Շիրակում մասնակցային բյուջետավորմամբ կիրականացվեն մի շարք ծրագրեր
ՀՀ կառավարության որոշմամբ «Սուբվենցիաներ՝ մասնակցային բյուջետավորմամբ ձևավորված ծրագրերի իրականացման համար» միջոցառման շրջանակում Շիրակի մարզին հատկացվել է 69 միլիոն 521 հազար դրամ։ Ծրագրից օգտվել են Շիրակի մարզի Գյումրի և Ախուրյան համայնքները։
Շիրակի մարզպետի աշխատակազմից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, որ ծրագրի շրջանակներում Գյումրի համայնքում կիրականացվի «Թափառող և տնային կենդանիների կյանքի բարելավման համալիր ծրագիրը», որի համար հատկացվել է 40 միլիոն 726 հազար դրամ։ Ծրագիրը նպատակ ունի բարելավել կենդանիների պահպանության պայմանները և լուծել թափառող կենդանիների հետ կապված խնդիրները։
Ախուրյան համայնքի Առափի բնակավայրում կվերականգնվի ֆուտբոլի դաշտը։ Ծրագրի իրականացման համար տրամադրվել է 5 միլիոն 200 հազար դրամ։
Ախուրյան համայնքի Արևիկ բնակավայրում կիրականացվի «Բարեկարգ բնակավայր՝ հանուն բարեկեցիկ ապագայի» ծրագիրը, որը ներառում է պարասրահ-դահլիճի վերանորոգում և նոր խաղահրապարակի կառուցում։ Ծրագրի բյուջեն կազմում է 10 միլիոն դրամ։
Ախուրյան համայնքի Հայկավան բնակավայրում կկառուցվի բազմաֆունկցիոնալ խաղահրապարակ։ Այս նախաձեռնության համար հատկացվել է 8 միլիոն դրամ։
Ջրառատ բնակավայրում կիրականացվի «Ժամանցի կենտրոն» ծրագիրը, որի իրականացման համար նախատեսված է 5 միլիոն 595 հազար դրամ։
Ծրագրերը ձևավորվել են մասնակցային բյուջետավորման միջոցով՝ հաշվի առնելով բնակիչների կարիքները և առաջարկները։ Դրանք միտված են համայնքների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավմանը, մատչելի ժամանցի և զարգացման հնարավորությունների ստեղծմանը։

В Шираке будет реализован ряд проектов с использованием партисипаторного бюджетирования
Решением правительства Республики Армения в рамках программы “Субсидирование реализации программ, сформированных посредством партисипаторного бюджетирования”, Ширакской области было выделено 69 миллионов 521 000 драмов. Помощь в рамках программы получили общины Гюмри и Ахурян Ширакской области.
Как сообщили “Арменпресс” в администрации Ширакской области, в рамках программы в общине Гюмри будет реализована “Комплексная программа по улучшению условий жизни бродячих и домашних животных”, на которую выделено 40 миллионов 726 000 драмов. Программа направлена на улучшение условий содержания животных и решение проблем, связанных с бродячими животными.
В посёлке Арап общины Ахурян будет воостановлено футбольное поле. На реализацию программы выделено 5 миллионов 200 000 драмов.
В посёлке Аревик общины Ахурян будет реализована программа “Благоустроенное село для благополучного будущего”, которая содержит ремонт танцевального зала и строительство новой детской площадки. Бюджет проекта составляет 10 миллионов драмов.
В посёлке Айкаван общины Ахурян будет построена многофункциональная детская площадка. На эту инициативу выделено 8 миллионов драмов.
В посёлке Джрарат будет реализован проект “Центр досуга”, на реализацию которого выделено 5 миллионов 595 000 драмов.
Проекты сформированы методом партисипаторного бюджетирования с учётом потребностей и предложений жителей. Они направлены на улучшение социально-бытовых условий жизни общин, создание доступных возможностей для отдыха и развития.