Իրանում իրադրությունն ամբողջությամբ վերահսկողության տակ է. Արաղչի
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ երկրում իրադրությունն ամբողջությամբ վերահսկողության տակ է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Al Jazeera-ն, Իրանի արտգործնախարարն այս մասին խոսել է Թեհրանում՝ օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպման ժամանակ։
Արաղչին հայտնել է, որ համազգային բողոքի ցույցերը «բռնի և արյունալի են դարձել՝ Թրամփին միջամտելու առիթ տալու համար»։ Նա նշել է, որ բռնությունը կտրուկ աճել է շաբաթվա վերջին, բայց «իրավիճակն այժմ լիակատար վերահսկողության տակ է»։
ԱԳ նախարարը տեղեկացրել է, որ իրենք ունեն տեսանյութեր, որտեղ երևում է, թե ինչպես են զենքեր մատակարարվում ցուցարարներին՝ նշելով, որ Իրանի իշխանություններն առաջիկայում կհրապարակեն ձերբակալվածների խոստովանությունները։
Արաղչիի խոսքով՝ իշխանությունները «ուշադիր հետևում են» փողոցներում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Նրա համոզմամբ՝ ցույցերը «հրահրվել և բորբոքվել են» օտարերկրյա տարրերի կողմից։ Իրանի ԱԳ նախարարը խոստացել է, որ իրավապահները «կհետապնդեն» կատարվածի պատասխանատուներին։
Նա անդրադարձել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությանը, որում նշվում էր, թե ամերիկյան կողմը պատրաստ է միջամտելու, եթե իրանցի ցուցարարների դեմ ուժ կիրառվի՝ ասելով, որ դա պատրվակ է Իրանի ներքին գործերին միջամտելու համար։ «Մենք պատրաստ ենք պատերազմի, սակայն պատրաստ ենք նաև երկխոսության»,- նշել է Արաղչին։
Իրանի ԱԳ նախարարը հայտնել է նաև, որ շուտով երկրի ողջ տարածքում կվերականգնվի համացանցի հասանելիությունը։
Ավելի վաղ արևմտյան լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ ցույցերի ընթացքում կան հարյուրավոր զոհեր։ Մասնավորապես, Assocated Press-ը, հղում անելով ամերիկյան իրավապաշտպան կազմակերպություններից մեկի տվյալներին, հայտնում է 544 զոհի մասին, որոնցից 496-ը ցուցարարներ են, իսկ 48-ը՝ իրավապահներ։ Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ երկրում շուր երկու շաբաթ շարունակվող ցույցերի ընթացքում ձերբակալվել է ավելի քան 10600 մարդ։

Ситуация в Иране находится “под полным контролем”: Аббас Арагчи
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что ситуация в стране “под полным контролем”. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Al Jazeera, министр заявил об этом в Тегеране на встрече с иностранными дипломатами.
Министр сообщил, что у них есть видеозаписи, показывающие, как оружие поставляется протестующим, и отметил, что иранские власти вскоре опубликуют признания арестованных.
По словам Арагчи, власти внимательно следят за событиями, происходящими на улицах. По его мнению, демонстрации были “подстрекаемы и спровоцированы” иностранными элементами. Министр пообещал, что правоохранительные органы “привлекут к ответственности” виновных в произошедшем.
Он обратился к заявлению Дональда Трампа о готовности американской стороны вмешаться, если против иранских протестующих будет применена сила, назвав это предлогом для вмешательства во внутренние дела Ирана. “Мы готовы к войне, но мы также готовы к диалогу”, — сказал Арагчи.
Он заявил, что доступ к интернету вскоре будет восстановлен по всей стране.
Ранее западные СМИ сообщали о гибели сотен людей во время протестов. В частности, Associated Press, ссылаясь на данные американской правозащитной организации, сообщило о 544 погибших, из которых 496 были протестующими и 48 — сотрудниками правоохранительных органов. По данным СМИ, более 10600 человек были арестованы во время акций протестов, которые продолжаются в стране уже почти две недели.
В Иране объявлен трехдневный траур по жертвам.
Протесты в Иране начались в конце декабря 2025 года из-за резкой девальвации иранского риала и гиперинфляции. Первоначально главной темой протестов были резкие колебания обменного курса и их влияние на оптовые и розничные цены. Однако позже в ряде иранских городов протесты переросли в столкновения с полицией, а лозунги приобрели политический характер, направленный против существующей политической системы Ирана.