Հայաստանի հետ ռազմավարական օրակարգի շուրջ համատեղ հայտարարությունը կապերի հետագա սերտացման հիմքն է. Գերմանիայի դեսպանի հարցազրույցը
Հայաստանն ու Գերմանիան, ստորագրելով ռազմավարական օրակարգի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը, դրել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա սերտացման հիմքը․ այդ փաստաթուղթը ոչ միայն Երևանի ու Բեռլինի ձեռքբերումների գրավոր արձանագրումն է, այլ նաև ապագայի կողմնացույցը։
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում նշել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կլաուդիա Բուշը՝ խոսելով Հայաստան-Գերմանիա հարաբերությունների ներկա մակարդակի, դրանց զարգացման հեռանկարների, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցած զարգացումների և դրանց շուրջ Բեռլինի դիրքորոշումների ու մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ։
Դեսպանը, անդրադարձ կատարելով նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ նշել է, որ այժմ վճռորոշ նշանակություն ունի, որ Երևանն ու Բաքուն շարունակեն մնացյալ քայլերն անել խաղաղ ճանապարհով, և որ դեռևս բաց հարցերը հնարավոր լինի լուծել բարեկամաբար։ Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ տասնամյակներ անց առաջին անգամ տևական խաղաղությունը գտնվում է այսպես կոչված «հասանելիության սահմաններում», և Գերմանիան կշարունակի իր աջակցությունը երկու կողմերին՝ խաղաղության իրագործման ճանապարհին։
-Տիկին դեսպան, ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի և Գերմանիայի միջև հարաբերությունների ներկա քաղաքական մակարդակը և ի՞նչ կարևոր կետեր կառանձնացնեիք այս առումով։
-Անշուշտ, տարեմուտը ճիշտ ժամանակն է՝ անդրադառնալու անցյալ տարվա ձեռքբերումներին և 2026 թվականի մեր սպասելիքներին։ Մեծ ուրախությամբ եմ նկատում, որ մեր երկրները վերջին ամիսներին զգալիորեն խորացրել են իրենց հարաբերությունները քաղաքական մակարդակում, ինչպես նաև այլ ռազմավարական ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, մշակույթը, միջմարդկային շփումները։
2025 թվականի մարտ ամսին մենք ականատես եղանք Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի՝ որպես նախագահ Հայաստան կատարած առաջին պատմական այցին, իսկ դեկտեմբերին ականատես եղանք Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Բեռլին և Համբուրգ կատարած արդյունավետ այցին։ Երկկողմ հարաբերություններում այս երկու կարևորագույն բարձրակետերից զատ՝ ես աճող հետաքրքրություն եմ նկատում երկու կողմերում՝ առկա համագործակցությունը հանրային կառավարման և արդարադատության բարեփոխման, էներգետիկ անվտանգության և փոխակերպման, ի շահ որակյալ աշխատուժի՝ կրթությունը գործարար կարիքներին կապակցելու, Գերմանիայի մշակույթը, գերմաներենի իմացությունը և Գերմանիայում ուսանելը խթանելու ոլորտներում առավել խորացնելու ուղղությամբ։
Հայաստանի կառավարության և նրա կառույցների, ինչպես նաև խորհրդարանի անդամների և քաղաքացիական հասարակության հետ մեր համագործակցությունը հիմնված է վստահության և փոխադարձ հարգանքի վրա։ Նվիրվածությունն ու լավատեսությունը նպաստում են առաջընթացին և բացում են նոր հեռանկարներ։ Ըստ իս՝ կարևոր է, որ երկկողմ հարաբերությունները խորացնելուն ուղղված մեր համատեղ ջանքերը շարունակեն համապատասխանել Հայաստանի կարիքներին և ուղիղ դրական ազդեցություն ունենան Հայաստանում ապրող մարդկանց կյանքի վրա։
-Հայաստանի և Գերմանիայի միջև հարաբերությունները զգալիորեն զարգացել են։ Այս առումով, միանշանակ, առանձնանում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերին Գերմանիա կատարած այցը, որը կարելի է պատմական անվանել իր արդյունքներով։ Հատկապես ուշագրավ էր երկկողմ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի վերաբերյալ համատեղ հռչակագրի ստորագրումը, որը նոր թափ կհաղորդի երկու պետությունների միջև հարաբերություններին։ Երկու առաջնորդները նաև համաձայնեցին զարգացնել համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում։ Հաշվի առնելով այս ամենը՝ ինչպե՞ս կգնահատեք և կբնութագրեք այս պատմական այցը, և երկու երկրների միջև հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում։
