Թրամփը հայտնել է ՆԱՏՕ-ի կազմից դուրս գալու մտադրության մասին. Telegraph
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը «լրջորեն դիտարկում է» ՆԱՏՕ-ի կազմից ԱՄՆ-ն դուրս բերելու հարցը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա խոսել է բրիտանական Daily Telegraph-ին տված հարցազրույցում։
Թերթը գրում է, որ Թրամփը դաշինքն անվանել է «թղթե վագր» և պնդել, որ Մեծ Բրիտանիան նավատորմ չունի։
Հարցին, թե արդյոք Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունից հետո նա կվերանայի՞ ԱՄՆ-ի անդամակցությունը դաշինքին, Թրամփը պատասխանել է. «Այո, ես կասեի, որ դա վերանայման ենթակա չէ... ՆԱՏՕ-ն ինձ համար երբեք համոզիչ չի եղել։ Ես միշտ գիտեի, որ նրանք «թղթե վագր» են, և, ի դեպ, Պուտինը նույնպես գիտի դա»։
Խոսելով Մեծ Բրիտանիայի ռազմանավերի մասին՝ ԱՄՆ նախագահն ասել է․ «Դուք նույնիսկ նավատորմ չունեք։ Դուք չափազանց հին եք և ունեցել եք ավիակիրներ, որոնք չեն աշխատել»։
ԱՄՆ-ի հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի անդամ մի շարք երկրների հետ լարվել էին այն բանից հետո, ինչ այդ երկրները հայտարարել էին, որ չեն պատրաստվում որևէ կերպ ներքաշվել Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական պատերազմում։ Նրանք արգելել էին Իրանի դեմ գործողություններում օգտագործել իրենց օդային տարածքը՝ հայտարարելով, որ այդ պատերազմն իրենց չի վերաբերում։
Նախօրեին ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունները վերանայելու մասին խոսել էր նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։ Նշելով, որ վերջնական որոշումը պատկանում է նախագահին՝ Ռուբիոն մանրամասնել էր․«Ես կարծում եմ, որ, ցավոք, մենք ստիպված ենք լինելու ուսումնասիրել՝ արդյոք այս դաշինքը, որը որոշ ժամանակ լավ է ծառայել այս երկրին, դեռևս ծառայում է իր նպատակին, թե՞ այժմ այն դարձել է «միակողմանի փողոց», որտեղ Ամերիկան պարզապես կարող է պաշտպանել Եվրոպան, բայց երբ մենք կարիք ունենանք մեր դաշնակիցների օգնությանը, նրանք մեզ զրկելու են բազաներ տեղակայելու իրավունքից և իրենց օդային տարածքով թռիչքներից»։

Трамп заявил о намерении выйти из НАТО: Telegraph
Президент США Дональд Трамп рассматривает вопрос о выходе США из НАТО. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью британской газете Daily Telegraph.
Газета пишет, что Трамп назвал альянс “бумажным тигром”.
На вопрос о том, будет ли он пересматривать членство США в альянсе после конфликта на Ближнем Востоке, Трамп ответил: “Да, я бы даже сказал, что это вопрос решенный. Меня никогда не убеждала НАТО. Я всегда знал, что это бумажный тигр, и, кстати, Путин это тоже знает”.
Говоря о британских военных кораблях, президент США сказал: “У вас даже нет военно-морского флота. Вы слишком стары, и у вас были авианосцы, которые не работали”.
Отношения США с рядом стран-членов НАТО обострились после того, как эти страны заявили, что не собираются каким-либо образом вмешиваться в американо-израильскую войну против Ирана. Они запретили использование своего воздушного пространства в операциях против Ирана, заявив, что эта война их не касается.
Госсекретарь США Марко Рубио также говорил о пересмотре отношений с НАТО. Отметив, что окончательное решение принадлежит президенту, Рубио пояснил: “Я думаю, что, к сожалению, нам придется рассмотреть, выполняет ли этот альянс свою задачу, или же он теперь стал улицей с односторонним движением, где Америка может просто защищать Европу, но, когда нам нужна помощь наших союзников, они лишают нас права размещать базы и летать над их воздушным пространством”.