ՀՀ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Հունգարիայի նախագահին
Հունգարիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Հայկակ Արշամյանը սեպտեմբերի 23-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հունգարիայի նախագահ դոկտոր Թամաշ Շույոկին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, մանրամասնելով, որ պաշտոնական արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում Հունգարիայի նախագահը շնորհավորել է դեսպան Հայկակ Արշամյանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել այդ պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայերի և հունգարացիների միջև գոյություն ունեցող պատմական կապերին և ներկայումս երկու հասարակությունների միջև փոխադարձ շփումների շարունակական ակտիվացման կարևորությանը։ Քննարկվել են հայ-հունգարական հարաբերությունների ընթացիկ զարգացումները տնտեսության, կրթության, մշակույթի և այլ ոլորտներում, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորություններին։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային  վերջին զարգացումների շուրջ, մասնավորապես շեշտելով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ գրանցված պատմական առաջընթացի համատեքստում:

Armenian Ambassador to Hungary Haykak Arshamyan presented his credentials to President Tamás Sulyok.
During the tete-a-tete meeting following the official ceremony, the President of Hungary congratulated Ambassador Haykak Arshamyan on assuming his position and wished him success in fulfilling this responsible mission, the foreign ministry said in a press release.
During the meeting, the historical ties between Armenian and Hungarian peoples were highlighted along with the importance of continuously activating mutual contacts between the two societies. The sides also discussed the current developments in Armenia-Hungary relations in the fields of economy, education, culture and other areas, as well as the further opportunities for expanding bilateral cooperation.
The ambassador and the president also exchanged views on recent regional developments, with particular emphasis on the agreements reached between Armenia and Azerbaijan in Washington on August 8 of this year, noting their significance in the historic progress toward establishing peace in the region and normalizing relations between the two countries.