-Ստորագրելով ռազմավարական օրակարգի վերաբերյալ այդ համատեղ հայտարարությունը՝ մենք դրեցինք մեր հարաբերությունների հետագա սերտացման հիմքը։ Այն ոչ միայն մեր ձեռքբերումների գրավոր արձանագրումն է, այլ նաև ապագայի կողմնացույցը։ Մեր երկրները սերտորեն համագործակցում են բոլոր ոլորտներում․ մասնավորապես, Բեռլինում նախորդ շաբաթ կայացած մեր քաղաքական խորհրդակցություններն ամրագրեցին 2026 թվականի համար նախատեսված կոնկրետ քայլերը։
ՀՀ վարչապետի՝ Բեռլին և Համբուրգ կատարած այցի ծրագիրը նույնպես ընդգծեց Գերմանիայի հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ թե՛ քաղաքական ոլորտում, թե՛ առևտրային, նորարարությունների և մշակույթի ոլորտներում։ Այսպես, երբ վարչապետը Գերմանիայի Արևելաեվրոպական տնտեսական հարաբերությունների հանձնաժողովի բեռլինյան գրասենյակում հանդիպեց Գերմանիայի տնտեսական ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, շատ թիրախային քննարկում ծավալվեց հետագա հնարավոր ներդրումների համար անհրաժեշտ շրջանակի, ինչպես նաև լոգիստիկ, ջրային ռեսուրսների կառավարման, վերականգնվող էներգակիրների և այլ ոլորտների հանդեպ հետաքրքրության դրսևորումների շուրջ։
Այս ընթացքում շատ բան արդեն տեղի է ունենում գետնի վրա։ Այս ամիս «Անցյալ ապագայի շունչը» ցուցահանդեսով Լայպցիգ և Երևան քաղաքների միջև մեկնարկել է մշակութային տարին․ ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Լայպցիգի Techne Sphere կենտրոնի, «Գյոթե» ինստիտուտի և Լայպցիգի քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբ և ներկայացնում է Լայպցիգի և հայաստանցի արվեստագետներ Մարգրետ Հոպպեի և Նվարդ Երկանյանի ստեղծագործությունները։ Երկու քաղաքները տարվա ընթացքում տարբեր միջոցառումներ են կազմակերպելու, այնպես որ հետևեք լուրերին։
Ընդհանուր առմամբ մենք արձանագրել ենք մեր ժողովուրդների միջև պաշտոնական և մասնավոր այցելությունների շարունակական աճ, ինչը շատ խոստումնալից զարգացում է նաև առաջիկա ամիսների համար։ Ես մեծապես շնորհակալ եմ իմ թիմին, որն անդուլ աշխատեց շենգենյան վիզայի ընթացակարգի բարելավման և դիմում ներկայացնելու սպասելաժամանակի կրճատման հարցում ավելի բարձր արդյունավետություն ապահովելու ուղղությամբ։ Ուստի, հավատացած եղեք, որ դեսպանությունը ներդնում է բոլոր հնարավոր ջանքերը, որ 2026 թվականին մեր հայաստանյան դիմումատուները, որոնք մեկնում են Գերմանիա՝ այցելելու իրենց ընտանիքներին, շրջագայելու կամ գործնական նպատակներով, սպասարկվեն առանց երկար հերթերի՝ վիզայի դիմում ներկայացնելով Հայաստանում մեր բացառիկ գործընկեր TLS contact ընկերությանը (մի համագործակցություն, որը մեկնարկել և մեծ արդյունավետությամբ ընթանում է 2025 թվականի հուլիսից)։
-Հայաստանի և Գերմանիայի միջև տնտեսական հարաբերություններ և համագործակցություն. ինչպե՞ս կգնահատեք երկու երկրների միջև տնտեսական կապերը, որքա՞ն է եղել երկկողմ առևտրի ծավալն անցյալ 2025թ-ին և ի՞նչ միտումներ են նկատվում երկկողմ արտահանման և ներմուծման շուկաներում:
-Մեր տնտեսական կապերն ամուր են, և մենք աշխատում ենք դրանք ավելի ամրապնդելու ուղղությամբ։ Գերմանիան Հայաստանի կարևորագույն առևտրային գործընկերն է Եվրամիությունում։ 2024 թվականին երկկողմ առևտուրը հասել է 554 մլն եվրոյի։ 2025 թվականի վերջնական ցուցանիշները դեռևս հասանելի չեն, սակայն 2025 թվականի առաջին 10 ամիսներին Հայաստանից դեպի Գերմանիա արտահանումն աճել է 80%-ով։ Սա շատ լավ միտում է, քանի որ վկայում է՝ Հայաստանի տնտեսությունը մրցունակ է և առաջարկելու բան ունի։
Այս միտումը կախված է երկու գործոններից, որոնք, ըստ իս, մեծ ներուժ ունեն․ մեկը խաղաղության գործընթացն է, որը միանշանակ կբարձրացնի բիզնեսի վստահությունը, իսկ բաց սահմանները զգալիորեն կկրճատեն Հայաստանի հետ առևտրի ծախսային բեռը։ Մյուսը բարեփոխումների այն օրակարգն է, որին հետամուտ է Հայաստանը։ Օտարերկրյա ներդրողներն իրենց կապիտալի համար փնտրում են կայուն միջավայր։ Օրենքի գերակայության ամրապնդմանը և կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ջանքերը կարդարացնեն իրենց տնտեսական շահույթի տեսքով։
