Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության տնօրենը կարող է մասնակցել ԱՄՆ-Իրան բանակցություններին
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին, հավանաբար, կմասնակցի Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների հաջորդ փուլին, որը նախատեսված է փետրվարի 26-ին Ժնևում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին իրանական ISNA լրատվական գործակալությանը հայտնել է դիվանագիտական ​​աղբյուրը։
«ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին, հավանաբար, կմասնակցի այս բանակցություններին, ինչպես մասնակցել է նախորդ փուլին, որը տեղի է ունեցել նախորդ երեքշաբթի օրը Ժնևում», - ասել է աղբյուրը։
ISNA-ի տվյալներով՝ Իրանի և ԱՄՆ պատվիրակությունների միջև միջուկային հարցերի շուրջ բանակցությունների երրորդ փուլը տեղի կունենա Ժնևում գտնվող Օմանի դեսպանատանը՝ Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր ալ-Բուսաիդիի միջնորդությամբ։
Փետրվարի 22-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին CBS հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է, որ կարող է հանդիպել ԱՄՆ նախագահի բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆի հետ Ժնևում փետրվարի 26-ին։ Ալ-Բուսաիդին ավելի ուշ հաստատել է Ժնևում բանակցությունների անցկացման փաստը։

Директор МАГАТЭ вероятно примет участие в переговорах между США и Ираном
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси, вероятно, примет участие в следующем раунде переговоров между Ираном и США, намеченном на 26 февраля в Женеве. Как передает “Арменпресс”, об этом иранскому информационному агентству ISNA сообщил дипломатический источник.
“Генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси, вероятно, будет присутствовать на этих переговорах, как и в ходе предыдущего раунда, состоявшегося во вторник на прошлой неделе в Женеве”, — сообщил источник.
По данным ISNA, третий раунд переговоров иранской и американской делегаций по ядерным вопросам пройдет в посольстве Омана в Женеве при посредничестве министра иностранных дел Омана Бадра аль-Бусаиди.
22 февраля министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил на телеканале CBS, что он может встретиться с представителем президента США Стивеном Уиткоффом в Женеве 26 февраля. Бадр аль-Бусаиди позже подтвердил проведение переговоров в Женеве.