Հունվարի 1-ից ՀՀ-ում մոտ 1 միլիոն 600 հազար մարդ կունենա առողջության ապահովագրություն. 10 փաստ նոր համակարգի մասին
Հայաստանում 2026 թվականի հունվարի 1-ից մոտ 1 միլիոն 600 հազար մարդ կունենա առողջության ապահովագրություն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ կառավարությունը՝ ներկայացնելով 10 փաստ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի մասին։
«Հունվարի 1-ից մոտ 1,600,000 մարդ կունենա առողջության ապահովագրություն։ Ազգային ժողովն ամբողջությամբ ընդունեց «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքը: Սա ՀՀ Կառավարության առանցքային բարեփոխումներից է առողջապահության ոլորտում։ Խոսակցություններն ու ենթադրություններն այս թեմայի վերաբերյալ շատ են։
Ինֆորմացիոն աղմուկից անդին․ բարեփոխման մասին 10 կարևոր փաստ, որ վերաբերում է բոլորիս»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Փաստ 1. ՀՀ կառավարությունը 2026թ․ հունվարի 1-ից կներդնի առողջության համընդհանուր համակարգ։ Այն կներդրվի փուլային տարբերակով։ Առաջին փուլում կընդգրկվի մոտ 1,600,000 մարդ։
Փաստ 2․ Առաջին փուլով կապահովագրվեն.
•        0-18 տարեկանները
•        65 + տարիքի քաղաքացիները
•        Հաշմանդամության 1-ից 3-րդ կարգ ունեցող քաղաքացիները
•        Ֆունկցիոնալության սահմանափակում ունեցող անձինք
•        Սոցիալապես անապահով խմբերը
•        Զոհված զինծառայողների ընտանիքները
•        200,001 դրամ և ավելի աշխատավարձ ստացողները:
Փաստ 3. 2029թ. ապահովագրական փաթեթ կունենան ՀՀ բոլոր քաղաքացիներն ու ռեզիդենտները։
Փաստ 4. Առողջության համընդհանուր ապահովագրության տարեկան վճարը կազմելու է` 129 600 դրամ, ամսական` 10 800 դրամ: Պետությունն ամբողջությամբ կվճարի՝
•        0-18 տարեկանների
•        65+ անձանց
•        Սոցիալապես անապահով խմբերի
•        Զոհված զինծառայողների ընտանիքների փոխարեն
Փաստ 5.  200 001 դրամից մինչև 500 000 դրամ աշխատավարձ ստացողների ապահովագրավճարի գերակշիռ մասը 2026 թվականին պետության կողմից փոխհատուցվելու է: Մասնավորապես` «Զինապահ» հիմնադրամին հատկացվող 5500 դրամից 4500 դրամն ուղղվելու է Ապահովագրության հիմնադրամին։ Հավելյալ՝ գումարվելու է սոցիալական կրեդիտի հետվերադարձը, արդյունքում` այս խմբի քաղաքացիները վճարելու են ամսական ընդամենը 300 դրամ:
Փաստ 6. 500 000 դրամից մինչև 1 մլն դրամ ստացող քաղաքացիների կողմից «Զինապահ» հիմնադրամին հատկացվող 8500 դրամից 7500 դրամն ուղղվելու է Ապահովագրության հիմնադրամին, մնացած 3300 դրամը պահվելու է իրենց աշխատավարձից, սակայն 2027 թվականին այն ամբողջությամբ կարող են հետ ստանալ` ֆիզիկական անձանց հայտարարագրման համակարգով` որպես եկամտահարկի վերադարձ:
Փաստ 7. Սոցփաթեթի շահառուները, որոնց աշխատավարձը 200 001 դրամ և ավելի է, նրանք առաջին փուլով (2026թ. հունվ.1) կներառվեն ապահովագրական համակարգ, իսկ սոցփաթեթի այն շահառուները, որոնց աշխատավարձը 200 000 դրամից պակաս է, նրանք կշարունակեն սպասարկվել սոցփաթեթի շրջանակում:
Փաստ 8. Համակարգը ներդնելու համար կստեղծվի հիմնադրամ, կձևավորվի հոգաբարձուների խորհուրդ, տնօրենը կընտրվի մրցութային կարգով:
Փաստ 9. Առողջության ապահովագրության փոխհատուցմամբ բուժօգնություն կարելի է ստանալ թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր բուժհաստատություններում՝ ապահովագրության վկայագրով:
Փաստ 10. Ապահովագրության փաթեթում ներառված հիվանդությունների, ախտորոշումների, սքրինինգների, ինչպես նաև դեղերի կոնկրետ ցանկը հասանելի կլինի «Արմեդ» հավելվածում, Առողջապահության նախարարության և Հիմնադրամի պաշտոնական կայքերում:

С 1 января около 1 млн 600 тыс граждан Армении будут иметь медицинскую страховку: 10 фактов о новой системе
В Армении с 1 января 2026 года около 1 млн 600 тыс человек будут иметь медицинскую страховку.