Նաև հավելեմ, որ Երևանում գործող Գերմանական տնտեսական միավորման հավաստիացմամբ՝ գերմանական ընկերություններն աճող հետաքրքրություն են ցուցաբերում Հայաստանում և հակառակը, և դա՝ հատկապես նաև շնորհիվ Հարավային Կովկասում Հայաստանի ունեցած աշխարհագրական դիրքի, որն իրար է կապում Ասիայի և Եվրոպայի միջև կարևոր առևտրային ուղիները։ Այդ պատճառով մենք ուրախությամբ տրամադրում ենք խորհրդատվություն, որտեղ դրա կարիքը կա, որովհետև Գերմանիայի համար պարզ է, որ տնտեսությունը կարևոր հենասյուն է ինչպես Գերմանիայում և Եվրոպայում, այնպես էլ Հարավային Կովկասում ազատություն, անվտանգություն և բարեկեցություն ապահովելու համար։
Այս դրական խորապատկերին է, որ դեկտեմբերին Բեռլինում ստորագրեցինք մեր ռազմավարական օրակարգը՝ աներկբայորեն հռչակելով մեր միասնական նպատակը՝ խթանել երկկողմ առևտուրը և ներդրումային հնարավորությունները, համագործակցությունը էներգետիկ, փոխկապակցվածության և ենթակառուցվածքների, տեխնոլոգիաների և բեռնափոխադրումների, ինչպես նաև զբոսաշրջության ոլորտներում։
-ՀՀ վարչապետի՝ Բեռլին կատարած այցի ընթացքում երկու ղեկավարները նաև մի շարք ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված փաստաթղթեր ստորագրեցին։ Ձեր կարծիքով, որո՞նք են երկկողմ ամենամեծ հետաքրքրությունը ներկայացնում երկու երկրների միջև հարաբերություններում։
-Կցանկանայի ընդգծել, որ դեռևս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Բեռլին ժամանելուց կարճ ժամանակ առաջ Գերմանիայի և Հայաստանի կառավարությունները վերահաստատել էին տնտեսական զարգացման շուրջ համագործակցությունը խթանելու իրենց մտադրությունը։ Գերմանիան մինչև 2027 թվականը Հայաստանին կտրամադրի 152 մլն եվրոյի վարկեր և դրամաշնորհներ՝ միասնական ջանքերով հայ ժողովրդի բարեկեցությանը նպաստելու նպատակով, համագործակցելով կանաչ տնտեսության զարգացման, տեխնիկական և միջին-մասնագիտական կրթության, վերականգնվող էներգետիկայի և էներգետիկ արդյունավետության, համայնքային զարգացման և հանրային կառավարման, բնապահպանական և սոցիալական կարիքների ոլորտներում։ Գերմանիան և Հայաստանը համաձայնություն են ձեռք բերել ևս 120 մլն եվրոյի վարկի շուրջ, որը հնարավորություն կտա լիովին ֆինանսավորել Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանցը (Caucasian Transmission Network), որը վճռական նշանակություն ունի Հայաստանի տարածաշրջանային էներգետիկ ներգրավվածության համար։
Մենք համարում ենք, որ Հայաստանի մասնավոր հատվածը Հայաստանի տնտեսության ողնաշարն է։ Այդ պատճառով մենք պայմանավորվել ենք Կենտրոնական բանկի հետ «Գերմանահայկական հիմնադրամ» (German Armenian Fund) վարկային ծրագրի միջոցով ցածր տոկոսադրույքներով երկարաժամկետ վարկեր տրամադրել փոքր, միջին և միկրո ձեռնարկություններին՝ հատկապես գյուղական համայնքներում։ Այժմ շիրակցի ագարակատերն, օրինակ, ի վիճակի կլինի Գերմանահայկական հիմնադրամի վարկով կառուցել արևային էներգիայով սնուցվող նորարարական ջերմատուն, որը եկամուտ և բարեկեցություն կապահովի ագարակատիրոջը, նաև լրացուցիչ զբաղվածություն՝ տեղական համայնքին։ Ավելին, այս ծրագիրն օգնում է արդիականացնել ձեռնարկությունները՝ մեծացնելով Հայաստանի մրցունակությունն ու արտահանման հնարավորությունները։
Դարձյալ համայնքային հարթության վրա մեր համագործակցության մեկ այլ կարևոր շեշտադրում է այն աջակցությունը, որի շրջանակում քաղաքացիներն իրենց համայնքներում ներգրավվում են որոշումներ կայացնելու գործընթացներին։ Օրինակ, Ծաղկահովիտի բնակիչները որոշել են, որ իրենց տրամադրված պետական միջոցները ծախսվեն իրենց մշակույթի տան և ճանապարհային ենթակառուցվածքների նորոգման վրա։ Կամ էլ շարժական գրասենյակների ներդրման շնորհիվ Խոյ համայնքի ներկայացուցիչներն այժմ կանոնավորապես հասանելի են իրենց բնակավայրերում ապրող մարդկանց՝ մատուցելով առցանց ծառայություններ այնպես, որ հատկապես տարեց կամ հատուկ կարիքներ ունեցող մարդիկ անմիջական հասանելիություն ունենան վարչական ծառայություններին։ Գերմանիան սատարում է համայնքային կյանքին ուղիղ մասնակցության այս գաղափարը, որովհետև մենք հավատում ենք, որ հենց քաղաքացիները գիտեն, թե որոնք են իրենց առաջնահերթությունները՝ գրավիչ համայնքային կյանք կառուցելու համար։ Անցյալ տարի շահառուների հետ ունեցած իմ անձնական շփումների հիման վրա կարող եմ հավաստիացնել Ձեզ՝ արդյունքները տպավորիչ են։
