Եվրոպական երկրները քննարկում են Գրենլանդիայում ՆԱՏՕ-ի զորքերի տեղակայման հարցը. The Telegraph
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը բանակցություններ է վարում եվրոպացի դաշնակիցների հետ Գրենլանդիայում ՆԱՏՕ-ի զորքերի հնարավոր տեղակայման վերաբերյալ՝ հույս ունենալով, որ դա կհամոզի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին հրաժարվել կղզու անեքսիայի գաղափարից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է The Telegraph-ը։
Ըստ լրատվամիջոցի՝ այս գաղափարը քննարկվել է հունվարի 8-ին Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների հանդիպման ժամանակ։ Հանդիպման մասնակիցները եվրոպական դաշնակիցների հրամանատարությանը հանձնարարել են քննարկել, թե ինչ միջոցներ կարելի է ձեռնարկել Արկտիկայի անվտանգությունն ապահովելու համար։
Ըստ The Telegraph-ի աղբյուրների՝ հնարավոր գործողությունը գտնվում է նախնական պլանավորման փուլում։ Այն կարող է ներառել զորքերի լիարժեք տեղակայում՝ Գրենլանդիան Ռուսաստանի և Չինաստանի սպառնալիքներից պաշտպանելու համար, ինչպես նաև սահմանափակ ժամանակով զորավարժությունների, հետախուզական տվյալների փոխանակման, ռազմական կարողությունների զարգացման և պաշտպանական ծախսերի վերաբաշխման համադրություն։
Ցանկացած գործողություն, հավանաբար, կիրականացվի ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո և կլինի առանձին Բալթյան երկրներում և Լեհաստանում գործող առաքելություններից։
Ըստ The Telegraph-ի աղբյուրների՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը «չափազանց լուրջ» է վերաբերվում Արկտիկայում Ռուսաստանի և Չինաստանի սպառնալիքին և համաձայն է, որ անհրաժեշտ են գործողություններ։ Աղբյուրները նաև հայտնում են, որ բրիտանական զինված ուժերը արդեն պատրաստվում են ավելի ակտիվ դեր ստանձնել տարածաշրջանի անվտանգության ապահովման գործում։
Ավելին, The Telegraph-ը տեղեկացել է, որ Եվրամիությունը մշակում է ամերիկյան ընկերությունների դեմ պատժամիջոցների ծրագրեր, եթե Թրամփը մերժի ՆԱՏՕ-ի ուժեր տեղակայելու առաջարկը։ Meta-ն, Google-ը, Microsoft-ը և X-ը, ինչպես նաև ամերիկյան բանկերն ու ֆինանսական ընկերությունները կարող են բախվել Եվրոպայում իրենց գործունեության սահմանափակումների։
Ավելի վաղ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է տիրապետի Գրենլանդիային, որպեսզի ապագայում Ռուսաստանը կամ Չինաստանը չգրավեն ռազմավարական կարևոր և ռեսուրսներով հարուստ այդ տարածքը։

Европейские страны обсуждают размещение войск НАТО в Гренландии. The Telegraph
Правительство Великобритании ведет переговоры с европейскими союзниками о возможном размещении военного контингента НАТО в Гренландии, надеясь, что это убедит президента США Дональда Трампа отказаться от идеи аннексии острова.
Как передает Арменпресс, об этом пишет The Telegraph.
Согласно The Telegraph, эта идея обсуждалась на встрече союзников по НАТО в Брюсселе 8 января. Участники встречи поручили главному командованию Объединенных вооруженных сил НАТО в Европе определить, какие меры могут быть приняты для обеспечения безопасности Арктики.
Источники газеты сообщают, что потенциальная операция находится на ранней стадии планирования. Она может включать полномасштабное развертывание войск для защиты Гренландии от угроз России и Китая, а также сочетание ограниченных по времени учений, обмена разведданными, развития военных возможностей и перераспределения оборонных расходов.
Любая операция, вероятнее всего, будет проводиться под эгидой НАТО и будет отдельной от уже существующих миссий в странах Балтии и Польше.
Согласно собеседникам The Telegraph, премьер Великобритании Кир Стармер «крайне серьезно» относится к угрозе со стороны России и Китая в Арктике и согласен, что необходимо принимать меры. Источники также говорят, что британские вооруженные силы уже готовятся к более активной роли в обеспечении безопасности региона.
Более того, как информировали The Telegraph, Евросоюз разрабатывает планы санкций против американских компаний в случае, если Трамп отвергнет предложение о развертывании сил НАТО. Meta, Google, Microsoft и X, а также американские банки и финансовые компании могут столкнуться с ограничениями деятельности в Европе.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что Соединенные Штаты должны взять под контроль Гренландию, чтобы Россия или Китай не захватили эту стратегически важную и богатую ресурсами территорию в будущем.