Եթե մենք իշխանության չլինեինք, այսօր Հայաստանի Հանրապետություն չէր լինի․ Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ 2018 թվականին, եթե իրենց քաղաքական թիմն իշխանության չգար, այսօր ինքնիշխան Հայաստան գոյություն չէր ունենա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց Ազգային ժողովում 2026թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում:
«Ինչքան էլ անհամեստ է, ես սա պարտավոր եմ ասել, սա առաքելություն է, մենք այս առաքելությունն անում ենք: Ես 2021 թվականին ասեցի, եթե մեր ժողովուրդը որոշի, որ ինձ գնդակահարելու է, ես լուռ ու մունջ պատի տակ կանգնելու եմ, հիմա էլ եմ ասում, բայց հիմա վստահ ենք, ես վստահ եմ այն ճանապարհի մեջ, որով մենք անցել ենք: Ի՞նչ է պետությունը, մենք նոր ենք սովորում, իրենք չգիտեն, թե ինչ է պետությունը, իրենք գիտեն, թե ինչ է ֆորպոստը, բայց մենք որոշել ենք, որ պետք է դուրս գանք գրպանից, անկախ պետություն լինենք»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց՝ կառավարության 2021 թվականի ծրագրում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ դրույթներ կային, իրենք կարող էին գնալ այդ դրույթների հետևից, բայց կկորցնեին պետությունը:
«Քաղաքական առաջնորդությունն այդտեղ է, որ վերցնես քեզ վրա պատասխանատվություն, որը ոչ մեկը չէր վերցնի: Բանակցային փաստաթղթերը կբացահայտվեն, կտեսնեք, որ Ղարաբաղի անկախության թեման ֆեյք է: Մեզ գրպանում պահել են՝ Ղարաբաղը, որպես խայծ օգտագործելով»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց նաև դիտարկմանը, թե իբր իրենք չեն սիրում ղարաբաղցիներին կամ անվստահություն ունեն նրանց նկատմամբ:
«Այսօրվա մեր ԶՈՒ ղեկավարության կեսը ղարաբաղցի է, մեր այսօրվա զինված ուժերը ղեկավարվում է ղարաբաղցիների կողմից, բա, եթե մենք չենք վստահում, չենք սիրում, դավաճանել ենք, ոնց ենք այդ մարդկանց նշանակել: Բա այդ մարդիկ ո՞նց են մեզ հետ աշխատում, իրենք ներսից գիտեն չէ՞ ամեն ինչ, բա ո՞նց են մեզ հետ աշխատում»,- ասաց Փաշինյանը:

If we had not come to power, there would be no Republic of Armenia today – Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan stated in Parliament on Thursday that if his political team had not come to power in 2018, a sovereign Republic of Armenia would not exist today.
“Maybe it sounds immodest, but I must say this: this is a mission, and we are fulfilling it. I said in 2021 that if our people decide I should be shot, I will stand silently and quietly by the wall. I say this now again, but now we are confident, I am confident in the path we have chosen. What is a state? We are just learning. They don’t know what a state is; they know what an outpost is. But we have decided that we must become an independent state,” Pashinyan said.
The Prime Minister noted that although there were provisions regarding Nagorno-Karabakh in the government’s 2021 program that could have been followed, doing so would have resulted in the loss of statehood.
“Political leadership means taking responsibility that no one else would take. The negotiation documents will be published and you will see that the topic of Karabakh’s independence is fake. They kept us in their pocket, using Karabakh as bait,” he said.
Pashinyan also addressed claims that they allegedly dislike or distrust people from Nagorno-Karabakh.
“Half of our current Armed Forces leadership are people from Karabakh. Our current armed forces are led by Karabakh natives. So if we do not trust them, do not like them, or have betrayed them, how did we appoint these people? How do they work with us? They know everything from the inside, don’t they? How do they work with us?” the Prime Minister said.