Բացի այդ, 2026 թվականին Հայաստանում սպասվող միջազգային խոշորագույն իրադարձություններից մեկն է լինելու COP17-ը՝ Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի անդամ պետությունների համաժողովը, որը կկայանա հոկտեմբերին։ Գերմանիան շնորհավորում է Հայաստանին նախագահության համար և որպես կենսաբազմազանության ոլորտի խոշորագույն դոնոր՝ իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցել Հայաստանին։ Աջակցելով ժամանակակից ջրահեռացման ենթակառուցվածքների զարգացմանը՝ մենք ձգտում ենք, որ, օրինակ, Սևանա լճի ափամերձ շրջաններում ապրող գյուղատնտեսների կայուն եկամուտ ստանալու հնարավորությունը համադրելի լինի շրջակա միջավայրի զգայուն խնդիրների լիարժեք հարգմանը։ Մենք նաև մեր հայ գործընկերների հետ համագործակցում ենք ազգային պարկերի, օրինակ՝ «Արփի» ազգային պարկի պահպանության մեթոդների շուրջ՝ միաժամանակ չխոչընդոտելով ագրոանտառտնտեսության միջոցով ապրուստ հոգալու հնարավորությունները։ Համոզված եմ, որ համաժողովը մասնավորապես կնպաստի կենսաբազմազանության տևական կայուն լուծումների կիրարկման ապահովմանը, որն օգուտ կբերի ոչ միայն Հայաստանին, այլև նրա սահմաններից դուրս։
-Իրավիճակը Հարավային Կովկասում. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանը և Ադրբեջանը նախաստորագրեցին կողմերի միջև դեռևս մարտին համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագրի տեքստը։ Այդուհանդերձ, կողմերը դեռևս չեն հասել վերջնական ստորագրմանը, քանի որ Բաքուն առաջ է քաշում ևս մեկ նախապայման՝ կապված ՀՀ Սահմանադրության փոփոխության հետ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարեց, որ Երևանի և Բաքվի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը լայն հնարավորություններ է բացում նաև ԵՄ-ի համար։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա, և ինչպե՞ս է Բեռլինը գնահատում տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը։ Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ նշանակություն ունի այս համաձայնագիրը Հարավային Կովկասի ապագայի համար։
-Գերմանիան ողջունել է երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնումը։ Թույլ տվեք Ձեր ընթերցողներին հիշեցնել, որ Գերմանիայի կառավարությունն ակտիվորեն սատարել է այն բանակցություններին, որոնք այսօր հանգեցրել են այս արդյունքներին, օրինակ, բանակցությունների հնարավորություն ստեղծելով Բեռլինում, ինչն օգնեց ճանապարհ հարթել դեպի խաղաղություն։ Գերմանիայի կառավարությունը ողջունեց նաև տարանցիկ և տրանսպորտային ուղիների վերաբերյալ Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունը՝ որպես Հարավային Կովկասում խաղաղության և բարգավաճման հույսի նշան։ Սա կարևոր դրական ազդակ է սփռում, որն ամենևին չի սահմանափակվում միայն տարածաշրջանով։ Խաղաղությունը կարող է ձեռք բերվել բանակցությունների միջոցով։ Խաղաղության պայմանագիրը ճանապարհ է հարթում Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ու Եվրոպական Միության միջև ավելի սերտ համագործակցության համար։
Միաժամանակ, մասնակցելով Հայաստանում Եվրոպական Միության առաքելությանը (EUMA), որի ղեկավարը գերմանացի Մարկուս Ռիթերն է՝ Գերմանիան մեծ արդյունավետությամբ ապահովում է Հայաստանի՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին մոտ գտնվող բնակավայրերում ապրող մարդկանց անվտանգությունը։ Շատ ամիսներ է արդեն՝ այդ սահմանները հանգիստ են։ Ես մեծապես շնորհակալ եմ մեր գերմանացի պարեկներին, որոնք իրենց ծառայությունն են իրականացնում Եղեգնաձորում, Մարտունիում, Կապանում և այլուր, և որոնց ես այցելել եմ անցյալ տարի։
Մեր տեսանկյունից այժմ վճռորոշ նշանակություն ունի, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը շարունակեն մնացյալ քայլերն անել խաղաղ ճանապարհով, և որ դեռևս բաց հարցերը հնարավոր լինի լուծել բարեկամաբար։ Առաջին դրական զարգացումներն արդեն նյութականացվել են․ վերջին շաբաթներին մենք խրախուսող քայլեր տեսանք առևտուրը կարգավորելու ուղղությամբ։ Տասնամյակներ անց առաջին անգամ տևական խաղաղությունը գտնվում է այսպես կոչված «հասանելիության սահմաններում», և Գերմանիան կշարունակի իր աջակցությունը երկու կողմերին՝ խաղաղության իրագործման ճանապարհին։
-Օգոստոսի 8-ի հռչակագրի դրույթներից մեկի համաձայն՝ Հայաստանը կաշխատի ԱՄՆ-ի և համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ ՀՀ տարածքում «Թրամփի ուղի միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» (TRIPP) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու համար։ Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Գերմանիան այս նախաձեռնության վերաբերյալ։
