщенны, что есть потребность в таких частых встречах и всегда есть о чём поговорить на высшем уровне.
Конечно, наши отношения с Российской Федерацией очень глубоки, они очень важны для нас, и, по-моему, они динамично развиваются в условиях новых реалий в нашем регионе, когда между Арменией и Азербайджаном наконец установлен мир.
И я думаю, что это позитивно отражается и на наших отношениях с Российской Федерацией, потому что с начала нашей независимости мы в первый раз имеем железнодорожную связь с Российской Федерацией. И мы импортируем через территорию Азербайджана по железной дороге из России. Я надеюсь, в скором будущем будем ещё и экспортировать. Это, конечно, укрепляет наши традиционные экономические связи, и это укрепляет наши связи в рамках Евразийского экономического союза.
Что касается Европейского союза, конечно же, мы знаем, что, в принципе, членство в двух объединениях несовместимо. Но то, что мы делаем, и та повестка, которая у нас есть, по крайней мере на данный момент, они совместимы. Это факт. И пока есть возможность совмещать эти повестки, мы будем совмещать. А когда процессы будут развиваться до той точки, где нужно будет принять какое-либо решение, я уверен, что мы, граждане Республики Армения примут это решение.
Конечно, в этом контексте наши отношения с Российской Федерацией никогда не были и не будут под вопросом, потому что, как я уже сказал, эти связи и отношения очень глубоки и не подлежат обсуждению.
Конечно же, мы сотрудничаем в отрасли энергетики. И у нас тут тоже традиционно очень сильные связи и сотрудничество. Должен сказать, что мы сейчас очень тесно работаем с российской стороной, чтобы развивать [взаимодействие] и в сфере новых технологий, я имею в виду новые технологии в энергетике, потому что очень хорошо в Армении развиваются новые технологии энергетики, солнечная энергетика и так далее, и тому подобное. Вы знаете, что мы с Российской Федерацией обсуждаем ещё и вопрос строительства новой атомной энергостанции. Но в этих вопросах мы абсолютно прозрачны, потому что мы не скрываем, что эти вопросы мы обсуждаем не только с российскими партнёрами, но и с другими партнёрами, потому что мы ищем наиболее выгодное предложение для Республики Армения.
Как я уже сказал, между Арменией и Азербайджаном установлен мир. И Вы упомянули имя Президента Трампа, это очевидно, что он внёс свой вклад в этот процесс. Но очевидно, что Вы тоже играли лично и играете ключевую, очень важную роль в процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. В этом, во всех этих процессах Вы всегда поддерживали, мы всегда были в тесном контакте, я всегда, периодически информировал Вас, какие процессы идут.
И, между прочим, в августе прошлого года, когда я вернулся из Вашингтона и позвонил Вам, я тогда говорил, что то, что произошло в Вашингтоне, открывает новые возможности для наших отношений тоже, и сейчас это факт. Я уже упомянул железнодорожную связь между Россией и Арменией. Над этой темой мы работали десятилетиями, но, к сожалению, никогда не удавалось нам прийти к такому решению.
Что касается вопросов, связанных с Карабахом, я уже очень прозрачно и публично объявил, заявил в Республике Армения, что мы не должны продолжать карабахское движение, потому что уже установлен мир между Арменией и Азербайджаном. Армения и Азербайджан признали территориальную целостность, политическую независимость, суверенитет друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, что означает, что мы обоюдно признаём, что независимая Армения на 100 процентов идентична советской Армении и независимый Азербайджан на 100 процентов идентичен советскому Азербайджану. И я думаю, что это довольно-таки крепкая база для дальнейшего развития мира. И я, конечно же, ещё раз хочу Вас поблагодарить за ту поддержку, которую я всегда чувствовал в процессе установления мира между Арменией и Азербайджаном.
По поводу Карабаха: мы неоднократно это обсуждали и в основном в рабочем формате. Да, мы признали Карабах в составе Азербайджана. Но мы сделали это только после того, как высшее руководство Российской Федерации дважды публично об этом говорило, и Вы помните, мы об этом неоднократно говорили. И наши проблемы с ОДКБ тоже мы никогда не скрывали, потому что у нас в 2022 году была конкретная ситуация, и, по-моему, механизмы ОДКБ должны были заработать, но они не заработали. И это, конечно же, привело к той ситуации, которая у нас есть в отношениях с ОДКБ. Мы сейчас не участвуем в работе ОДКБ по простой причине: мы до сих пор не в состоянии объяснить нашему народу, нашим гражданам, почему ОДКБ не среагировала, и не среагировала вопреки тем обязательствам, которые есть согласно Договору о коллективной безопасности.
Что касается наших внутриполитических процессов, Вы знаете, Армения – демократическая страна, и у нас фактически всегда есть политические процессы, и это для нас уже обычная вещь. И фактически дважды в году у нас проходят муниципальные выборы. Они тоже очень политизированы, потому что по итогам наших политических реформ – там тоже люди голосуют за или против политических партий. Я имею в виду, что у нас не очень многие, но есть граждане, которые думают, что в Армении слишком много демократии.
Но это для нас принципиальный вопрос. У нас социальные сети, например, на 100 процентов свободны. Нет никаких, вообще никаких ограничений. И очень много граждан думают, что это слишком. И в общем контексте, честно говоря, у нас нет в местах не столь отдалённых участников политического процесса.
И я хотел бы обратить внимание, что, например, у нас предстоят парламентские выборы, выборы депутатов, и по итогам этих выборов, и это фактически, де факто, и выборы Премьер-министра. И я хотел обратить ваше внимание, что в этих выборах могут принять участие только те граждане, которые имеют исключительно армянский паспорт, то есть, со всем уважением, люди с российским паспортом согласно Конституции Республики Армения не могут быть ни кандидатами в депутаты, ни кандидатами в премьер-министры. Так что тут никаких ограничений нет.
И я уверен на 100 процентов, что Вы знаете, и наши отношения с Российской Федерацией, и наши личные отношения в течение последних лет прошли через очень много испытаний. И я очень рад и хотел ещё раз поблагодарить за ту доверительную атмосферу, которую создали в первую очередь Вы. Потому что, если бы Вы не хотели, чтобы у нас были такие открытые, доверительные отношения, я думаю, очевидно, я был бы не в силах это сделать и хочу ещё раз поблагодарить Вас.
И я уверен, что по итогам наших предстоящих выборов демократия в Армении и власть народа в Армении ещё больше укрепится, и наши отношения тоже по итогам выборов будут продолжать динамично развиваться.
Я уже сказал, что наша повестка очень насыщенна, но есть ещё очень много возможностей, которые не использованы. Я уверен, что по итогам и в результате нашего диалога эти возможности будут использованы.