Հունգարիան կոչ է արել ԵՄ-ին վերացնել ՌԴ-ից գազի և նավթի ներմուծման արգելքը
Եվրամիությունը Մերձավոր Արևելքում շարունակվող հակամարտության և դրա հետևանքով էներգակիրների գների աճի ֆոնին պետք է «անմիջապես չեղարկի» Ռուսաստանից նավթի ու գազի ներմուծման արգելքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն։
«Եվրոպան հատկապես խոցելի է, քանի որ ԵՄ-ն արդեն արգելել է ռուսական էներգակիրների ներմուծումը։ Այժմ Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը նույնպես նվազեցնում է համաշխարհային մատակարարումները։ Երբ առաջարկը կրճատվում է, գները բարձրանում են։ Ուստի Եվրոպան բախվում է գների կտրուկ բարձրացման ռիսկի», - գրել է Սիյարտոն X սոցիալական ցանցում։
Նա նշել է, որ եթե ռուսական էներգակիրների նկատմամբ Բրյուսելի պատժամիջոցները մնան ուժի մեջ, ապա դա լուրջ վնաս կհասցնի ԵՄ տնտեսությանը։
«Հիմնական ուշադրությունը պետք է կենտրոնացնել եվրոպացիների շահերի պաշտպանության, այլ ոչ թե գաղափարախոսության վրա», - ընդգծել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարը։
2025 թ. հոկտեմբերին ԵՄ-ն ընդունել է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթը, որը ենթադրում է Մոսկվայից հեղուկացված բնական գազի գնման արգելք։ Առաջին փուլը ուժի մեջ կմտնի 2026 թ. ապրիլի 25-ին և կվերաբերի միայն տարեկան պայմանագրերին: Լիակատար էմբարգոն սպասվում է 2027 թ. հունվարի 1-ին։

Венгрия призывает ЕС отменить запрет на импорт российского газа и нефти
Европейский союз должен «немедленно отменить» запрет на импорт российской нефти и газа на фоне продолжающегося конфликта на Ближнем Востоке и связанного с этим роста цен на энергоносители. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто.
«Европа особенно уязвима, поскольку ЕС уже запретил импорт российских энергоносителей. Теперь конфликт на Ближнем Востоке также сокращает мировые поставки. Когда предложение сокращается, цены растут. Поэтому Европа сталкивается с риском резкого роста цен», — написал Сийярто в социальной сети X.
Он отметил, что если санкции Брюсселя в отношении российских энергоносителей останутся в силе, это нанесет серьезный ущерб экономике ЕС.
«Основное внимание должно быть сосредоточено на защите интересов европейцев, а не идеологии», — подчеркнул венгерский министр иностранных дел.
В октябре 2025 года ЕС принял 19-й пакет санкций против России, который включает запрет на закупку сжиженного природного газа у Москвы. Первый этап вступит в силу 25 апреля 2026 года и будет применяться только к годовым контрактам. Полный запрет на заключение новых контрактов ожидается 1 января 2027 года.