-Ինչպես վերը նշեցի, Գերմանիան շատ ուշադիր հետևել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ բանակցություններում ընթացող զարգացումներին։ Մենք բարձր ենք գնահատել նաև ԱՄՆ ջանքերը, որովհետև Հարավային Կովկասում լավարկված անդրսահմանային փոխկապակցվածությունը վճռորոշ նշանակություն ունի այսպես կոչված «Միջին միջանցքի»՝ Եվրոպայի և Ասիայի միջև առևտրի այլընտրանքային ուղու ընդարձակման համար։ Առհասարակ՝ փոխվստահելի անդրսահմանային հաղորդակցությունը մի նախապայման է, որն էական նշանակություն ունի Գերմանիայի համար՝ որպես արտահանող երկրի։ TRIPP-ի շրջանակում հետագա համագործակցության ներուժը կգնահատվի, երբ գործողության մեջ դրվի Հայաստանի և ԱՄՆ միջև դրա իրագործման շրջանակը։ Ավելին, Հայաստանն արդեն իսկ Եվրոպական Միության Գլոբալ դարպասների ռազմավարության (EU Global Gateway strategy) առանցքային գործընկերն է, ինչը խթանում է տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը, առևտուրը, տրանսպորտը, էներգետիկան և թվայնացումը։
-Վերջին տարիներին Հայաստանն ակտիվորեն խորացնում և զարգացնում է հարաբերությունները Եվրամիության հետ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը նշեց, որ Բեռլինը խիստ հետաքրքրված է Հայաստանի՝ Եվրոպայի հետ մերձեցմամբ։ Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս կարող է Գերմանիան նպաստել ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների հետագա խորացմանը։
-Առանցքային մեխանիզմներից մեկն, ըստ իս, հայաստանյան նորմերի և չափանիշների ներդաշնակեցումն է Եվրոպական շուկայում գործող նորմերին և չափանիշներին։ Դա շատ տեխնիկական է հնչում, բայց այնտեղ, որտեղ կանոնները ներդաշնակեցված են, առևտուրն ավելի հեշտ է։ Անցյալ ամառ ձկնաբուծության ոլորտի մի հայ գործարար ինձ բացատրեց, որ չափանիշների տարբերության պատճառով նրա ընկերությունը երկու արտադրական գիծ է հիմնել՝ մեկը ԵՄ շուկայի համար, մյուսը՝ Եվրասիական տնտեսական միության։ Դա չափազանց ծախսատար է։ Այդ պատճառով Գերմանիան սատարում է ներդաշնակեցման այս գործընթացը որակյալ ենթակառուցվածքներում, դեղագործության, տրանսպորտի և փոխադրումների ոլորտներում՝ ներգրավելով Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) և Ֆիզիկատեխնիկական դաշնային ծառայության (PTB) փորձագետներին։ Մենք նպաստում ենք նաև Հայաստանի արդարադատության ոլորտի բարեփոխմանը։ Գերմանիայի Միջազգային իրավական համագործակցության հիմնադրամը (IRZ) երկար տարիներ աշխատում է Հայաստանի նոտարների հետ՝ օրենքներն ու ընթացակարգերն արդիականացնելու ուղղությամբ։ Ներկայում շեշտը դրված է այն հանգամանքի վրա, թե ինչպես պետք է եվրոպական տարբեր օրենքները գործնականում կիրառվեն։ Սա շատ կարևոր է կենսական տարբեր հարցերի առումով, օրինակ, երբ միևնույն ընտանիքի անդամներն ապրում են տարբեր երկրներում։ Մենք համատեղ հետաքրքրություն ունենք այս հարցում՝ նկատի ունենալով այն հայերին, որոնք ապրում են Գերմանիայում։
Սրանք մեր ավելի լայն համագործակցության ընդամենը մի քանի տարրերն են։ Հայաստանի կառավարությունն առաջնահերթ է համարում «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» (CEPA) և Ռազմավարական գործընկերության օրակարգի ներքո ընթացող խոստումնալից բարեփոխումները։ Եվ թեև բարեփոխումները շատ էներգիա են պահանջում ներգրավյալ բոլոր կողմերից, ես իսկապես հավատում եմ, որ օրենքի գերակայությանը, սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, փոխկապակցվածությանը, էներգետիկ անվտանգությանն ու թվային փոխակերպմանն ուղղված ջանքերն ի վերջո շահաբեր կլինեն Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար։
-Հարգարժան դեսպան, առաջիկայում Գերմանիայից Հայաստան բարձրաստիճան այցելություններ սպասվո՞ւմ են, և կա՞ն արդյոք երկու երկրների միջև իրականացվող նախագծեր, որոնց մասին կցանկանայիք կիսվել։
-Ինչպես Ձեր ընթերցողները գիտեն, Հայաստանը պատրաստվում է մայիսին Երևանում հյուրընկալել Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովը։ Ուրախությամբ տեղեկացա, որ Բեռլինում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած իր հանդիպման ժամանակ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հաստատել է իր ամուր մտադրությունը՝ մասնակցելու այդ գագաթաժողովին։ Վստահ եմ, որ այդ գագաթաժողովը կխորհրդանշի Հայաստանի եվրոպական օրակարգը և հայկական հայտնի հյուրընկալությունը։

