Ֆրանսիայի և Ղազախստանի նախագահները քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային հրատապ հարցեր
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպում է անցկացրել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ղազախստանի նախագահի պաշտոնական կայքը։
Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան Ղազախստանի հիմնական և հուսալի գործընկերն է Եվրոպական միության շրջանակներում։
Կողմերը գոհունակությամբ նշել են, որ նախկինում ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված համաձայնությունները շոշափելի արդյունքներ են տալիս տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, գյուղատնտեսության և առողջապահության ոլորտներում։ Մշակութային և հումանիտար կապերը նույնպես արդյունավետորեն զարգանում են։
Ղազախստանի և Ֆրանսիայի նախագահները նաև մտքեր են փոխանակել աշխարհաքաղաքական հրատապ հարցերի շուրջ։
Հանդիպումից հետո Մակրոնը Տոկաևի հետ բանակցություններն արդյունավետ է որակել՝ բարձր գնահատելով Ղազախստանի և Ֆրանսիայի միջև ամուր գործընկերությունը։
«Մենք, ինչպես միշտ, հրաշալի հանդիպում ունեցանք։ Ես սիրում եմ Ղազախստանը։ Նախագահ Տոկաևն իմ մեծ ընկերն է, և մենք խոսեցինք տարածաշրջանի, հիմնական մարտահրավերների և մեր համատեղ հիանալի համագործակցության մասին։ Դա հիանալի հանդիպում էր», - նշել է նա։

Президенты Франции и Казахстана обсудили актуальные двусторонние и региональные вопросы
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев провел встречу с президентом Франции Эммануэлем Макроном на полях 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке, в ходе которой были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает официальный сайт президента Казахстана.
Касым-Жомарт Токаев подчеркнул, что Франция является основным и надежным партнером Казахстана в рамках Европейского союза.
Стороны с удовлетворением отметили, что достигнутые в прошлом на высшем уровне договоренности дают ощутимые результаты в различных областях, включая энергетику, транспорт и логистику, сельское хозяйство и здравоохранение. Эффективно развиваются и культурно-гуманитарные связи.
Президенты Казахстана и Франции также обменялись мнениями по актуальным геополитическим вопросам.
После встречи Макрон охарактеризовал переговоры с Токаевым как продуктивные, высоко оценив прочное партнерство между Казахстаном и Францией.
“У нас, как всегда, состоялась замечательная встреча. Я люблю Казахстан. Президент Токаев - мой большой друг, и мы говорили о регионе, основных проблемах и нашем прекрасном сотрудничестве. Это была замечательная встреча”, - отметил Макрон.