Փարիզի դատարանը կքննի Սարկոզիին ազատ արձակելու հայցը
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի՝ բանտից ազատ արձակման հայցը նոյեմբերի 10-ին կքննվի Փարիզի դատարանում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը։
2007-2012 թթ․ Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Սարկոզիին մեղավոր է ճանաչվել «լիբիական գործ»-ով՝ կապված 2007 թվականին Լիբիայի նախկին ղեկավար Մուամար Քադաֆիի կողմից Սարկոզիի ընտրարշավի ֆինանսավորման հետ: Դատարանը Սարկոզիին դատապարտել է 5 տարվա ազատազրկման: Նախկին նախագահը հոկտեմբերի 21-ից սկսել է կրել պատիժը Փարիզի Սանտե բանտում։
70-ամյա Սարկոզին չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղքը և դիմել է վերաքննիչ դատարան՝ ասելով, որ դարձել է «վրեժխնդրության ու ատելության զոհ»։
Նա անձամբ ներկա չի լինելու դատական լսումներին, փոխարենը նրա շահերը ներկայացնելու են փաստաբանները։
Եթե դատարանը համաձայնվի ազատ արձակել Սարկոզիին, ապա նա պարտավորվելու է կրել էլեկտրոնային հսկողության սարք, վճարի որոշակի գումար ու ժամանակ առ ժամանակ ներկայանա իրավապահ մարմիններին։

Парижский суд рассмотрит ходатайство Саркози об освобождении
В парижском суде 10 ноября будет рассмотрено ходатайство бывшего президента Франции Николя Саркози об освобождении из тюрьмы. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
Саркози, занимавший пост президента Франции с 2007 по 2012 год, признан виновным по “ливийскому делу”, связанному с финансированием предвыборной кампании Саркози бывшим ливийским лидером Муаммаром Каддафи в 2007 году. Суд приговорил Саркози к 5 годам лишения свободы. Бывший президент начал отбывать наказание в парижской тюрьме Ла-Санте 21 октября.
70-летний Саркози отрицает предъявленные обвинения и подал ходатайство в Апелляционный суд, заявив, что стал “жертвой мести и ненависти”.
Его не будет на слушаниях. Интересы Саркози будут представлять адвокаты.
Если суд согласится освободить Саркози, ему придется носить электронное устройство слежения, заплатить определенную сумму и периодически отмечаться в правоохранительных органах.