Joint declaration on strategic agenda with Armenia lays foundation for closer ties – German Ambassador
© picture alliance/dpa | Bernd von Jutrczenka
By signing the joint declaration on the strategic agenda, we have laid the foundation for a further intensification of our relations. It is not only a written record of our accomplishments, but also a compass for the future.
Claudia Busch, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia, said in an interview with Armenpress, while addressing the current level of Armenia–Germany relations, their development prospects, developments in the South Caucasus, Berlin's positions on them, and a number of other issues.
Addressing the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the ambassador noted that it is now crucial for both sides to continue taking the remaining steps together peacefully, and that the outstanding issues can be resolved amicably.
She emphasized that, for the first time in decades, lasting peace is within reach, adding that Germany will continue to support both sides on this path toward its implementation.
- Mrs. Ambassador, how would you assess the current political level of relations between Armenia and Germany and what important aspects would you highlight in this regard?
-Indeed, it is the right time, at the beginning of the new year, to reflect on last year’s achievements and our expectations for 2026. I am very pleased to see that our two countries have deepened their relationship profoundly in recent months - on a political level, but also in other strategic fields like economic development, culture - and not to forget the people-to-people contacts.
In 2025, we witnessed a historic first visit of the President of the Federal Republic of Germany, Frank-Walter Steinmeier, to Armenia in March and the successful visit of Prime Minister Nikol Pashinyan to Berlin and Hamburg in December. In addition to these two important recent highlights in our bilateral relations, I have seen a growing interest on both sides for a deeper cooperation in areas such as public administration, and justice reform, energy security and transformation, linking education and business’ needs for specialized workforce, promoting German culture, language skills and studying in Germany.
Our cooperation with the Armenian government and its institutions, but also with Members of Parliament and civil society is based on trust and mutual respect. Commitment and good spirit enable progress and perspectives. For me, it remains important that our joint efforts to deepen our bilateral relations meet Armenia’s needs and have a direct positive impact on peoples’ lives in Armenia.
-The relations between Armenia and Germany have developed significantly, in this regard, the visit of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Germany in December last year stands out, which can be called historic in its results. The signing of a joint declaration on the strategic agenda of bilateral partnership was particularly noteworthy, which will give new impetus to the relations between the two states. The two leaders also agreed to develop cooperation in various fields. Taking all this into account, how would you assess and describe this historical visit and the relations between the two countries in several areas?
-By signing that joint declaration on the strategic agenda, we have laid the foundation for a further intensification of our relations. It is not only a written record of our accomplishments, but also a compass for the future. Our two countries are working closely together in all areas, and our political consultations in Berlin this week has confirmed specific steps for 2026.
