Հայաստանի և Կոնգոյի ԱԳ փոխնախարարները մտքեր են փոխանակել երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի փոխնախարար Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Բրազիլի Բելեմ քաղաքում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 30-րդ համաժողովին (COP30) ընդառաջ կազմակերպված առաջնորդների գագաթնաժողովի շրջանակներում նոյեմբերի 7-ին հանդիպել է Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Նոելլա Այեգանագատո Նակուիպոնեին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Հայաստանի ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել բազմակողմ հարթակներում և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում ՀՀ և ԿԴՀ միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել 2026թ. Հայաստանի կողմից հյուրընկալվող Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17)՝ ներկայացնելով ՀՀ տեսլականը՝ ուղղված առավել ներառական Համաժողովի անցկացմանը։
ԱԳՆ-ի հաղորդմամբ՝ կողմերն ընդգծել են բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածության կարևորությունը կենսաբազմազանությանն առնչվող մարտահրավերների հասցրեագրման գործում։
Երկուստեք ընդգծվել է նաև երկկողմ օրակարգի, այդ թվում՝ ոլոտային փոխգործակցության խթանման պատրաստակամությունը։

Deputy Foreign Ministers of Armenia and Congo discuss expanding bilateral cooperation
On November 7, in Belém, Brazil, on the sidelines of the Leaders’ Summit convened in the lead-up to the 30th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP30), Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Noëlla Ayeganagato Nakwipone, the Vice-Minister of Foreign Affairs the Democratic Republic of Congo, the Armenian Foreign Ministry has said in a readout.
The interlocutors exchanged views on prospects of enhancing cooperation between Armenia and DRC within multilateral fora and international organizations.
The Deputy Foreign Minister touched upon the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity to be hosted by Armenia in 2026 and briefed his counterpart on the vision of Armenia aimed at ensuring a more inclusive COP17. The importance of engaging all relevant stakeholders in addressing biodiversity challenges was emphasized.