ԵՄ դիտորդները Կապան համայնքի Օխտար գյուղի աշակերտներին են ներկայացրել առաքելության գործունեությունն ու նպատակները
Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչներն այցելել են Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Օխտար գյուղ, որտեղ աշակերտներին են ներկայացրել առաքելության գործունեությունն ու նպատակները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԵՄ դիտորդական առաքելության X-ի միկրոբլոգում կատարված գրառման մեջ։
«Ուրախ ենք այցելել Կապան համայնքի Օխտար գյուղի դպրոց և ներկայացնել Եվրոպական միության առաքելության գործունեությունն ու մանդատը։ Մեր թիմը աշակերտներին և նրանց ծնողներին ծանոթացրեց առաքելության ամենօրյա աշխատանքին և ընդհանուր նպատակներին»,-ասված է առաքելության գրառման մեջ։
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ում տեղակայվել էր 2023 թվականին՝ 2 տարի ժամկետով։  2025 թվականի հունվարին Եմ խորհուրդը առաքելության գործունեության ժամկետը ևս երկու տարով երկարաձգելու որոշում կայացրեց։ Առաքելությունը պարեկություն է իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին, մշտադիտարկում և զեկուցում է տեղում անվտանգության իրավիճակի վերաբերյալ։ ԵՄ դիտորդական առաքելության նպատակն է  նպաստել մարդկանց անվտանգությանը Հայաստանի՝ հակամարտությունից տուժած շրջաններում և տեղում վստահության մթնոլորտի ստեղծմանը։
2025 թվականի օգոստոսի 4-ին ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հայտարարել էր, որ առաքելությունը 6000-րդ պարեկությունն է իրականացրել Ադրբեջանի հետ սահմանին։

Наблюдатели ЕС рассказали учащимся села Охтар общины Капан о деятельности и целях миссии
Члены миссии наблюдателей ЕС в Армении посетили село Охтар общины Капан Сюникской области, где встретились с учащимися и рассказали им о деятельности и целях миссии.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в публикации в микроблоге EU Monitoring Mission в X.
“Мы были рады посетить школу в селе Охтар Капанской общины и представить деятельность и мандат миссии Европейского Союза. Наша команда ознакомила учащихся и их родителей с повседневной работой и общими целями миссии”, — говорится в сообщении миссии.
Миссия наблюдателей ЕС была развернута в Армении в 2023 году сроком на два года. В январе 2025 года Совет ЕС принял решение продлить срок действия миссии ещё на два года. Миссия патрулирует армяно-азербайджанскую границу, проводит мониторинг и предоставляет отчёты о ситуации безопасности на местах. Целью миссии наблюдателей ЕС является содействие обеспечению безопасности населения в районах Армении, пострадавших от конфликта, и укрепление доверия на местах.
4 августа 2025 года миссия наблюдателей ЕС в Армении объявила, что провела свой 6000-й патруль вдоль границы с Азербайджаном.