Իրանը քննարկում է Գրոսիի մասնակցությունը ԱՄՆ հետ բանակցությունների նոր փուլին
Իրանը քննարկում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի մասնակցությունը ԱՄՆ-ի հետ միջուկային բանակցությունների հաջորդ փուլին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Ինչ վերաբերում է բանակցությունների հաջորդ փուլին նրա մասնակցությանը, այս հարցը քննարկվում է։ Ես դեռ չեմ կարող ձեզ վերջնական պատասխան տալ, բայց այս թեման բարձրացվել է, քանի որ նա նույնպես որոշակի դեր է խաղացել նախորդ փուլում», - նշել է Բաղային։
ԱԷՄԳ-ի տեսուչների կողմից 2025 թ. հունիսին ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով վնասված միջուկային օբյեկտներ հնարավոր այցելության առնչությամբ դիվանագետը պարզաբանել է, որ «այս հարցը պահանջում է համաձայնություն կոնկրետ ընթացակարգի վերաբերյալ, որը պետք է մշակվի՝ հաշվի առնելով բոլոր ասպեկտները, այդ թվում՝ խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքը և այդ օրենքով սահմանված ընթացակարգը»։ 2025 թ. հունիսին Իսրայել-Իրան պատերազմից հետո Իրանն արգելել էր ԱԷՄԳ տեսուչների մուտքը երկրի միջուկային օբյեկտներ։
«Մենք դեռևս այդ փուլում չենք գտնվում, չնայած գործակալության հետ մեր համագործակցության շրջանակներում փոխանակումներ և շփումներ են ընթանում մշտական ​​հիմունքներով», - հավելել է նա։
2026 թ. հունվարին Միացյալ Նահանգները զգուշացրել է, որ լրջորեն քննարկում է Իսլամական Հանրապետության դեմ ուժի կիրառումը։ Վաշինգտոնն այնուհետև հույս է հայտնել, որ Թեհրանը կնստի բանակցությունների սեղանի շուրջ և կհասնի «արդար և հավասար» համաձայնագրի, որը կենթադրի միջուկային ծրագրից լիակատար հրաժարում: Իրանի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ իրենք մտադրություն չունեն ատոմային ռումբ մշակելու:
Փետրվարի 17-ին Ժնևում Օմանի միջնորդությամբ տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև միջուկային բանակցությունների երկրորդ փուլը: Մինչ այդ բանակցություններ էին տեղի ունեցել Օմանում։
Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր ալ-Բուսայիդին հաստատել է, որ Իրան-ԱՄՆ բանակցությունների հաջորդ փուլը նախատեսվում է անցկացնել Ժնևում փետրվարի 26-ին։

Иран рассматривает участие Гросси в новом раунде переговоров с США
Иран рассматривает участие Рафаэля Гросси, генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), в следующем раунде ядерных переговоров с США. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил пресс-секретарь МИД Ирана Эсмаил Багаи.
“Что касается его участия в следующем раунде переговоров, этот вопрос обсуждается. Пока я не могу дать вам окончательного ответа, но эта тема поднималась, поскольку в предыдущем раунде он также играл определенную роль”, — отметил Багаи.
Относительно возможного визита инспекторов МАГАТЭ на ядерные объекты, поврежденные ударами США в июне 2025 года, дипломат пояснил, что “этот вопрос требует согласования конкретной процедуры, которая должна быть разработана с учетом всех аспектов, включая закон, принятый парламентом, и процедуру, предусмотренную этим законом”. После израильско-иранской войны в июне 2025 года Иран запретил инспекторам МАГАТЭ посещать свои ядерные объекты.
“Мы пока не находимся на этом этапе, хотя в рамках нашего сотрудничества с агентством обмены и контакты происходят на постоянной основе”, — добавил он.
В январе 2026 года США предупредили, что всерьез рассматривают возможность применения силы против Исламской Республики. Тогда Вашингтон выразил надежду, что Тегеран сядет за стол переговоров и достигнет “справедливой и равноправной” сделки, которая повлечет за собой полный отказ от своей ядерной программы. Иранские власти неоднократно заявляли, что не намерены разрабатывать ядерную бомбу.
17 февраля в Женеве состоялся второй раунд непрямых переговоров между США и Ираном по ядерной программе при посредничестве Омана. Первый раунд также был в Омане.
Министр иностранных дел Омана Бадр аль-Бусаиди подтвердил, что следующий раунд ирано-американских переговоров запланирован на 26 февраля в Женеве.