The Prime Minister’s program in Berlin and Hamburg also underlined Germany’s interest in Armenian affairs, be it in the field of politics, trade and innovations or culture. For example, when the Prime Minister met with representatives of the German economy at the German Committee on Eastern European Economic Relations in Berlin, there was a very focused discussion about the necessary framework for potential future investments and signs of interests in the area of logistics, water management, renewable energy and others.
Meanwhile, many things are already happening on the ground: This month, the cultural year between the cities of Leipzig and Yerevan has started with the exhibition "The Spirit of Past Future", organized in collaboration between "Techne Sphere" Leipzig, the Goethe-Institute, and the city of Leipzig, presenting works by the Leipzig artist Margret Hoppe as well as the Armenian artist Nvard Yerkanyan. Both cities will organize various events during the year, so stay tuned.
In general, we have seen a continuous increase in official and private visits between our nations, which is a very promising development for the months ahead. I am very grateful to my team which has worked tirelessly to adjust procedures and to achieve higher efficiency regarding waiting times for submitting Schengen visa applications. Therefore, rest assured that the Embassy takes any possible effort that in 2026, our Armenian customers travelling to Germany for family visits, tourism or business will be able to submit visa applications to our exclusive Armenian service provider TLS contact– a cooperation which we started in July 2025 with very positive results - without larger delays.
-Economic relations and cooperation between Armenia and Germany: How would you assess the economic ties between the two countries? What was the volume of trade between them last year (2025)? What trends are observed in the bilateral export and import markets?
-Our economic ties are strong, and we work to make them even stronger. Germany is Armenia’s most important trading partner within the EU. In 2024, bilateral trade reached €554 million. The finale figures for 2025 are not yet available. But in the first 10 months of 2025, Armenian exports to Germany increased by 80%. This is a very positive trend, because it underlines that Armenia’s economy is competitive, it has something to offer.
This trend is supported by two factors that in my view carry a lot of potential. One is the peace process, that will certainly increase business confidence and open borders would substantially reduce the costs of trade with Armenia. The second is the reform agenda that Armenia is pursuing. Foreign investors are looking for a stable environment for their capital. Efforts towards improving the rule of law and combating corruption will pay off in the form of economic benefits.
In addition, our German Business Association in Yerevan has confirmed to me that German companies show a growing interest in Armenia and vice versa, not least because of the country's location in the Southern Caucasus, connecting important trade routes between Asia and Europe.
Therefore, we are happy to provide expertise where needed. Because for Germany, it is clear that the economy is an important pillar to safeguard freedom, security and prosperity - in Germany and Europe as well as in the Southern Caucasus.
It is against this positive background that we signed our strategic agenda in Berlin in December, explicitly stating our joint goal to promote bilateral trade and investment opportunities, collaboration in energy, connectivity and infrastructure, technology, and transportation as well as development of tourism.
-During the Armenian Prime Minister's visit to Berlin, the two leaders also signed documents aimed at expanding cooperation in a number of areas. In your opinion, which areas are of greatest interest in terms of developing and deepening relations between the two countries?
-I would like to emphasize that right before the arrival of Prime Minister Pashinyan to Berlin, the German and Armenian government re-affirmed the intention to enhance the economic development cooperation. Germany will support Armenia with €152°million in loans and grants until 2027, in a joint effort to increase the prosperity of the Armenian people by cooperating in the fields of green economic development, technical and vocational training, renewable energy and energy efficiency, communal development and public administration reform, environmental and social needs. Germany and Armenia also agreed on a new loan of €120°million in order to fully fund the Caucasus Transmission Network, which is crucial for Armenia’s regional energy integration.
We consider the Armenian private sector the backbone of Armenia’s economy. Therefore, we agreed to provide long-term credits with low-interest via the Armenian Central Bank’s German Armenian Fund for the development of small, medium and micro enterprises, especially in rural areas. Now, an Armenian farmer in Shirak, for example, will be able to build an innovative solar-powered greenhouse which creates income and prosperity, but also additional employment for the local community with a credit of the German Armenian Fund. Moreover, this program helps to modernize enterprises and strengthens competitiveness and export chances of Armenia.
Another important focus of our cooperation on the local level is to promote that citizens are included in decision-taking processes in their communities. For instance, the citizens of Tsagkhahovit decided that allocated state funds will be used for the renovation of their cultural hall and road infrastructure. And thanks to the introduction of mobile city offices, community representatives from Khoy now reach out to people in their settlements regularly, and online-services are provided with the effect that especially elderly or people with special needs have direct access to administration services. Germany supports this idea of direct participation on local level, because we believe that citizens know their priorities for an attractive community life. From my own encounters with beneficiaries last year, I can assure you, these effects are impressive.
