Հունգարիայի խորհրդարանն ընդունել բանաձև ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության դեմ
Հունգարիայի խորհրդարանն ընդունել է բանաձև Եվրամիություն Ուկրաինային ընդունելու և Ռուսաստանի դեմ զինված հակամարտությունը շարունակելու նպատակով այդ երկրին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու դեմ: Բանաձևի օգտին քվեարկել է 142 պատգամավոր, դեմ՝ 28-ը, 4-ը ձեռնպահ է մնացել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Կառավարող «ՖԻԴԵՍ-Հունգարական քաղաքացիական դաշինք» խմբակցության առաջարկած բանաձևը կրում է խորհրդատվական բնույթ, բայց ԵՄ-ի հետ իր խորհրդակցությունների ընթացքում կառավարությունը մտադիր է ղեկավարվել պատգամավորների կարծիքով: Փաստաթղթում նշվում է, որ Հունգարիան դեմ է հանդես գալիս Եվրամիություն Ուկրաինայի հապճեպ ընդունմանը, քանի որ այդ երկիրը գտնվում է «պատերազմական վիճակում», և նրա անդամակցությունը ԵՄ-ին կարող է հանգեցնել Ռուսաստանի հետ Եվրոպայի ուղղակի բախման: Այդ առնչությամբ պատգամավորները կառավարությանն առաջարկել են հավանություն չտալ անդամակցության շուրջ Ուկրաինայի հետ ԵՄ-ի բանակցությունների մեկնարկին:
Բանաձևը նաև բովանդակում է կոչ կառավարությանն՝ աջակցել Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման միջազգային խաղաղարար ջանքերին և ձեռնպահ մնալ Կիևին զենք և գումար ուղարկելուց, որոնք կարող են օգտագործվել ռազմական նպատակներով: Բացի այդ, խորհրդարանը հայտարարել է ԵՄ-ն «ռազմական դաշինքի» վերածել չթույլատրելու անհրաժեշտության մասին և նշել, որ Բրյուսելին չպետք է թույլ տրվի ստեղծել իրավաբանական սողանցքեր և քաղաքական մեխանիզմներ, որոնց միջոցով նա կարողանա հրաժարվել փոխհամաձայնության սկզբունքից առավել կարևոր որոշումներ ընդունելիս և ԵՄ անդամներին զրկի վետոյի իրավունքից:

Парламент Венгрии принял резолюцию против членства Украины в ЕС
Парламент Венгрии принял резолюцию против членства Украины в Европейском союзе и предоставления стране финансовой помощи для продолжения вооруженного конфликта с Россией. За резолюцию проголосовали 142 депутата, против — 28, 4 воздержались. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на ТАСС
Резолюция, предложенная правящей фракцией “ФИДЕС — Венгерский гражданский альянс”, носит консультативный характер, но правительство намерено руководствоваться мнением депутатов в ходе консультаций с ЕС. В документе говорится, что Венгрия выступает против поспешного принятия Украины в Европейский союз, поскольку страна находится в состоянии войны, и ее членство в ЕС может привести к прямому конфликту между Европой и Россией. По этой причине депутаты предложили правительству отказаться от переговоров о вступлении Украины в ЕС.
Резолюция также призывает правительство поддержать международные миротворческие усилия по урегулированию конфликта на Украине и воздержаться от отправки в Киев оружия и денег, которые могут быть использованы в военных целях. Кроме того, парламент заявил о необходимости предотвратить превращение ЕС в “военный союз” и отметил, что Брюсселю не следует позволять создавать правовые лазейки и политические механизмы, с помощью которых он мог бы отказаться от принципа консенсуса при принятии важнейших решений и лишать членов ЕС права вето.