Ռումինիայում նշում են Հայերենի օրը
Ռումինիայում հոկտեմբերի 12-ին  նշվում է Հայերենի օրը, որով հարգանքի տուրք է մատուցվում Ռումինիայի հայ համայնքի հարուստ ժառանգությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության X-ի միկրոբլոգում կատարված գրառման մեջ։
«Այսօր Ռումինիայում մենք նշում ենք Հայերենի օրը՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Ռումինիայի հայ համայնքի հարուստ ժառանգությանը: Լեզուն ավելին է, քան հաղորդակցման միջոց և ընդգրկում է ոչ միայն պատմությունն ու ժառանգությունը: Լեզուները ազգային ինքնության հիմնական ցուցիչներն են: Ավելին՝ «լեզուները ազգերի տոհմածառն են» (Սեմյուել Ջոնսոն): Այսօր մենք Ռումինիայի հայ համայնքի հետ միասին մեծարում ենք եզակի այբուբենը, հին գրական ավանդույթը և ինքնության հզոր խորհրդանիշը»,-ասված է երկրի ԱԳՆ-ի գրառման մեջ, որը եզրափակվում է «Մեր լեզուն մեր ինքնությունն է» գրությամբ։

В Румынии отмечают День армянского языка
12 октября в Румынии отмечается День армянского языка, отдавая дань уважения богатому наследию армянской общины Румынии.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении в микроблоге Министерства иностранных дел Румынии.
«Сегодня в Румынии мы отмечаем День армянского языка, отдавая дань уважения богатому наследию армянской общины Румынии. Язык — это больше, чем средство общения, он охватывает не только историю и наследие. Языки — основные показатели национальной идентичности. Более того, «языки — это генеалогическое древо наций» (Сэмюэл Джонсон). Сегодня вместе с армянской общиной Румынии мы чтим уникальный алфавит, древнюю литературную традицию и мощный символ идентичности», — говорится в заявлении МИД страны, которое завершается словами: «Наш язык — это наша идентичность».