ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը Հայաստանի ԱԺ ընտրություններում դիտորդ լինելու հրավեր է ստացել
Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) միջխորհրդարանական վեհաժողովը Հայաստանում այս տարի կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական գործունեություն ծավալելու հրավեր է ստացել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի քարտուղարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ այս մասին Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի նամակն ուղարկվել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նախագահ և Ռուսաստանի Դաշնության դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին։
Հաղորդվում է, որ նամակը պարունակում է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությանն ուղղված հրավեր՝ մասնակցելու Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների միջազգային դիտարկմանը։
«ՀՀ իշխանությունները հանձնառու են ընտրություններն անցկացնել ժողովրդավարական նորմերին և չափանիշներին համապատասխան՝ ազատության, արդարության և թափանցիկության ոգով»,-մասնավորապես նշված է նամակում։

Armenia invites CIS IPA to join international observation of upcoming elections
The CIS Interparliamentary Assembly has been invited by Armenian authorities to observe, alongside other international observers, the upcoming June 7 parliamentary elections, the CIS IPA Secretariat said in a press release.
The Secretariat said that the invitation was conveyed in a letter from Armenian Speaker of Parliament Alen Simonyan addressed to Valentina Matviyenko, Chair of the Board of the Commonwealth of Independent States (CIS) IPA and Chair of the Federation Council of the Federal Assembly of Russia.
Simonyan invited the delegation of the CIS Interparliamentary Assembly to participate in the international observation of Armenia’s upcoming parliamentary elections.
"The authorities of the Republic of Armenia are committed to conducting the elections in accordance with democratic norms and standards, in the spirit of freedom, fairness, and transparency," the letter specifically states, according to the Secretariat.