Պետբյուջեի միջոցներով նախորդ տարի կառուցվել, վերակառուցվել, հիմնանորոգվել է ավելի քան 500 կմ ճանապարհ
Հայաստանի պետական բյուջեի միջոցներով 2025 թվականին Հայաստանում կառուցվել, վերակառուցվել, նորոգվել և հիմնանորոգվել է 504.5 կմ ընդհանուր ճանապարհ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
«2025 թվականի ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջեի միջոցներով Հայաստանում կառուցվել, վերակառուցվել, նորոգվել և հիմնանորոգվել է 504.5 կիլոմետր ընդհանուր ճանապարհ, որից 135 կիլոմետրը՝ միջպետական, շուրջ 200 կիլոմետրը՝ հանրապետական և շուրջ 170 կիլոմետրը մարզային նշանակության ճանապարհներ են»,-ասաց Խուդաթյանը:
Նա հավելեց՝ ամբողջովին պատրաստ է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի՝ Աշտարակից դեպի Գյումրի գնացող հատվածը: Առաջիկայում այնտեղ բացման միջոցառում կիրականացվի: Նախարարի խոսքով՝ սա կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Շինարարական աշխատանքները նախորդ տարվա ընթացքում ամբողջությամբ ավարտվել են:
Անդրադառնալով Հյուսիս-հարավի մեկ այլ՝ Քաջարանից Ագարակ գնացող 32 կիլոմետրանոց հատվածին՝ Խուդաթյանն ասաց, որ շինարարական ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում:
Այդ հատվածում նախատեսված 2 թունելներն արդեն փորված են: Նախատեսված է նաև կառուցել 15 կամուրջ, 14-ի աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:

Government-funded road renovation and reconstruction exceeds 500 km in 2025
In 2025, the construction and renovation of 504.5 kilometers of roads funded by the state budget was completed, Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan said on Wednesday.
“During 2025, with funds from the state budget, a total of 504.5 kilometers of roads were built, reconstructed, renovated, and overhauled in Armenia, of which 135 kilometers are interstate roads, around 200 kilometers are republican roads, and approximately 170 kilometers are provincial roads,” Khudatyan said at a parliamentary committee hearing on his ministry’s 2025 performance report under the 2021–2026 government action plan.
He added that the section of the North-South road corridor from Ashtarak to Gyumri is now fully completed, and an opening ceremony will be held there soon. According to the minister, this road is of vital importance for Armenia. Construction works on this section were fully completed last year.
Referring to another section of the North-South corridor, from Kajaran to Agarak, which is 32 kilometers long, Khudatyan said that active construction work is ongoing. Two planned tunnels for this section have already been excavated. In addition, 15 bridges are planned, with work on 14 of them currently underway.