Как сообщает Арменпресс, правительство выступило с заявлением по этому поводу, представив 10 фактов о системе всеобщего медицинского страхования.
«С 1 января около 1 млн 600 тыс человек будут иметь медицинскую страховку. Национальное Собрание полностью приняло закон «О всеобщем медицинском страховании». Это одна из ключевых реформ правительства в сфере здравоохранения. По этому поводу ходит много слухов и предположений.
Вопреки информационному шуму: 10 важных фактов о реформе, которые касаются всех нас:
Факт 1: Правительство Армении внедряет всеобщую систему медицинского здравоохранения с 1 января 2026 года. Она будет внедряться поэтапно. На первом этапе будет охвачено около 1 млн 600 тыс человек.
Факт 2: На первом этапе будут застрахованы:
• дети и подростки (0-18 лет)
• граждане старше 65 лет
• граждане с инвалидностью 1-3 степени
• лица с ограниченными функциональными возможностями
• социально уязвимые группы населения
• семьи погибших военнослужащих
• лица, получающие зарплату в размере 200 001 драм и более.
Факт 3: В 2029 году все граждане и жители Республики Армения будут иметь страховой пакет.
Факт 4: Годовой платеж за всеобщее медицинское страхование составит 129 тыс 600 драмов, а ежемесячный платеж — 10 тыс 800 драмов. Государство будет полностью оплачивать страховые взносы за:
• детей от 0 до 18 лет
• лиц старше 65 лет
• семей погибших военнослужащих
Факт 5: Подавляющее большинство страховых взносов для лиц, зарабатывающих от 200 001 до 500 000 драмов, будет возмещено государством в 2026 году. В частности, из 5500 драмов, которые уплачиваются в фонд «Зинапа», 4500 драмов будут направлены в страховой фонд. Кроме того, будет возврат социального кредита, в результате чего граждане этой группы будут платить всего 300 драмов в месяц.
Факт 6: Из 8500 драмов, которые уплачиваются в фонд «Зинапа» граждане, зарабатывающие от 500 000 до 1 млн драмов, 7500 драмов будут направлены в страховой фонд, а оставшиеся 3300 драмов будут удержаны из их заработной платы, но в 2027 году они смогут получить их в полном объеме через систему декларирования для физических лиц в виде возврата подоходного налога.
Факт 7: На первом этапе (1 января 2026 г.) в систему страхования будут включены бенефициары социальных пакетов с заработной платой 200 001 драм и выше, а бенефициары социальных пакетов с заработной платой менее 200 000 драмов будут обслуживаться в рамках этой социальной программы.
Факт 8: Для реализации системы будет создан фонд, сформирован попечительский совет, а директор будет избран на конкурсной основе.
Факт 9: Медицинскую помощь с возмещением расходов по медицинскому страхованию можно будет получить как в государственных, так и в частных медицинских учреждениях при наличии страхового полиса.
Факт 10: Конкретный перечень заболеваний, диагнозов, обследований, а также лекарственных препаратов, включенных в страховой пакет, будет доступен в приложении «Армед», на официальных сайтах министерства здравоохранения и Фонда».