Ֆոն դեր Լայենը հույս ունի վարկի առաջին մասնաբաժինն Ուկրաինային փոխանցել ապրիլին
Ուկրաինայի համար նախատեսված 90 միլիարդ եվրո եվրոպական վարկի առաջին մասը պլանավորվում է փոխանցել ապրիլին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Մենք հույս ունենք, որ մեր առաջարկն արագ կերպով կհաստատվի Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական խորհրդարանի կողմից։ Եվ այդ ժամանակ մենք կկարողանանք առաջին մասնաբաժինը փոխանցել ապրիլին», - ասել է նա։
Նա հավելել է, որ հունվարի 14-ին ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովում հավանություն են տվել 2026 և 2027 թվականներին Ուկրաինային օգնելու համար վարկ տրամադրելու վերաբերյալ առաջարկությունների իր տարբերակին։ Պաշտոնյայի խոսքով՝ այս նախաձեռնությանը մասնակցում են ԵՄ 27 երկրներից 24-ը։ Ֆոն դեր Լայենը հիշեցրել է, որ Ուկրաինային հարկ չի լինի մարել վարկը, եթե նա Ռուսաստանից փոխհատուցում չստանա ռուս-ուկրաինական հակամարտության ընթացքում կրած վնասի համար։
Նրա խոսքով՝ Եվրահանձնաժողովի կողմից Ուկրաինային օգնելու համար Ռուսաստանի սառեցված ակտիվներն օգտագործելու վերաբերյալ 2025 թ. վերջին ձևակերպված առաջարկը «մնում է օրակարգում» այն դեպքում, եթե ԵՄ երկրները որոշեն վերադառնալ այս տարբերակի քննարկմանը։
2025 թ. դեկտեմբերին ԵՄ ղեկավարները որոշեցին առայժմ չօգտագործել ռուսական ակտիվները Ուկրաինային օգնելու համար։ Դրա փոխարեն նրանք առաջարկեցին Կիևին վարկ հատկացնել ԵՄ-ի բյուջեից։

Урсула фон дер Ляйен надеется перевести первый транш кредита Украине в апреле
Первый транш европейского кредита Украине в размере 90 миллиардов евро планируется перевести в апреле. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом на пресс-конференции сообщила пресс-секретарь Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
«Мы надеемся, что наше предложение будет быстро одобрено Европейским советом и Европейским парламентом. И тогда мы сможем перевести первый транш в апреле», — сказала она.
Она добавила, что ранее, 14 января, Европейская комиссия одобрила ее версию предложения о предоставлении кредита для помощи Украине в 2026 и 2027 годах. По ее словам, в этой инициативе участвуют 24 из 27 стран ЕС. Фон дер Ляйен напомнила, что Украине не придется возвращать кредит, если она не получит от России компенсацию за ущерб, понесенный во время российско-украинского конфликта.
По ее словам, предложение, сформулированное Европейской комиссией в конце 2025 года об использовании замороженных российских активов для помощи Украине, «остается в повестке» на случай, если страны ЕС решат вернуться к обсуждению этого варианта.
В декабре 2025 года лидеры ЕС решили пока не использовать российские активы для помощи Украине. Вместо этого они предложили предоставить Киеву кредит из бюджета ЕС.