Պաշտպանության նախարարը ՊՆ համակարգում ծառայող հոգևորականներին առնչվող նոր հրաման է ստորագրել
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը 2026 թվականի հունվարի 29-ի հրամանով ուժը կորցրած է ճանացել նախարարի 2000թ․-ի հուլիսի 19-ի թիվ 728 հրամանը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով պաշտպանության նախարարի ֆեյսբուքյան գրառումը։
Նոր հրամանի համաձայն՝ 2026 թվականի փետրվարի 1-ից դադարեցվում է ՀՀ զինված ուժերի Հոգևոր ծառայության առաջնորդի և Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու կողմից նշանակված հոգևոր ծառայողների գործունեությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգում։
Պաշտպանության նախարարը ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին հրահանգել է ապահովել մինչև սույն հրամանի ուժի մեջ մտնելը շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչված և ՀՀ զինված ուժերում ավագ գնդերեցի կամ գնդերեցի զինվորական պաշտոնի նշանակված անձանց կողմից հոգևոր ծառայության իրականացումը՝ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչության ընդհանուր համակարգմամբ և ծառայության վայրի զորամասի հրամանատարի անմիջական ենթակայությամբ։

Министр обороны подписал указ, касающийся работающих в системе минобороны священнослужителей
Министр обороны Армении Сурен Папикян указом от 29 января 2026 года признал недействительным указ министра № 728 от 19 июля 2000 года.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на страницу министра обороны в Facebook согласно указу, с 1 февраля 2026 года прекращается деятельность главы духовной службы и назначаемых Армянской Апостольской церковью священников в Вооруженных силах Армении.
Министр обороны поручил начальнику генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения до вступления в силу настоящего указа обеспечить выполнение духовного служения лицами, призванными на обязательную военную службу и назначенными на должности старшего капеллана или капеллана в Вооруженных силах Республики Армения под общим руководством департамента морально-психологической поддержки генерального штаба Вооруженных сил и в непосредственном подчинении командира воинской части по месту службы.