ԵՄ-ն Կիևի վրա 193,3 միլիարդ եվրո է ծախսել ռուս-ուկրաինական հակամարտության սկզբից ի վեր. ֆոն դեր Լայեն
ԵՄ-ն 2022 թ. փետրվարին ռուս-ուկրաինական հակամարտության սկզբից ի վեր արդեն 193,3 միլիարդ եվրո է ծախսել է Կիևին աջակցության վրա, ներառյալ 3,7 միլիարդ եվրո եկամուտները Ռուսաստանի ակտիվների վերաներդրումներից, և մտադիր է լրացուցիչ 90 միլիարդ եվրո ծախսել 2026-2027 թվականներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«ԵՄ-ն պատերազմի սկսվելուց ի վեր Կիևին է տրամադրել 193,3 միլիարդ եվրոյի օգնություն, ներառյալ 3,7 միլիարդ եվրո եկամուտները սառեցված ռուսաստանյան ակտիվների վերաներդրումներից: Դա ավելին է, քան ցանկացած այլ երկրի օգնությունը», - ֆոն դեր Լայենի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նա նաև ներկայացրել է  2026-2027 թվականներին Կիևի ֆինանսավորման 90 միլիարդ եվրոյի նոր ծրագիր, որը «կհավաքագրվի արտակարգ համաեվրոպական փոխառության տեսքով»:

ЕС потратил на Украину с начала российско-украинского конфликта €193,3 млрд: Фон дер Ляйен
ЕС с начала российско-украинской войны уже потратил на него €193,3 млрд, включая €3,7 млрд доходов от реинвестирования активов России, и намерен в 2026-2027 годах истратить еще €90 млрд, эти деньги будут собраны странами ЕС путем размещения общеевропейского займа на финансовых рынках. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на пресс-конференции в Брюсселе.
"ЕС предоставил Украине с начала войны помощь в €193,3 млрд, включая €3,7 млрд доходов от реинвестирования замороженных российских активов. Это больше, чем любая другая страна", - заявила фон дер Ляйен, представляя план нового финансирования Украины на €90 млрд в 2026-2027 годах, которые будут "привлечены в виде экстренного общеевропейского займа".