Պետբյուջեի միջոցներով նախորդ տարի կառուցվել, վերակառուցվել, հիմնանորոգվել է ավելի քան 500 կմ ճանապարհ
Հայաստանի պետական բյուջեի միջոցներով 2025 թվականին Հայաստանում կառուցվել, վերակառուցվել, նորոգվել և հիմնանորոգվել է 504.5 կմ ընդհանուր ճանապարհ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
«2025 թվականի ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջեի միջոցներով Հայաստանում կառուցվել, վերակառուցվել, նորոգվել և հիմնանորոգվել է 504.5 կիլոմետր ընդհանուր ճանապարհ, որից 135 կիլոմետրը՝ միջպետական, շուրջ 200 կիլոմետրը՝ հանրապետական և շուրջ 170 կիլոմետրը մարզային նշանակության ճանապարհներ են»,-ասաց Խուդաթյանը:
Նա հավելեց՝ ամբողջովին պատրաստ է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի՝ Աշտարակից դեպի Գյումրի գնացող հատվածը: Առաջիկայում այնտեղ բացման միջոցառում կիրականացվի: Նախարարի խոսքով՝ սա կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Շինարարական աշխատանքները նախորդ տարվա ընթացքում ամբողջությամբ ավարտվել են:
Անդրադառնալով Հյուսիս-հարավի մեկ այլ՝ Քաջարանից Ագարակ գնացող 32 կիլոմետրանոց հատվածին՝ Խուդաթյանն ասաց, որ շինարարական ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում:
Այդ հատվածում նախատեսված 2 թունելներն արդեն փորված են: Նախատեսված է նաև կառուցել 15 կամուրջ, 14-ի աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:

В прошлом году на средства госбюджета было построено, реконструировано и капитально отремонтировано более 500 км автодорог
В 2025 году в Армении за счет средств государственного бюджета было построено, реконструировано, отремонтировано и модернизировано в общей сложности 504,5 км дорог.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил министр территориального управления и инфраструктур Давит Худатян, представляя доклад о ходе и результатах реализации Программы правительства Республики Армения (2021-2026) на 2025 год на заседании постоянной комиссии Национального Собрания по экономическим вопросам.
“В течение 2025 года в Армении за счет средств государственного бюджета было построено, реконструировано, отремонтировано и модернизировано в общей сложности 504,5 км дорог, из которых 135 км — межгосударственные, около 200 км — республиканские и около 170 км — районные”, — сказал Худатян.
Он добавил, что участок автомагистрали “Север-Юг” от Аштарака до Гюмри уже полностью готов. В ближайшее состоится церемония ее открытия. По словам министра, дорога имеет жизненно важное значение для Армении. Строительные работы полностью были завершены в прошлом году.
Относительно 32-километрового участка дороги “Север-Юг” от Каджарана до Агарака, Худатян сообщил, что там ведутся активные строительные работы.
Два запланированных тоннеля на этом участке уже прорыты. Также планируется строительство 15 мостов, работы по 14 из которых уже ведутся.