Ռուսաստանը կանի անհրաժեշտ ամեն բան իր անվտանգության ապահովման համար. Պեսկով
Ռուսաստանը չի կարող ՆԱՏՕ-ին թույլ տալ զորակազմ տեղակայել Ուկրաինայում և կանի անհրաժեշտ ամեն բան իր անվտանգության ապահովման համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«ՆԱՏՕ-ի փորձը՝ ներթափանցելու Ուկրաինա, վտանգ է ներկայացնում մեր երկրի համար: Ուստի մենք վտանգ ենք համարում օտարերկրյա զինված ուժերի, ՆԱՏՕ-ի զինված ուժերի ներկայությունն ուկրաինական հողում՝ մեր սահմանների մոտ, - ասել է նա: - Դա վտանգ է մեզ համար, որովհետև ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանին թշնամի է համարում, դա արտացոլված է նրանց փաստաթղթերում: Մենք չենք կարող դա թույլ տալ: Եվ մենք կանենք անհրաժեշտ ամեն բան մեր անվտանգության ապահովման համար»:
Կրեմլի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ «չի կարելի ապահովել մի երկրի անվտանգությունը՝ սպառնալիք ստեղծելով մյուսի համար»:
«Այնպես որ, մեր ըմբռնումով դա չի օգնի մոտենալու հակամարտության լուծմանը», - հավելել է նա՝ պատասխանելով հարցերին Վլադիվոստոկում անցկացվող Արևելյան տնտեսական համաժողովի շրջանակներում:

Россия сделает всё необходимое для обеспечения своей безопасности - Песков
Россия не может допустить размещение войск НАТО на Украине и сделает всё необходимое для обеспечения своей безопасности. Как сообщает ТАСС, об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Попытка НАТО проникнуть на Украину представляет угрозу для нашей страны. Поэтому мы считаем угрозой присутствие иностранных вооружённых сил, вооружённых сил НАТО, на территории Украины, вблизи наших границ, — сказал он. - Это угроза для нас, потому что НАТО считает Россию врагом, это отражено в их документах. Мы не можем этого допустить. И мы сделаем всё необходимое для обеспечения нашей безопасности».
Представитель Кремля подчеркнул, что «безопасность одной страны не может быть обеспечена путём создания угрозы для другой».
«Поэтому, в нашем понимании, это не поможет приблизиться к разрешению конфликта», — добавил он, отвечая на вопросы в кулуарах Восточного экономического форума во Владивостоке.