Հայաստանի պատմության թանգարանը և Բրիտանական թանգարանը Լոնդոնում փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 7-10-ն աշխատանքային այցով գտնվում է Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում։ Պատվիրակության կազմում են Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, Ե․ Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Սյուզաննա Խոջամիրյանը, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, այցի շրջանակում Լոնդոնում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բրիտանական թանգարանի միջև։ Հայկական կողմից հուշագիրը ստորագրել է Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, բրիտանական կողմից՝ Բրիտանական թանգարանի տնօրեն Նիկոլաս Քուլինանը։
Պաշտոնական արարողությանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը, ՀՀ պաշտոնական պատվիրակության անդամներ, Բրիտանական թանգարանի ստորաբաժանումների ղեկավարներ, հրավիրյալ գիտնականներ:
Ըստ աղբյուրի՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ողջույնի խոսքում կարևորել է երկու թանգարանների միջև մշակութային և մասնագիտական երկխոսության խորացման հնարավորությունը՝ ընդգծելով, որ ստորագրված փաստաթուղթն ամրագրում է համագործակցության նոր հեռանկարներ: Նրա խոսքով՝ 2024 թ. Հայաստանի պատմության թանգարանում Բրիտանական թանգարանի հետ համատեղ կազմակերպված «Մայր Աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրությունը Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև դինամիկ և զարգացող համագործակցության մշակութային օրակարգի կարևոր կետերից է, որը նաև ամուր հիմք է հետագա համագործակցության զարգացման համար:
Ալֆրեդ Քոչարյանը վստահություն է հայտնել, որ հուշագիրը կխորացնի միջմշակութային համագործակցությունը՝ նպաստելով գործընկերության ընդլայնմանը, նոր կապերի ձևավորմանը և մշակութային փոխանակումների զարգացմանը։
Նշվում է, որ Միացյալ Թագավորություն կատարած այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Սյուզաննա Խոջամիրյանը և ՄԹ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանն այցելել են Բրիտանական գրադարան։ Նրանք ծանոթացել են գրադարանի հավաքածուներին և աշխատանքային միջավայրին։ Քննարկումների արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն նոր համագործակցության վերաբերյալ։

Музей истории Армении и Британский музей подписали меморандум о взаимопонимании
Делегация во главе с заместителем министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Альфредом Кочаряном с 7 по 10 сентября находится с рабочим визитом в Великобритании. В состав делегации входят директор Музея истории Армении Давид Погосян, директор Музея литературы и искусства им. Чаренца Сюзанна Ходжамирян и директор Национальной галереи Армении Марина Акопян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МОНКС, в рамках визита в Лондоне был подписан меморандум о взаимопонимании между Музеем истории Армении и Британским музеем. С армянской стороны меморандум подписал директор Музея истории Армении Давид Погосян, с британской — директор Британского музея Николас Куллинан.
Заместитель министра Альфред Кочарян в своей приветственной речи подчеркнул важность углубления культурного и профессионального диалога между двумя музеями, подчеркнув, что подписанный документ открывает новые перспективы сотрудничества. По его словам, выставка «Богиня-мать: от Анаит до Мариам», организованная совместно с Британским музеем в Историческом музее Армении в 2024 году, является одним из важных пунктов культурной повестки динамично развивающегося сотрудничества между Арменией и Соединенным Королевством, а также прочной основой для развития дальнейшего взаимодействия.
Альфред Кочарян выразил уверенность, что меморандум углубит межкультурное сотрудничество, будет способствовать расширению партнерских отношений, формированию новых связей и развитию культурных обменов.
В рамках визита в Соединенное Королевство армянская делегация посетила также Британскую библиотеку. Она ознакомилась с фондами и рабочей обстановкой библиотеки. В результате обсуждений была достигнута договоренность о новом сотрудничестве.