Ֆրանսիայում կենսաթոշակային բարեփոխման կասեցումն անհանգստություն է առաջացրել Եվրահանձնաժողովում
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) հոկտեմբերի 15-ին Ֆրանսիային փոխանցել է, որ կենսաթոշակային բարեփոխման կասեցումը լուրջ հետևանքներ կունենա բյուջեի համար, ուստի կարևոր է միջոցներ ձեռնարկել Փարիզի կողմից իր պարտավորությունները պետական ֆինանսների բնագավառում կատարելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Le Figaro-ն։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք բյուջետային քննարկումներին, մասնավորապես, կենսաթոշակային բարեփոխման կասեցմանը, քանի որ դա զգալի բյուջետային հետևանքներ է ունենալու», - ասել է տնտեսական հարցերով Եվրահանձնաժողովի անդամ Վալդիս Դոմբրովսկիսը Վաշինգտոնում, որտեղ նա գտնվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի ղեկավար մարմինների նստաշրջանի և G7-ի երկրների ֆինանսների նախարարների խորհրդակցության նպատակով։
Նրա խոսքով, կարևոր է, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկվեն Ֆրանսիայի կողմից բյուջեի դեֆիցիտը կրճատելու ուղղությամբ պարտավորությունները կատարելու համար։ Եվրահանձնաժողովն առաջիկայում Փարիզից ակնկալում է «համալիր առաջարկներ», որպեսզի ի վիճակի լինի պատշաճ գնահատում անցկացնել, մասնավորապես, պահպանել բյուջետային քաղաքականությունը՝ նպատակ ունենալով բյուջեի դեֆիցիտը միջնաժամկետ հեռանկարում կրճատել մինչև 3%։

Приостановка пенсионной реформы во Франции вызвала обеспокоенность в Европейской комиссии
Европейская комиссия (ЕК) 15 октября сообщила Франции, что приостановка пенсионной реформы будет иметь серьёзные последствия для бюджета, поэтому важно принять меры для обеспечения выполнения Парижем своих обязательств в области государственных финансов. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Le Figaro.
«Мы внимательно следим за бюджетными обсуждениями, в частности, за приостановкой пенсионной реформы, поскольку это будет иметь серьёзные бюджетные последствия», — заявил еврокомиссар по экономическим вопросам Валдис Домбровскис в Вашингтоне, где он участвует в заседании руководящих органов Международного валютного фонда и Всемирного банка, а также в консультациях министров финансов стран «Большой семёрки».
По его словам, важно, чтобы Франция приняла меры для выполнения своих обязательств по сокращению бюджетного дефицита. Еврокомиссия ожидает от Парижа в ближайшем будущем «комплексных предложений», которые позволят провести надлежащую оценку, в частности, для сохранения бюджетной политики, направленной на сокращение дефицита бюджета до 3% в среднесрочной перспективе.