ՀՀ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Հունգարիայի նախագահին
Հունգարիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Հայկակ Արշամյանը սեպտեմբերի 23-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հունգարիայի նախագահ դոկտոր Թամաշ Շույոկին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, մանրամասնելով, որ պաշտոնական արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում Հունգարիայի նախագահը շնորհավորել է դեսպան Հայկակ Արշամյանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել այդ պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայերի և հունգարացիների միջև գոյություն ունեցող պատմական կապերին և ներկայումս երկու հասարակությունների միջև փոխադարձ շփումների շարունակական ակտիվացման կարևորությանը։ Քննարկվել են հայ-հունգարական հարաբերությունների ընթացիկ զարգացումները տնտեսության, կրթության, մշակույթի և այլ ոլորտներում, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորություններին։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային  վերջին զարգացումների շուրջ, մասնավորապես շեշտելով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ գրանցված պատմական առաջընթացի համատեքստում:

Посол Армении в Венгрии вручил верительные грамоты президенту Венгрии
Посол Республики Армения в Венгрии Айкак Аршамян 23 сентября вручил верительные грамоты президенту Венгрии доктору Тамашу Суйоку.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство иностранных дел Республики Армения. В ходе личной беседы, состоявшейся после официальной церемонии, президент Венгрии поздравил посла Айкака Аршамяна с вступлением в должность и пожелал ему успехов в выполнении этой ответственной миссии.
Обсуждались исторические связи между армянами и венграми и важность постоянной активизации взаимных контактов между обществами двух стран, также текущие события в армяно-венгерских отношениях в экономической, образовательной, культурной и других сферах и возможности расширения двустороннего сотрудничества.
Собеседники обменялись мнениями о последних региональных событиях, в частности, подчеркнув важность достигнутых 8 августа в Вашингтоне договоренностей между Арменией и Азербайджаном в контексте исторического прогресса на пути к установлению мира в регионе и нормализации отношений между двумя странами.