Moreover, one of the major international events in Armenia in 2026 will be the COP17, the Conference of the Parties on the Convention on Biological Diversity, in October. Germany congratulated Armenia for the presidency and has underlined its readiness for support as one of Armenia’s biggest supporters in biodiversity. We want to achieve that for instance, a sustainable income for farmers living at the shores of Lake Sevan is possible in full respect of the sensitive environment and with support of modern wastewater infrastructure. In addition, we cooperate with Armenian partners on methods to protect national parks like Arevi, and still enable to make a living on agroforestry. I am convinced that the conference will contribute in particular to securing the implementation of long-term sustainable biodiversity solutions for the benefit of Armenia and beyond.
-The situation in the South Caucasus: On August 8, in Washington, Armenia and Azerbaijan initialed the text of the peace agreement agreed upon by the parties back in March. However, the parties have not yet reached a final signing, as Baku is putting forward another precondition related to an amendment to the Armenian Constitution. During a joint press conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan German Chancellor Friedrich Merz stated that the peace agreement initialed between Yerevan and Baku open up broad opportunities for cooperation for the EU as well. How would you comment on this and how does Berlin evaluate the current situation in the region, and what significance do you think this agreement has for the future of the South Caucasus?
-Germany welcomed the initialing of the peace treaty between the two states. Let me remind your readers that the German government actively supported the negotiations that led to these achievements, for example by facilitating negotiations in Berlin which helped paving the way to peace. The German government also welcomed the agreement reached in Washington on transit and transport routes as a sign of hope for peace and prosperity in the South Caucasus. This sends an important, positive signal far beyond the region itself: Peace can be achieved by negotiations. The peace treaty paves way for closer cooperation between Armenia and the Federal Republic of Germany and the European Union.
Meanwhile, Germany’s contributions to the EU Mission in Armenia (EUMA) under the lead of the German Markus Ritter provided safety for Armenians in the border region to Azerbaijan with tangible results. For many months already, the situation at those borders has been calm. I am very grateful for the service of our German policemen and -women in Yeghegnadzor, Martuni, Kapan and other places whom I have visited last year.
From our perspective, it is now crucial that Armenia and Azerbaijan continue to take the remaining steps together peacefully, and that the outstanding issues can be resolved amicably. First positives developments have already materialized: In recent weeks, we have seen encouraging steps of normalization of trade. For the first time in decades, lasting peace is within reach, and Germany will continue supporting both sides on this path towards implementing it.
-According to one of the provisions of the August 8 declaration, following a joint meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, US President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev, Armenia will work with the United States and agreed-upon third parties to define a framework for the implementation of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) communications program in the Republic of Armenia. What is Germany’s position on this initiative?
-As mentioned before, Germany followed the developments in the bilateral negotiations between Armenia and Azerbaijan very closely. We appreciated also the US engagement, because improved and cross-border connectivity in the Southern Caucasus is crucial for the expansion of the so-called “Middle Corridor” as an alternative trade route between Europe and Asia. In general, a reliable cross-border communication is key, that counts especially for an export nation like Germany. The potential of future cooperation regarding TRIPP will be evaluated after the implementation framework between Armenia and USA will be put into motion. Moreover, Armenia is already a key partner of the EU Global Gateway strategy which boosts regional connectivity, trade, transport, energy and digitization.
-In recent years, Armenia has been actively deepening and developing relations with the European Union. During the same joint press conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan German Chancellor Friedrich Merz said that Berlin is highly interested in Armenia’s rapprochement with Europe. In your opinion how could Germany contribute to further deepening relations between Armenia and the EU?
-One of the key mechanisms in my view is the harmonization of Armenian norms and standards to those of the European market. That sounds very technical, but where rules are harmonized, trade is much easier. Last summer, an Armenian entrepreneur in the fishing business explained to me that due to different standards his company established two production lines – one for the EU market and one for the Eurasian Economic Union. That’s extremely costly. Therefore, Germany supports this harmonization process in quality infrastructure, the pharmaceutical sector, in transport and logistics with the help of German experts such as GIZ and PTB.
We are also engaged in the Armenian justice reform. For many years, the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ) has been working with Armenian notaries to modernize rules and procedures. Currently, the focus is on how to apply various European laws into praxis. This is important for many sectors of people’s lives, for example in cross-border family affairs. We have a common interest here because of the Armenians living in Germany and Armenia.
These are only some elements of broader cooperation. The Armenian government prioritizes reforms under the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and the strategic partnership agenda with promising results.
And although reforms demand a lot of energy from all involved, I truly believe that efforts towards the rule of law, socio-economic development, connectivity, energy security and digital transformation will eventually be beneficial for Armenia and the Armenian people.
-Are there any high-ranking visits from Germany to Armenia planned in the near future, and are there any ongoing projects between the two countries that you would kindly like to share?
-As your readers are aware of, Armenia is going to host the Summit of the European Political Community in Yerevan in May this year. I was delighted to hear that during his meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan in Berlin, the Chancellor of the Federal Republic of Germany, Friedrich Merz, has confirmed his firm intention to attend. I am certain that this summit will be a landmark - for the European agenda of Armenia, and for Armenia’s famous hospitality.